Отворена изложбата „Украина се сеќава, светот признава!“

Отворена изложбата „Украина се сеќава, светот признава!“ по повод Денот на сеќавање на Гладоморот – 26 ноември.

Во Собранието денеска беше отворена изложбата „Украина се сеќава, светот признава!“ по повод Денот на сеќавање на Гладоморот – 26 Ноември, на која беа претставени информативни материјали од вештачки создадениот глад од страна на советските власти во Украина во 1932/33, познат како Гладомор.

Материјалите на изложбата покриваат речиси половина век и таа почнува со тоа каква била Украина пред оваа трагедија, а завршува со приказна за одржување на сеќавањето на Гладоморот во модерната украинска држава.

Претседателот на Собранието, Талат Џафери на отворањето на изложбата истакна дека во принцип, секогаш е потежок патот што го поминува борбата на доброто против злото, но дека тоа што не разликува и ни дава сила да истраеме на тој трновит пат е цврстата волја, верба и надеж дека сме извлекле поука од минатото и сме се бореле на сите можни начини да не се повторат тие грешки и во иднина.

– За жал, историјата се повторува. Сега се други средствата, меѓутоа во принцип, намерата е иста и таа не е воопшто хумана – да се покорат на сите можни начини Украина и Украинците, а и агресорот е ист. Што е уште понелогично, се работи за земја членка на Советот за безбедност, кој што е еден од шесте тела на Обединетите нации и е конкретно задолжен за обезбедување на светскиот мир и безбедност, истакна Џафери.

Тој потсети дека на светот му требаа цели 90 години да признае на ниво на влади или парламенти во голем број на држави од демократскиот свет дека Гладоморот е акт на геноцид, а Европскиот парламент на 23 октомври 2008 година усвои Резолуција со која се признава Гладоморот како злосторство против човештвото.

– Тоа не е доволно. Злосторство или геноцид, тоа мора да се именува и да се викне толку гласно за да одекне и остави белег во сечиј ум и разум, во сечија совест и одговорност дека се посегнува по највредното, по најскапоценото – по животот. На деца, жени, стари и млади – без разлика, со сите однапред испланирани и спроведени систематски начини на истребување на еден народ и една држава. Толку системски што дури не се знае, ниту точната бројка на жртви која според различни извори се движи од 4 до 15 милиони жртви. Тоа не се зрна песок, тоа се живи семејства, широки насмевки, успеси и солзи, тоа се човечки судбини, додаде Џафери.

Претседателот на Собранието апелираше да не дозволиме сè да се претвори во пепел, бидејќи премногу сме вложиле и сме жртвувале и ние и нашите предци и нивните предци.

– Да не дозволиме злото да затропа и на наша врата, затоа што на овој или на оној начин, ефектот се рефлектира на сиот свет, без разлика, порача Џафери.

Амбасадорката на Украина во земјава, Лариса Дир потенцира дека Гладоморот е геноцид на украинскиот народ, кој беше предизвикан од „намерно организираните дејствија на сталинистичкото комунистичко раководство, со цел да се создаде вештачки глад во 1932-1933 година во Украина, како резултат на кој загинаа милиони и милиони луѓе“.

– Поминаа 90 години од геноцидот наречен Гладомор, но сега – Ирпин, Буча, Лиман, Изум, Мариупол – се посебни симболи на геноцидот извршен од постојана членка на Советот за безбедност на ОН. Вршејќи геноцид во Украина, членка на Советот за безбедност на ОН го истребува цивилното население на Украина, убива, мачи, предизвикува тешки телесни повреди, насилно пренесува деца во Руската Федерација, намерно уништува станови, болници, училишта, цивилна енергетска инфраструктура во предзимскиот период, изјави Дир.

Таа потенцира дека сегашниот геноцид продолжува токму затоа што претходниот геноцид не беше казнет.

– Само постепено, со текот на времето, почнавме да ја дознаваме вистината за злосторството Гладомор. Сега, повеќе извори ни ги покажуваат злосторствата што руската армија ги прави во Украина речиси во реално време, рече Дир.

Таа посочи дека украинската Врховна рада апелираше до странските парламенти и влади да ги признаат злосторствата што Русија во моментов ги врши на територијата на Украина, како „геноцид врз украинската нација“.

– Украина, исто така, повикува за признавање на Гладоморот од 1932-1933 година во Украина, како геноцид врз украинскиот народ. Признавањето би претставувало неверојатно силна поддршка и би додало духовна сила на оние кои се наоѓаат на првата линија на фронтот и се борат за правото на живот, рече украинската амбасадорка.

Заменик народниот правобранител Јован Андоновски нагласи дека човековите права се права кои што ги имаме единствено само заради тоа што постоиме како луѓе, посочувајќи дека тие не се дадени од некоја држава, но државите и надлежните се должни да ги заштитат и да ги поддржат.

Првиот човек на ЦИВИЛ, новинарот Џабир Дерала истакна дека „геноцидната војна“ што ја води Русија, негирањето на украинската нација, јазик и идентитет, анексијата на делови од територијата на суверената држава Украина и систематското спроведување на терор против цивилното население, целосно го уриваат меѓународниот поредок.

– Војните за освојување територии и претворањето на енергенсите и храната во оружје сега се реалност за светот. Исправени сме пред новата мрачна реалност – секојдневни конфликти, нови жестоки воени жаришта и бранови на терористички напади, нуклеарни закани, кибер војни, глад, несигурност и брутални насилства насекаде во светот, рече Дерала, кој упати и апел до пратениците во Собранието да го прогласат Гладоморот за геноцид и да продолжат со благородната поддршка на украинската борба за слобода.

Кличко: Смената на Залужни е грешка, тој не бранеше од најмоќната армија во светот

Украинскиот претседател Володимир Зеленски згреши што го разреши популарниот врховен командант на вооружените сили на Украина, изјави градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко.

„Отказот на Валери Залужни беше голема грешка. Мораме да се обединиме околу луѓето кои имаат најголема поддршка - како Залужни, кој има најголем рејтинг на анкетите“, изјави Кличко за италијанскиот весник „Ла Република“.

„Две години успешно ја бранеше нашата земја од најголемата и најмоќната армија во светот“, рече Кличко, додавајќи дека јавноста го гледа познатиот генерал како „најважниот бранител на нацијата“.

Кличко, кој претходно го обвини Зеленски за „авторитаризам“, тврдеше дека претседателот „требаше да објасни зошто донел одлука што го шокираше секој Украинец“, бидејќи „многумина се чувствуваа збунети, очајни“.

Тој додаде дека „големата грешка што многу луѓе ја прават денес е играњето политика“.

Како што јавуваат медиумите, Валери Залужни беше заслужен за водењето на одбраната на Киев во раните фази на конфликтот, како и за успешните операции во втората половина на 2022 година.

Овие успеси беа нарушени со неуспешна контраофанзива во 2023 година, за време на која украинските војници претрпеа големи загуби и изгубија многу тенкови и друга опрема обезбедена од Запад. Сепак, Залужни остана популарен, со рејтинг од повеќе од 80 отсто според анкетата во декември.

ЦУК: Седум пожари на отворено изминатото деноноќие

Седум пожари на отворено изминатото деноноќие, отстранета опасност од истечен хлор во филтер станица.

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека имало вкупно седум пожари на отворено во државата во последното деноноќие.

Регионалните ЦУК Скопје и Битола информирале за по два, РЦУК Охрид, РЦУК Штип и РЦУК Куманово за по еден изгаснат пожар на отворено.

ОД ЦУК соопштуваат за ретка, но сепак опасна ситуација при што е отстранета опасност од истечен хлор во филтер станица.

- РЦУК Штип информира дека пожарникарите од ТППЕ Виница вчера од 08:00 до 11:00 часот, имале техничка интервенција на испукана боца со хлор од 50 кг. во филтер станицата. Интервенирале со две возила, четири пожарникари и четири други лица. Нема повредени лица, но на вработените во филтер станицата во Виница им е даден кислород, заради можност од вдишување на отровниот гас, се наведува во соопштението.

Центарот за управување со кризи соопшти дека во последното деноноќие имало вкупно 1 920 повици на Единствениот повикувачки број за итни случаи 112, од коишто „реални“ повици биле 47,40 отсто, а 52,60 проценти за други потреби на граѓаните што не биле итни.

Кон полиција биле упатени 71,20 отсто, кон итната медицинска помош 23,20 отсто, а кон пожарникарите 3,60 отсто од реалните повици кон 112 во ЦУК.

Комисијата за заразни болести ќе заседава, 123 случаи на голема кашлица во Скопје

 Комисијата за заразни болести денеска ќе одржи состанок на кој ќе се расправа за состојбата со големата кашлица и грипот, како и за евентуални мерки што треба да се преземат. 

Од почетокот на годината, заклучно со вчера попладне, вкупно 123 случаи на голема кашлица се регистрирани на територија на Скопје, изјави за МИА доктор Лулзиме Бајрами од Центарот за јавно здравје.

Во последниот извештај на Институтот за јавно здравје за големата кашлица, се наведува дека согласно препораките од Комисијата за заразни болести и Институтот, во периодот од 18 јануари досега, сите вакциналните пунктови во земјата, во соработка со епидемиолошките служби од ЦЈЗ, вршат интензна проверка на неевидентирани, невакцинирани и некомплетно вакцинирани лица, како и на лицата кои подлежат на редовна вакцинација, со цел нивно повикување и вакцинирање согласно националниот Календар за имунизација.

На 28 февруари, министерот за труд и социјална политика во техничката Влада, Ѓоко Велковски изјави дека при контролите за вакцинација во градинките, поради епидемијата со голема кашлица, не се констатирани прекршоци.

- Ги зголемивме контролите, инспекторите се на терен. Имаме записници добиено по основ на самите инспекциски надзори. Досега не се констатирани прекршувања, односно во самите решенија коишто се доставени од инспекторите нема прекршување на делот каде што градинките не го почитуваат законскиот момент за прием на деца кои немаат вакцинални картони, односно се здрави. Така што, има контроли, на терен се инспекторите, сме во постојана координација и се надевам дека ќе придонесеме да не се рашири повеќе оваа болест, нагласи техничкиот министер за труд и социјална политика.

На 15 февруари, министерот за здравство во техничката Влада, Илир Демири беше прашан за неговиот став за состојбата со пертусисот.

Според него, не би требало да се вратат во градинка, децата кои се невакцинирани.

- Прво треба да се вакцинираат, па после да се вратат. Мислам дека тоа беше еден од критериумите и препорака од Комисијата за заразни болести. Сите деца кои се вакцинирани треба да одат во градинка. Тие кои не се вакцинирани, треба да ги прашате нивните родители како ќе го организираат чувањето на детето, одговори Демири на новинарско прашање.

притисни ентер