Почна судењето на седуммина монструми, кои силувале тинејџерка на градилиште во Италија

Започна судењето пред Комисијата на Вториот кривичен оддел за седум момчиња, кои се осомничени дека силувале девојка (19) на градилиште во Палермо, а одбраната веднаш побара жртвата да се изведе пред судот што првично не било планирано.

„Одбраната бара девојката да биде донесена во судница, но оваа ситуација би била крајно непријатна“, изјави адвокатот на жртвата.

Инаку, ова е судење пред Комисијата на Вториот кривичен оддел на судот во Палермо, откако на првичното рочиште кон средината на мај шест момчиња беа прогласени за виновни и осудени на осум години и осум месеци затвор. Само еден млад човек не е осуден бидејќи бил малолетник, па се уште не се знае неговиот „статус“.

Имено, осомничените момчиња повторно поднеле барање за повторно интервју со тинејџерката, кое било одбиено бидејќи сметаат дека тоа ќе предизвика дополнителна траума.

„Последните две рочишта беа речиси идентични, но пред различни судии“, рече адвокатот на жртвите Карла Фарофало.

При поднесувањето на првото барање, пред Комисијата на првиот кривичен оддел, констатирано е дека младата девојка живее во „засолниште, под заштита“ и дека е во навистина лоша психичка состојба.

„Секундарната виктимизација беше избегната со одбивање на скратена постапка. Тоа ќе биде долг процес, исходот и времетраењето се непредвидливи“, велат од судот.

Како што сега истакна адвокатот, барањата на одбраната биле повторно одбиени бидејќи жртвата конечно „застанала на нозе“ и се обидува да живее нормален живот. Оваа ситуација сега може дополнително да ја дестабилизира, што никој не го сака.

Видео: Унгарската фудбалска федерација се огласи за тешко повредениот репрезентативец

Фудбалскиот сојуз на Унгарија ја објави состојбата на Барнабас Варга, кој се здоби со тешка повреда на натпреварот против Шкотска на ЕУРО 2024.

Варга се повреди при судир со голманот на Шкотска Ангус Ган во 68. минута од натпреварот, а по тој судир Варга остана без свест.

Нему му била укажана помош на неколку минути, по што бил изнесен на носилки, опкружен со пехарници.

„Состојбата на Барнабас Варга е стабилна. Фудбалерот на Ференцварош моментално се наоѓа во болница во Штутгарт. Доколку има некаква вест за неговиот статус, веднаш ќе ве известиме“, соопштија од Унгарската фудбалска федерација.

Унгарија инаку на крајот го доби мечот од 3 коло во групата А и ги задржа шансите за пламсна во следната рунда. Шкотска е победена со голот на Кевин Чобот во 100. минута од натпреварот.

Градоначалникот Ѓорѓиевски на терен со екипите за расчистување на штетите по невремето

Градоначалникот Орце Ѓорѓиевски и екипите за расчистување на теренот по големото невреме што го зафати Скопје, а не ја поштеди ни општина Кисела Вода, вечерва активно работат на санација на штетите.

Како што истакна, немало премногу повици за интервенција, но секаде каде што е побарана помош, се реагира веднаш. Ги извести граѓаните дека и тој и екипите стануваат на терен и дека сите кои имаат проблем можат да го пријават на телефонските броеви 071391250 и 070259942.

-Драчево и околината на Кисела Вода денес ги зафати силно невреме проследено со обилни врнежи од град кои направија штета. Не голема, но доволно за интервенција. За среќа, имавме многу малку повици за поплавени домови и неколку паднати дрвја, каде што веднаш интервениравме!

За жал, не можеме да ги спречиме временските непогоди но можеме да бидеме рака под рака со граѓаните и заедно да го поминеме ова. Да ги санираме штетите и да делуваме таму каде што е најпотребно. Заедно со екипите сме на терен.

Сите служби се на располагање, вклучувајќи ме и мене и ве повикувам сите кои имате било каков проблем и потреба да се јавите на:

071391250 и 070259942-изјави градоначалникот Орце Ѓорѓиевски.

Христијан Мицкоски - претседател на Владата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој ќе ја предводи новата Влада, е роден во Скопје на 29.09.1977 година.

Мицкоски е на чело на ВМРО-ДПМНЕ од декември 2017 година.

Дипломирал, магистрирал и докторирал на Машински факултет во Скопје

Во периодот 2016-2017 година бил генерален директор и претседател на УО на АД Електрани на Македонија, а од 2015 до 2017 бил советник на Претседателот на Владата на Република Македонија за енергетика.

Од 2019 година е редовен професор на Машинскиот факултет во Скопје, а претходно бил вонреден професор, доцент, асистент и помлад асистент. Во 2021 и 2012 година работел во ФОНКО клима како главен и одговорен проектант на термотехнички инсталации.

Има објавено 35 меѓународни публикации и научни трудови, како и десетина домашни, автор е на триесеттина стручни апликации, а учествувал и во неклку меѓународни, развојни и научно-истражувачки проекти.

Добитник е шест меѓународни домашни признанија и награди.

Од компјутерски вештини познава AutoCAD, MATLAB/Simulink, Microsoft Visual C++.

Мајчин јазик му е македонскиот, а англискиот го познава одлично, а италијанскиот добро.

притисни ентер