Пијан градоначалник го прекршил карантинот , па се скрил од полицијата во мртовечки ковчег (ВИДЕО)

Градоначалникот на мало гратче во Перу бил фатен како го крши карантинот додека се опивал со пријателите, па се обидел да се извлече со лежење во ковчег и преправајќи се дека е мртов.

Полицијата го снимила Хaиме Роландо Урбино Торес како лежи во отворен ковчег со маска на лицето кога дошле да го уапсат во понеделникот навечер.

Откриле дека градоначалникот на градот Тантар на југот на земјата го прекршил полицискиот час, како и законот за социјална оддалеченост, за да се напие со пријателите и дека го пронашле пијан, но не е јасно како се пијанеле кога при рака имало мртовечки ковчег.

Граѓаните претходно го повикаа Торес на одговорност, затоа што тој не ја сфатил сериозно опасноста од коронавирусот и затоа што не преземал мерки на претпазливост во градот. Овој град, како и остатокот од Перу, е ставен во карантин на 66 дена, но граѓаните тврдат дека градоначалникот поминал само осум дена во карантин, пишува Дејли Меил.

Перу досега има регистрирано 104.020 случаи на инфекција со коронавирус и 3.024 смртни случаи.

притисни ентер