Поддршката за Windows 7 престанува за помалку од 100 дена

„Windows 10“ веќе некое е време е најпопуларен десктоп оперативен систем, а неодамна е објавено дека достигнал 900 милиони инсталации. Од друга страна, „Windows 7“ и понатака е најголема болка за Мајкрософт.

„Windows 7“ претставува втор најпопуларен десктоп оперативен систем а веќе му се приближува датумот за прекин на поддршка. Така Мајкрософт ги приморува корисниците да прејдат на понова верзија од „Windows“. На корисниците им преостануваат 99 дена да инсталираат „Windows 8.1“ или „Windows 10“ (или да прејдат на друга платформа).

Препорачана опција од Мајкрософт е се разбира „Windows 10“. Меѓутоа преоѓањето на корисниците од „Windows 7“ на понов оперативен систем е тешка поради култниот статус кој го има овој оперативен систем.

„Windows 7“ често се опишува како последен оперативен систем кој нуди традиционално „Windows“ искуство, без продавници и останати модерни детали. Корисниците кои сакаат едноставен и класичен „Windows“ нема да имаат проблем да останат на „Windows 7“ дури и по престанувањето на поддршката за овој оперативен систем

На Мајкрософт тоа не му се допаѓа, а компанијата заедно со сигурносни експерти истакнуваат дека оние чиј систем ќе остане на „Windows 7“ ќе бидат изложени на напади заради багови и не можност за нивна поправка.

95-годишен Индиец никогаш не се шишал, сега ја покажа косата (ВИДЕО)

Индиец на  95-годишна возраст од државата Карнатака тврди дека никогаш во животот не се шишал, а сега мора да ја завитка косата подолга од 7 метри на главата за да може воопшто да се движи.

За време на карантинот, многумина се жалеа дека не биле на бербер со недели, но Индиецот тврди дека тој не ја скратил косата скоро еден век. Додапалија, кому многумина му се поклонуваат во неговиот роден град Молакалмур како божество, мора да ја завитка косата во џиновска топка на главата и да ја зацврсти со крпа за да може да се движи.

Според видеото, самиот Додапалија верува дека тој е човечко божество и никогаш не ја исекол косата од страв дека ќе го изгуби тој статус. Иако долгата и тешка коса очигледно е повеќе пречка отколку благослов, особено на негова возраст, тој повеќе би сакал луѓето да му помогнат да си ја врзува косата наместо да ја исече, пренесува Oddity Central.

Во краткиот клип, се гледа слабиот Додадалија, додека неколку луѓе се обидуваат да му ја одврзат косата од главата, за да се сликаат.

Утре во 21 часот, гледајте Отворено студио со Гоце Михајлоски

Отворено студио, со почеток во 21 часот со Гоце Михајлоски, на Канал 5 Телевизија.

Утре 15 Јули, македонскиот народ одлучува за својата судбина, а Канал 5 останува со вас и на иборниот ден.

Ги следиме и анализираме резултатите од гласањето на предвремените парламентарни избори.

Кој ќе биде казнет а кој награден, кој ќе оди на одмор а кој во политичка пензија?

Дали повеќе гласови, значат и „палка“ за формирање влада?

Во почетниот дел гости во отвореното студио ќе ги слушнете анализите на Зоран Димитровски и Бранко Геровски, а во завршниот дел од изборната вечер со Љубиша Николовски и Александар Пандов.

Каков епилог ќе има „црната“ кампања?

Дали власта ќе „падне“ како што падна и претходниот „режим“ или е можно власта и опозицијата во проширен сосатв да седнат на маса?

Кому ќе му недостасува „кралицата“ за да победи доколку има политичко „реми“? Кој ќе добие „морков“,а за кого ќе остане „стапот“?

Македонија одлучува, а ние заедно со вас почитувани гледачи го следиме изборниот ден, анализираме и коментираме утре во отвореното студио, со почеток во 21 часот со Гоце Михајлоски, на Канал 5 Телевизија.

Бергамо прогласи победа над вирусот, како се живее во градот по пандемијата?

Додека во земјава епидемијата се уште е во полн ек, италијанскиот град Бергамо кој што во пикот броеше и по стотина починати од коронавирусот пред неколку дена прогласи победа над болеста по повеќе од 130 дена без ниту еден нов случај.

За тоа како се живее во овој град по пустошот што зад себе го остави пандемијата ни зборува нашинката Катерина Василевска која живее и работи во Бергамо.

Со неа разговараше Мирјана Мирчевска Јовановиќ .

притисни ентер