Панчев за Би-Би-Си : Кој воопшто гледа ракомет?

Македонците би наполниле и сала за куглање , никој не гледа ракомет , рече во интервју за Би-Би-Си на српски јазик поранешниот фудбалер Дарко Панчев.

Дарко Панчев, најдобриот македонски фудбалер на сите времиња, поранешен репрезентативец на Југословенска репрезентација и европски шампион со белградска Црвена звезда, даде интересна изјава за Би-Би-Си за споредбата помеѓу ракометот и фудбалот.

Панчев се обиде да објасни што значат двете титули на Европскиот шампион во ракомет Вардар за македонскиот народ (2017 и 2019 година).

,,Споредбата на ракометот со фудбалот е како споредба на средношколски професор во Скопје со Ајнштајн. Па, кој гледа ракомет во Европа? Нашите луѓе се желни за успех. Ако игравме финале во куглање, а салата беше голема, ќе ја наполнивме. Но, дали некој видел дека деца играат ракомет во училишниот двор? Денес, децата не играат ништо, можеби фудбал или кошарка “, рече Панчев во интервјуто за Би-Би-Си на српски јазик.

притисни ентер