Петровска: Советничката листа на СДСМ е гарант за развојот на европско Тетово

Денеска сум со вас и помеѓу вас да ја побарам вашата поддршка за советничката листа на СДСМ и коалицијата бидејќи знам дека тоа е патот до европскоТетово, рече Славјанка Петровска, членка на ЦО на СДСМ.

Два аргументи даваат најдобар одговор на прашањето зошто во Советот на градот треба да има што повеќе советници од СДСМ и коалаицијата.

1. За да се запре она што не треба да се прави и да се поттикнат проекти кои се од корист за сите вас.

2. За да поминат проектите за кои сите вие се согласувате дека му се потребни на градот, а градоначалникот не ги почнува или воопшто ги нема во својата програма.

Такви се проектите за изградба на нов мултифункционален Спортски комплекс, и конечно Парк во Тетово затоа што тетовчани и тетовчанки тоа го заслужуваат.

Јас можам да ве повикам на овој начин да ја дадете поддршката на моите колеги бидејќи доаѓаме од иста партија и коалиција, а во партијата од каде доаѓаме она што сме го ветиле го реализираме.

Вие сите знаете колку многу добија војниците од Тетово, Вашите сограѓани кои застанаа во армискиот строј и ја чуваат нашата држава.

Знаете дека Законот за служба во Армијата стоеше заглавен во Собранието повеќе од една година,блокиран од опозицијата, со решенија на кои сите припадници на Армијата меѓу кои и Вашите сограѓани чекаа со нептрпение. Но, со посветеност и истрајност предложивме нов, уште подобар текст на Законот и тој се усвои во Собранието.

Се што ветив сега се реализира – војниците и офицерите на кои минатите 4 години месечните приходи им пораснаа за повеќе од 50% сега со Законот добија уште едно покачување, право на користење на средства од над 9000 денари за станарина ќе има секој војник веднаш штом ќе стапи во редовите на Армијата, условите за пензионирање се уште поповолни, правото за исплата на отпремнина е износ од две просечни плати но не помалку од 1 000 евра за секоја година помината во Армијата.

Сега секој војник кој и служел на државата ќе може да земе отпремнина од околу 20 000 евра.

Следната година, започнуваме со реконструкциа на објектите на тетовската касарна, и подготвуваме проект за Центар за обука во зимски услови на Попова Шапка.

Ова е само мал дел од сето она што нашите војници и офицери го заслужуваат. Ова не се само зборови, ова се реални чекори,.

Затоа бидете уверени дека напредокот на Тетово, европско Тетово може да биде реалност само доколку советниците на СДСМ и коалицијата ја добијат вашата довеба и можноста да бидат вашиот глас во Советот и да ги спроведат своите идеи за доброто на Тетово – на дело.

На 20 гласајте за број 1, за европско Тетово.

СДСМ: Лефков да побара од Мицкоски струјата да ја даде бесплатно на граѓаните

Наместо фабрикувани лаги за Ковачевски, Лефков да побара од Мицкоски струјата да ја даде бесплатно на граѓаните

Криминалното ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со фактот дека граѓаните дознаа за нивните милионски зделки од 136 милиони евра и се обидува да креира конфузија и преку фабрикувани лаги за претседателот Ковачевски да ја замајува јавноста и да дефокусира.

Очекувамe обвинителството конечно да покрене случај и да ги расчисти овој скандал од 136 милиони евра, но и сите претходни криминали на најбогатата партија во Европа ВМРО-ДПМНЕ која го има опљачкано нашиот народ за многу генерации нанапред.

Претседателот Ковачевски ниту е поврзан ниту на кој било начин влијае на работењето на компанијата која ја обвинува ВМРО-ДПМНЕ.

Наместо да се бави со фабрикувани лаги за Ковачевски, Лефков да побара од Мицкоски струјата од неговите хидроцентрали да ја даде бепслатно на граѓаните.

Реакција на прес-конференција на Миле Лефков од ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ

Ајатолах Хамнеи: САД и Израел ги испланираат немирите во Иран

Врховниот лидер на Иран, ајатолахот Али Хамнеи денеска ги осуди протестите, што веќе две недели се одржуваат ширум земјата поради убиството на Махсе Амини.

Ајатолахот Хамнеи, во првата реакција, за протестите ги обвини САД и Израел.

Овие немири беа планирани. Јасно кажувам дека овие немири ги смисли Америка и ционистичкиот режим и нивните вработени, посочи ајатолах Хамнеи.

Тој смртта на Амини ја оцени како „тажен инцидент“ што ја остави земјата „со скршено срце“.

Амини почина во болница на 16 септември, три дена откако беше уапсена од моралната полиција поради непочитување на строгиот ирански кодекс на облекување и одведена во „центар за превоспитување“.

Герасимовски: Секое дете треба да има можност да го исполни својот сон

Секое дете и секој млад човек е важен чинител во општество. 

Општина Центар ја прославува Детската недела која започнува денеска со музички изведби, детски претстави, спортски активности во Паркот на Франкофонија, на кои се претставуваат деца од градинките и ученици од сите основни училишта во Општината.

Како што информираат од Општината, градоначалникот на Центар Горан Герасимовски пред децата ја истакна нивната важност како најдрагоцено богатство и иднина на секое општество.

– Секое дете и секој млад човек е важен чинител во општество. Затоа е важно на секое дете да му се даде можноста да го оствари својот сон и аспирации, да ги каже своите размилувања и делувања со цел да земе активна улога во општеството. Ние возрасните како ваши воспитувачи, наставници, родители имаме обврска да ве поттикнуваме и да ве насочуваме кон негување на вашите интереси и реализација на истите, посочи Герасимовски во Паркот на Франкофонијата.

Градоначалникот на Центар, исто така, зборуваше и за правата на децата според Член 27 од Конвенцијата на Обединетите нации, како правата на образование, здравствена грижа, слобода на изразување на своите ставови, чувства и желби, правото на државјанство, право на игра и љубов и обврските на локалните самоуправи истото да го обезбедат. Тој се осврна и на рано детектирање и спречување на сите форми на насилство, меѓу кои и булингот.

– Вие исто така мора да бидете заштитени од сите форми на насилно вклучувајќи го и булингот кој е застапен од најрана возраст. Вашите воспитувачи, наставници и стручни лица во градинките и училиштата се ваши пријатели, доколку имате проблем разговарајте со нив. Проблемите мора се споделуваат за да може да се решат. Воспитувачи, наставници внимавајте на однесувањето на децата и учениците и бидете првиот детектор дека нешто се случува. Во училиштата и градинките мора да биде спречена секаква форма на насилство и на тоа постојано мора да се работи, изјави Герсимовски.

Тој им порача на децата да уживаат во детството, играат и се дружат, спортуваат и внимаваат на животната средина.

притисни ентер