По точно седум години од тешката несреќа, Шумахер комуницира само со очите

Поминаа седум години од ужасната несреќа што го снајде Михаел Шумахер додека скијал на француските Алпи.

Седумкратниот шампион во Формула 1 се симнувал по необележаниот дел од патеката во одморалиштето Мерибел и изгубил контрола над скиите, паднал и ја удри главата во карпа.

Од тој несреќен 29 декември 2013 година, многу малку се знае за здравјето на Шумахер, а информациите доаѓаат претежно од извори блиски до семејството, а не од самото семејство.

Шумахер веднаш по несреќата со хеликоптер е пренесен во најблиската болница, каде лекарите утврдиле дека неговата состојба е критична. Тој е пренесен во Гренобл, Франција, каде што бил подложен на две операции, по што е ставен во индуцирана кома за да се зачува што е можно повеќе од функцијата на мозокот.

Набргу потоа, на 3 јануари, на роденденот на Мајкл, неговата портпаролка Сабине Кем изјави за новинарите собрани пред болницата во Гренобл дека семејството нема да каже ниту збор за состојбата на Мајкл. Ова создаде многу шпекулации за неговата состојба, дури и дека со текот на годините самиот Мајкл го замолил семејството да не им ги соопштува на јавноста информациите за неговата состојба.

Во јуни 2014 година, Шумахер излезе од индуцираната кома, а неговата портпаролка потврди дека може да слушне и да одговори на допир. Исто така е објавено дека Шумахер ја напушта болницата во Гренобл и го продолжува закрепнувањето во неговиот дом на Женевското езеро.

Иако не е познато каде е Мајкл денес, за неговата моментална локација неодамна зборуваше поранешната сопруга на Флавиус Бриаторе, Елизабета Грегорачи. Бријаторе е поранешен шеф на тимот на Рено, од времето кога Шумахер возеше за Ферари, додека Грегорачи е модел и телевизиска sвезда.

„Мајкл е преселен во Шпанија и неговата сопруга изгради болница во куќата“, рече Грегорачи.

Шпанските медиуми објавија информација дека семејството Шумахер е во Мајорка во Вила Јасмин. Ја купила сопругата на Шумахер, Корина во 2017 година од претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез. Без разлика дали Шумахер е на Балеарите или не, малку се знае за неговата состојба. И кога тоа е случај, тогаш луѓето како Грегорачи добиваат важност.

"Шумахер не зборува. Тој комуницира само со очите. Само на три лица им е дозволено да го видат", додаде поранешната сопруга на Бријаторе во италијанска ТВ-емисија.

Од споменатата 2014 година, Шумахер е буден и минува низ процес на рехабилитација, но исто така малку се знае за него.

Карлеуша ги зачуди фановите со фотошопирани фотографии

Фотографите ја снимале Јелена Карлеуша пред студиото на шоуто Ѕвезде Гранда неколку дена по ред, а пејачката, позната по уредувањето фотографии на социјалните мрежи, потоа се пофали со фотографиите во истите комбинации на Инстаграм.

Фолк sвездата се појави пред студиото во црн тесен фустан што го истакна нејзиното деколте. Неколку часа подоцна, таа објави фотографија во истиот фустан.

Ден претходно, таа го привлече вниманието пред студиото во минијатурен комплет од тексас кој го открива нејзиниот стомак и добар дел од градите. И во таа комбинација се појави фотошопирана на Инстаграм.

Карлеуша ја следат 2,3 милиони луѓе на Инстаграм, а за нејзиното уредување фотографии и селфи често се дискутира. "Мотивациска порака за хејтерите: Изгледам 100 пати подобро во живо и сум убава без шминка. На сите им посакувам прекрасен ден", напишала еднаш на социјалните мрежи.

Огромен пад на приходите на хотелите на Трамп

Приходите на најпознатите хотели на поранешниот претседател Доналд Трамп паднале минатата година, кога пандемијата на ковид-19 силно ја погоди економијата, покажува финансискиот извештај објавен вчера, на последниот ден од неговиот мандат. 

Хотелот „Трамп Интернешнл“ во Вашингтон заработил 15,1 милиони долари во 2020 година и првите три недели од 2021 година, покажува извештајот на Трамп. Тоа е за 62,7 проценти помалку отколку во 2019 година.

Слично е и со недвижниот имот на Трамп во Лас Вегас, чии приходи паднале за 60,5 проценти, на 9,2 милиони долари и со неговиот терен за голф во Флорида, Трамп Национал Дорал, чии приходи се пониски за 42,7 проценти, на 44,2 милиони долари.

Ретка светла точка е клубот на Трамп, Мар-а-Лаго во Палм Бич, Флорида, каде што тој ќе живее откако го напушти Вашингтон. Приходите на одморалиштето, во кое Трамп повремено примал политички сојузници и странски гости, скокнале за 13% минатата година на 24,2 милиони долари.

Редовниот финансиски извештај што Трамп требало да го пополни, нуди еден од најкомплетните увиди во финансиите на милијардерот за недвижнини, кој упорно одбивал да ги објавува своите даночни пријави, и покрај вообичаената практика на претходните претседатели.

Во извештајот на 79 страници се наведени детали за неговиот удел во компаниите за тоа колку пари добил како член на Screen Actors Guild, асоцијација на филмски и телевизиски работници и изведувачи. Вклучува и подароци што Трамп ги добил како претседател, вклучително и шампионски појас од 650 долари Ultimate Fight што го добил од Колби Ковингтон, борец и приврзаник на Трамп.

Во извештајот се вклучени и обврски од компаниите на Трамп, вклучително и пет заеми, во вредност од најмалку 50 милиони долари. Повеќето од нив треба да се наплатат во следните четири години.

Мајка на три деца се шокирала кога видела дека има илегален потстанар на таванот (ВИДЕО)

Млада Австралијка се плаши да спие во сопствениот дом откако открила дека на нејзиниот таван живее натрапник.

Моника Грин, мајка на три деца од Рокамптон, Квинсленд, забележала некое време чудни работи околу нејзината куќа, но никогаш навистина не се загрижила, отфрлајќи ги како случајности или плодови на нејзината имагинација.

Но, во понеделникот, откако се вратила дома со децата од лекарски преглед, Моника веќе не можела да го игнорира очигледното. Задната врата била ширум отворена, клима уредот и телевизорот биле вклучени, а во кујната имало полуизедена чинија со храна. Веднаш повикала полиција, а подоцна дознала дека оној што и влегол во куќата веројатно живеел таму некое време.

Додека ја проверувале куќата за какви било траги, полицајците забележале дека капакот што води кон таванот е делумно отворен, а откако го провериле таванот, пронашле докази дека таму живее некој. Колку долго и како успеале да останат неоткриени, засега никој не може да каже, но истрагата е во тек, пренесува Одити Централ.

"Се чувствувам како да е нападнат мојот личен простор. Се чувствував шокирано, преплашено и исплашено", изјавила Моника за Курир Меил. Таа додава дека забележала дека почнала да се тресе при најмал шум. "Три пати проверувам дали се е заклучено пред спиење. Вечерта ја поминав дома со семејството, но тоа што сум сама дома ме плаши", рече таа.

Размислувајќи за сè што забележала низ куќата во последно време, Грин вели дека имало многу знаци дека нешто не е во ред. Откако храната исчезнала, и по втор пат нејзиниот систем за безбедносни камери бил расипан, таа не обрнувала многу внимание кога се случиле тие работи.

Грин и нејзиното семејство веруваат дека натрапникот безбедно се приближил до куќата крадејќи и ги клучевите, а сега ги смениле сите брави. Сепак, младата жена стравува дека лицето може да се врати, а не знаејќи ги неговите намери, таа не знае што да очекува.

"Зошто беше на таванот? Кои беа неговите намери? Дали тој беше овде да ни наштети? Дали беше тој тука за да украде едно од моите деца? Јасцтреба да бидам таа што ги штити и се чувствувам како да не сум успеала", рече мајката на три деца.

притисни ентер