Почнува фестивалот Санремо, шоуто ќе го води Златан Ибрахимовиќ

Традиционалниот фестивал на италијански канцони во Санремо, кој годинава ќе се одржи по 71. пат, според некои е наречен неморален, застарен и телевизиски кич на реалноста, но други сепак сметаат дека тоа е национално богатство на Италија.

Без разлика дали станува збор за нови песни, тажни балади или комбинации на облека на учесниците на фестивалот, Италијанците со нетрпение го очекуваат традиционалниот петдневен музички фестивал што започнува денеска во Санремо. Некои сметаат дека тоа е носталгична забава што инспирира, а кај некои предизвикува потсмев.

Оваа година, фестивалот не е поштеден од компликациите што ги донесе коронавирусот - оркестарот, изведувачите и домаќините нема да настапат пред публиката во живо во салата, а супермоделот Наоми Кембел, годинашнава гостинка на фестивалот, била принудена да го откаже учеството поради компликации при патувањето.

Сепак, напаѓачот на фудбалскиот клуб Милано, Златан Ибрахимовиќ, е подготвен да влета и да им помогне на организаторите и ќе биде домаќин на првата фестивалска вечер, обидувајќи се да привлече што повеќе гледачи.

Околу 10 милиони Италијанци го следат фестивалот Санремо секоја година, уживајќи во неизбежните полемики што го придружуваат, без разлика дали станува збор за обвинувања за плеј-бек настапи, плагијат на песни, кавги меѓу познати личности или „случајно озборување“, објави АФП.

Фестивалот првпат се одржал во 1951 година и бил замислен како еден од начините да се придонесе за зајакнување на туризмот во овој крајбрежен град на северозападот на земјата. Од прикажувањето на фестивалот имала корист и италијанската јавна телевизија РАИ, која пред публиката презентира нови музички таленти.

РАИ емитува пет фестивалски вечери по ред секој февруари и ги воодушевува гледачите од Венеција до Палермо на малите екрани, а гледаноста е приближно иста како во времето на Светското првенство кога игра националната фудбалска репрезентација.

Фото: Иванишевиќ и Селеш како деца

Легендарниот екс југословенски тенисер Горан Иванишевиќ, сега тренер на најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ на социјалните мрежи објави фотографија стара повеќе од 30 години.

Старата фотографија ги разбудила спомените на Горан од времето на поранешна Југославија.

На носталгичната фотка тинејџерот Горан Иванишевиќ се ракува со едно насмеано девојче, за оние кој не ја препознаваат, тоа е некогашната најдобра светска тенисерка славната Моника Селеш.

-Добри стари времиња со една од најдобрите на сите времиња, Моника Селеш. Мислам дека немавме поим што ќе постигнеме во годините кои доаѓаа, напишал Иванишевиќ во описот на сликата.

Моника и Горан подоцна го достигнаа светскиот врв. Иванишевиќ го оствари сонот со освојување на Вимблдон, а Моника Селеш владеше со светскиот тенис со до трагичното ранување во Хамбург во 1993 година од луд навивач на ривалката Штефи Графт.

Селеш во кариерата освои девет Грен слем титули.

Фото: Карлеуша во ленти

Српската пејачка Јелена Карлеуша повторно се разголе на социјалните мрежи.

Популарната Карли уште еднаш ги воодушеви своите фанови со бујните облини покриени со минијатурни врвки.

Јелена нема проблем да позира во костим за капење или во долна облека, но со последниот избор на гардероба ги изненади сите. Карлеуша одлучила да се фотографира во минијатурен градник и уште помали гаќички врзани со ленти.

Во оваа прилика може да се каже дека Карлеуша покажа скоро се. Нејзините фанови за „храброста“ ја наградија со рекорден број од 70 илјади лајкови.

Флик на излезната врата на Баерн Минхен

 По само две години работа и освоени титули меѓу кои и во Лигата на шампионите, Ханси Флик си заминува од германскиот гигант  Баерн Минхен на крајот на сезоната.

Иако се споменува дека ќе стане селектор на Германија, тоа не е причината за заминувањето туку конфликтот со директорот на баварците Хасан Салихамиџиќ.

Германските медиуми остро коментираат дека откако Салхимаиџиќ е дојден на функцијата, Баерн кој беше познат по сигурноста за тренерите и работата на долги патеки, сега го смени курсот и пребрзо ги менува шефовите и тоа со добро завршена работа.

Се тврди дека од истите причини Баерн предвреме ги набрка Нико Ковач и Карло Анчелоти.

Критиките одат до таму што на Баерн јавно му се упатува прашање...дали е можно секогаш да се виновни тренерите, а директорите да се во право?

притисни ентер