По два дена насилни протести, вечерашните протести во Белград мирни

Сосема нова слика на белградските улици по дводневната војна и десетици повредени демонстранти и припадници на полицијата. 

Она за што многумина очекуваа да излезе од контрола, прејде во мирољубиво седење на улиците од страна на демонстрантите, не за да се покорат, туку за како што појаснија, да можат хулиганите да бидат позабележителни. Камењата и солзавецот ноќеска беа заменети со оро.

Меѓу другото главна причина за демонстрациите беше најавениот карантин и строгите мерки за спротивставување на коронавирусот. Сепак по жестоките демонстрации кризниот штаб ја промени одлука, а истата ја соопшти премиерката Ана Брнабиќ

Договорот е да продолжиме и понатаму исто, да немаме мерки за целата територија на Република Србија, туку да се фокусираме на местата каде што ситуацијата е вонредна, нестабилна и непредвилива, а таму каде што граѓаните со своeто одговорно однесување допринеле кон тоа да нема потреба за воведување на вонредна ситуација, да ги оставиме да си живеат да организираат прослави, изјави Ана Брнабиќ – премиерка на Србија.

Србија во последното деноноќие регистрираше 266 новозаразени, додека пак во регионот Босна покажа најзначителен пораст. Тие потврдија 310 нови случаи на ковид-19 што е најмногу за еден ден во земјата од почетокот на пандемијата.

Расте бројот и во соседна Бугарија, каде што за последните 24 часа надлежните потврдија 330 позитивни лица. Земјата ќе воведува поригорозни мерки, а ќе растат и санкциите. Премиерот Борисов упати критика кон дисциплината на народот.

Ситуацијата се влошува и во Косово, 207 новозаразени за еден ден, додека пак Хрватска регистрираше 91 случај, а нивниот министер за здравство Вили Берош изјави дека со 81 случај на 100 илјади, Хрватски и понатаму има најповолна епидемиолошка ситуација во Европа.

Рита Ора повторно го запали Инстаграм со жешка поза (ФОТО)

Рита Ора позира во минијатурен костум за капење и ги воодушеви фановите со својот изглед.

Пејачката објави неколку фотографии во златно бикини со деколте во преден план и собра многу комплименти.

„Прекрасна си“, „Леле“, „Гориш“, ја пофалија нејзините воодушевени обожаватели. Патем, 29-годишната Рита во моментот е на одмор на Ибица со своето десет години постаро момче, Ромеин Гаврас. Таа е во врска со него веќе четири месеци.

Спречен обид за шверц на 200 килограми марихуана на граничниот премин „Блато" кај Дебар

На граничниот премин „Блато" на албанско – македонската граница кај Дебар спречен е обид за шверц на 200 килограми марихуна.

– Дрогата е откриена во возило со албански сообрајќајни ознаки и со лого на производител на мебел, управувано од лицето Флориан Алимани (26) од пограничното албанско село Ѓурица, но жител на Драч. Наркотичното средство било наменето за нарко пазарот во Македонија, стои во соопштението на Полицискиот комесаријат од Пешкопеја.

Дрогата била откриена при втората контрола, а била скриена во посебен простор поставен над подот на возилото.

Од првичните сознанија на полицијата дрогата била натоварена во Пешкопеја.

Според полицијата, успешната акција е резултат на засилените контролни мерки со цел спречување секаков обид за шверц на дрога, како и спречување на какви било меѓугранични криминални дејствија.

Ова е најголема количина дрога запленета на двете страни од овој граничен премин, а секогаш била откривана при влез на нашата територија./МИА

22 годишно момче е најмладата жртва на Ковид-19

22 годишно момче е најмладата жртва на Ковид-19.

Од Министерството за здравство информираат дека пациентот во тешка општа состојба било примено на 16 јули во градската општа болница „8 септември“.

Пред оваа болница е и колешката Јана Јосифовска

притисни ентер