Почна истрага во Британија за да се утврди дали повеќе луѓе починале од карантин или од корона

Британските власти повикаа на истрага за причините за зголемениот број на смртни случаи во земјата.

Тие стравуваат дека повеќе луѓе починале како резултат на целосниот карантин отколку од инфекцијата со коронавирус.

Неодамна објавените бројки за вишокот на смртни случаи од Канцеларијата за национална статистика на Британија покажуваат дека секоја недела околу 1.000 повеќе луѓе од вообичаено умираат од болести кои не се поврзани со вирусот, пишува Телеграф.

Весникот наведува дека британското Министерство за здравство и социјална заштита побарало да се проверат податоците, а нивната портпаролка изјавила за новинската агенција PA дека кардиоваскуларните болести и дијабетесот може да бидат делумно одговорни за повеќето смртни случаи.

„Анализата е во тек, но раната истрага сугерира дека васкуларните болести и дијабетесот може да бидат делумно одговорни за поголемиот дел од смртните случаи“, рече портпаролката.

Таа вели дека најновите податоци ја нагласуваат важноста од активно управување со ризиците од срцеви проблеми и дека постојат добри докази дека многу од овие смртни случаи можело да се спречат.

„Овие статистики се дел од активностите за рутинско следење на Канцеларијата за здравствени нееднаквости и подобрување и редовно се дискутираат во рамките на Одделот за здравство и социјална заштита и меѓу високите лидери на NHS“, рече таа.

Во моментов, неделниот број на смртни случаи поврзани со ковид во Англија и Велс опаѓа, за прв пат од средината на јуни. За една недела, до 5 август, починале 723 заболени. Тоа е пад од 11% во однос на претходната недела и прв пад за шест недели.

МЗ: Во последните три дена 108 новозаболени од ковид, три починати лица

Направени се 976 тестови, а регистрирани се 108 нови случаи на КОВИД-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 30.09 до 02.10.2022):

Направени се 976 тестови, а регистрирани се 108 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 83, Прилеп - 5, Штип – 4, Битола, Тетово, Кавадарци, Кичево и Кратово – по 2, Кумнаново, Охрид, Струмица, Гевгелија, Неготино и Македонски Брод – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (108), регистрирани се 30 реинфекции.

Регистрирани сe 135 оздравени пациенти од: Скопје – 90, Прилеп – 7, Охрид – 6, Битола – 5, Тетово – 4, Штип, Кавадарци, Кратово и Куманово – по 3, Кичево, Гевгелија, Неготино и Велес – по 2, Ресен, Крива Паланка и Берово – по 1.

Во текот на изминатите 3 дена (30.09 - 02.10.2022) пријавени се 3 починати лица. Две починати лица од Охрид (81г и 89г) и едно починато лице од Кратово (72г), сите се починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, не се пријавени починати лица.

Направени се 976 тестови преку: ИЈЗ-135, ЦЈЗ Скопје-86, ЦЈЗ Битола-18, ЦЈЗ Прилеп-10, ЦЈЗ Тетово-7, ЦЈЗ Куманово-24, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, Институт за микробиологија–48, Жан Митрев (Филип Втори)-7, Авицена-21, Биотек-48, Систина-5, лабораторија Лаор-15, Синлаб-1, Ремедика-12, Плодност-10, Генеа-10, Никоб Лаб-41, ВФВ Медикал-3, Ели Медика Плус-2, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-1, Рапид Лаб–2, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-2, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 466.

Досега во земјата се направени вкупно 2.170.602 тестирање на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 343.069, бројот на оздравени пациенти е 333.067, на починати е 9.537, а бројот на активни случаи изнесува 465.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      161537, Активни   307

Куманово    18216, Активни    16

Битола      17940, Активни    33

Прилеп      15495, Активни    20

Тетово      14466, Активни    13

Кавадарци   12082, Активни    12

Велес 10796, Активни    4

Охрид 10308, Активни    8

Гостивар    10274, Активни    1

Струмица    8778, Активни     4

Штип  8758, Активни     14

Кичево      6073, Активни     7

Кочани      5544, Активни     0

Струга      5171, Активни     0

Гевгелија   4878, Активни     2

Неготино    4142, Активни     3

Ресен 3029, Активни     6

Радовиш     2836, Активни     4

Свети Николе      2794, Активни     1

Крива Паланка     2662, Активни     2

Делчево     2183, Активни     0

Берово      1874, Активни     1

Дебар 1812, Активни     0

Валандово   1600, Активни     0

Виница      1478, Активни     1

Пробиштип   1299, Активни     0

Кратово     1128, Активни     4

Богданци    1101, Активни     1

Крушево     1037, Активни     0

Демир Хисар 929, Активни      0

Македонски Брод   799, Активни      1

Демир Капија      628, Активни      0

Македонска Каменица     534, Активни      0

Пехчево     518, Активни      0

Дојран      370, Активни      0

Со почит,

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

ВМРО-ДПМНЕ: Во СДС очигледно се нервозни, признаа афера на Ковачевски од 26 милиони евра

Во СДС очигледно се нервозни, признаа афера на Ковачевски од 26 милиони евра, па се служат со лаги за Мицкоски, кој ако имаше нешто одамна немаше да шета слободен

Соопштение до јавноста, реакција на соопштението на СДСМ

Во СДС очигледно се нервозни. Тие признаа дека фирми од опкружувањето на Ковачевски земале државни пари, и сега не знаат како да се исперат пред јавноста.

Лагите против претседателот Христијан Мицкоски се невешт обид за да избегаат од одговори.

Реалноста е дека СДС се власт во Македонија 5 години, и ако имало било што тој немаше да се шета слободен.

Нивната Антикорупциска исто така потврди дека наводите на СДС се лага, и ги осуети сите нивни конструкции.

Ковачевски да не дезертира и да одговори:

1. Дали е основач на фирмата Пиксел груп, која е централен дел од аферата „Броило“?

2. Дали фирмата КМГ ЕОЛ Квазар ма кумот на Ковачевски има добиено скоро 2 милиони евра државни тендери додека СДС е на власт?

3. Дали КМГ ЕОЛ Квазар на кумот на Ковачевски склучила договор од 2 милиони евра со ЕВН?

Одговорот на сите прашања е потврден.

Затоа дезертерот Ковачевски е на чело на соларниот картел од аферата „Броило“ тешка 26 милиони евра.

Со почит,

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

МЖСПП ги проверува информациите дека кубен метар дрва се продава за 50 % повисока цена

Ние ја отворивме оваа тема на минатата владина седница. Во правилникот пишува 3000 денари. Зошто се продава со вакви цени во приватниот сектор очекуваме да добиеме информација од Инспекторатот, посочи министерот.

Според регулативата на ЈП „Национални шуми“ цената за еден кубен метар дрва за огрев е 3000 денари, но во последниот период, откако граѓаните почнаа да набавуваат дрва за греење на домовите во зимскиот период, се проширија информации дека тие плаќаат најмалку 50 проценти повисока цена од предвидената, односно над 4500 денари за кубен метар.

На денешниот брифинг, министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини, наведе дека, откако дознал за ова, на минатата владина седница алармирал за проблемот и, како што нагласи, очекува утре да добие информација од Пазарниот инспекторат и од Државниот инспекторат за шумарство и ловство.

– Ние ја отворивме оваа тема на минатата владина седница. Во правилникот пишува 3000 денари. Зошто се продава со вакви цени во приватниот сектор очекуваме да добиеме информација од Инспекторатот, посочи министерот.

Нуредини исто времено упати апел граѓаните да престаната со нелегалната сеча на шумите.

притисни ентер