Откриена првата озонска дупка над Арктикот

Германски научник тврди дека ја открил првата дупка во озонскиот слој над Северниот пол, јави денеска агенцијата Dpa.

Во последните две недели, дебелината на озонскиот слој над Арктикот е под дебелината на озонскиот слој на Антарктикот, каде се наоѓа озонската дупка, рече Маркус Рекс, раководител на одделот за атмосферска физика на Институтот Алфред-Вегенер.

„Во области каде што дебелината на озонскиот слој е максимум, загубата е околу 90 проценти“, рече Рекс.

Тоа е област три пати поголема од големината на Гренланд. Севкупно, осиромашувањето на озонот зафаќа површина од 20 милиони квадратни километри, или 10 пати поголема од големината на Гренланд. Според Рекс, ова се должи на исклучително силниот поларен вител оваа зима и ниските температури во стратосферата, каде што се наоѓа озонскиот слој.

„Во моментов, овие воздушни маси се уште се акумулираат над Арктикот и затоа луѓето во Европа не треба да се грижат дека ќе изгорат побрзо од вообичаено ако се изложени на сонце. Можно е во април овие воздушни маси да отпловат од Централниот Арктик до Европа .“, објасни научникот.

Производството на хлорофлуорокарбонати, група на соединенија што го осиромашуваат озонскиот слој, беше забрането пред многу години и без оваа забрана озонската обвивка би била во уште полоша состојба.

Но, додава Рекс, овие супстанции имаат долго време за задржување.

Озонската дупка над Антарктикот, откриена во 1985 година, по што е донесен протоколот во Монтреал и постепената забрана за хлорофлуорокарбонати, се чини дека полека се затвора. Во 2019 година, оваа озонска дупка беше најмала во изминатите 30 години.

Голем пораст на бројот на заразени во Чешка, се воведуваат строги правила

Чешката влада денеска одлучи дека ќе биде задолжително носењето маски на отворено во некои ситуации, бидејќи бројот на заразени лица во таа земја драматично расте.

Новите правила ќе се применуваат од среда во повеќе населени места, рече министерот за здравство Роман Примула по состанокот на владата.

Исклучоци се можни ако може да се одржи растојание од повеќе од 2 метри.

Покривањето на устата и носот е веќе задолжително во затворен простор, а неодамна носењето маска е задолжително и во автомобилите, ако во него има лице кое не живее со возачот.

Бројот на заразени лица во Чешка нагло се зголемува во последните неколку недели.

Во последните 14 дена во Чешка биле заразени 858,6 лица на 100.000 жители, покажуваат најновите податоци на Европскиот центар за контрола и превенција на болести, што е највисоко меѓу земјите на ЕУ.

Чешката армија денеска започна да гради привремена полска болница во Прага.

Од почетокот на епидемијата, повеќе од 1.500 луѓе во Чешка починале како резултат на инфекција со коронавирус. Чешка има нешто помалку од 10,7 милиони жители.

Заразени се 178 000 луѓе.

Белоруските пензионери одржаа протест и контрапротест против Лукашенко (ВИДЕО)

Во главниот град на Белорусија, Минск, денеска се одржаа два собири на пензионерите - едниот против претседателот Александар Лукашенко, а другиот за поддршка на шефот на државата.

Околу 3.000 пензионери се собраа во Минск, трет понеделник по ред, барајќи оставка од претседателот на Белорусија.

Демонстрантите маршираа низ улиците на главниот град носејќи цвеќе и извикувајќи „Оди си!“ кон Лукашенко, пренесува АП.

Во главниот град се одржа и контра-протест на пензионерите, кои го поддржуваат Лукашенко. Приближно 2.000 луѓе, многу од нив мажи во воена и полициска униформа, дојдоа на Плоштадот на независноста со национални знамиња и транспаренти на кои пишувало „За мир, просперитет и традиционални вредности“.

Локалните медиуми објавија дека некои учесници на контра-митингот биле донесени со автобуси на собирот.

Белорусија е погодена од политичка криза од претседателските избори на 9 август, кога започнаа масовни антивладини протести низ целата земја, иницирани од официјалните резултати од гласањето според кои Лукашенко освоил повеќе од 80 проценти од гласовите. Противниците на Лукашенко тврдат дека изборите биле лажирани.

Бела Хадид во Њујорк-што носи под мантилот?(ФОТО)

Без оглед на стилот, мантилот е задолжителен во женската гардероба, бидејќи лесно може да се комбинира со дневни и вечерни изданија.

Тајната на добриот стил отсекогаш била во можноста да се разгледаат повеќе опции за облека одеднаш, па затоа не е изненадување што дамите кои добро ја познаваат модата знаат како да извлечат максимум од мантилите.

Бела Хадид, 24-годишната манекенка, прошета низ Њујорк во фустан со потпис на Мајкл Корс. Со златен накит и ремен и задолжителната заштитна маска за лице, Бела ги пленеше очите, кои најмногу беа насочени кон нејзиното деколте, што се појави во прв план заради оваа провокативна модна комбинација.

Њујорчаните се прашуваа што носи под мантилот,а Бела секако привлече големо внимание. Според фотографиите, може да се заклучи дека таа имала само долна облека под мантилот.

притисни ентер