Освоен е стан, за само 100 денари, на инстант лозот „Доме сладок доме“ на Државна лотарија

Семејство од село Аравати, Ресен, на инстант лоз купен во Кавадарци „изгреба“ стан во Скопје.

Државна лотарија, со радост ви го претставува семејство Секуловски - првите добитници на стан од најдомаќинскиот инстант лоз „Доме, сладок доме“.

Мирјана и Гоце Секулоски од ресенското село Арвати, за само 100 денари „изгребаа“ стан во Скопје. Со ова е освоена првата од 5-те премии на инстант лозот „Доме, сладок доме“, во вредност од 2.914.181 денар, колку што изнесува вредноста на добивката - стан со големина од 32,25 м2, со сите вклучени давачки (данок на имот, трошоци за пренос и друго).

Пред подготовка на обемната документација за предавање на станот, бидејќи во 5-те премии на инстант лозот „Доме, сладок доме“ се содржани и два стана со иста квадратура, но на различен кат, ги поканивме членовите на добитничкото смејство, заедно да ја посетиме среќната зграда и да изберат на кој кат ќе е нивниот иден стан. Во тек на пријатното дружење со водителката Марјана Станојковска и тимот на Државна лотарија, Мирјана и Гоце со двете дечиња (од 6 и 8 години), се запознаа со околинаta и новите соседи на адреса Методија Шаторов Шарло, во населбата Аеродром. Шетајќи низ станот добиен за 100 денари, среќните добитници ја споделија со нас нивната среќна приказна.

Гоце, со намера да купи вода од продажното место „Браво Нутс“, во Кавадарци, првпат во животот решил да купи инстант лозови. Вели – ги видов, ми се допаднаа и си реков – да купам 5. Го привлекол атрактивниот изглед на инстант лозот „Доме, сладок доме“ и секако 5-те премии, но задоволството да ги изгребе лозовите го оставил за дома и го препуштил на сопругата, дури и не присуствувал на гребењето и забавното откривање на добивките.

„Не можев да верувам, од 5 инстант лоза, 3 беа со добивка: 100 денари; 3000 денари; а кај последниот лоз што го изгребав, кога 18-ката од добитните броеви, се повтири во полето за гребење и тоа токму над добивка стан 2.914.181 денар, си реков, не е можно. Мислев дека се работи за некоја грешка.“ Пресреќната Мирјана ни ги раскажа возбудливите моменти. Потоа, му се јавила на Гоце и во телефонски разговор, му ја соопштила убавата вест. Поверувале откако заедно стигнале во најблиското продажно место на Државна лотарија каде што им ја потврдиле добивката.

Со среќата никогаш не се знае, таа не ги избира само упорните, туку ги охрабрува и оние што не веруваат во неа, треба само да u се даде шанса.

Најавуваме повторна средба со среќното семејство Секуловски, по завршување на процедурата околу цалосната документација за предавање на станот, кога ќе е сe подготвено за врачување на клучевите.

Инстант лозот „Доме, сладок доме“ е првиот инстант лоз на Државна лотарија со премија – стан, не еден туку 5, а покрај нив нуди и 495 000 парични добивки меѓу кои и 15 добивки во вредност од 100 000 денари и 30 добивки од по 50 000 денари.

За само 100 денари имате можност и вие да станете сопственик на еден од 5-те стана што се наоѓаат во една од најубавите згради во општина Аеродром,.

Стан за само 100 денари – да, и тоа е можно со Државна лотарија.

Фото: Иванишевиќ и Селеш како деца

Легендарниот екс југословенски тенисер Горан Иванишевиќ, сега тренер на најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ на социјалните мрежи објави фотографија стара повеќе од 30 години.

Старата фотографија ги разбудила спомените на Горан од времето на поранешна Југославија.

На носталгичната фотка тинејџерот Горан Иванишевиќ се ракува со едно насмеано девојче, за оние кој не ја препознаваат, тоа е некогашната најдобра светска тенисерка славната Моника Селеш.

-Добри стари времиња со една од најдобрите на сите времиња, Моника Селеш. Мислам дека немавме поим што ќе постигнеме во годините кои доаѓаа, напишал Иванишевиќ во описот на сликата.

Моника и Горан подоцна го достигнаа светскиот врв. Иванишевиќ го оствари сонот со освојување на Вимблдон, а Моника Селеш владеше со светскиот тенис со до трагичното ранување во Хамбург во 1993 година од луд навивач на ривалката Штефи Графт.

Селеш во кариерата освои девет Грен слем титули.

Фото: Карлеуша во ленти

Српската пејачка Јелена Карлеуша повторно се разголе на социјалните мрежи.

Популарната Карли уште еднаш ги воодушеви своите фанови со бујните облини покриени со минијатурни врвки.

Јелена нема проблем да позира во костим за капење или во долна облека, но со последниот избор на гардероба ги изненади сите. Карлеуша одлучила да се фотографира во минијатурен градник и уште помали гаќички врзани со ленти.

Во оваа прилика може да се каже дека Карлеуша покажа скоро се. Нејзините фанови за „храброста“ ја наградија со рекорден број од 70 илјади лајкови.

Флик на излезната врата на Баерн Минхен

 По само две години работа и освоени титули меѓу кои и во Лигата на шампионите, Ханси Флик си заминува од германскиот гигант  Баерн Минхен на крајот на сезоната.

Иако се споменува дека ќе стане селектор на Германија, тоа не е причината за заминувањето туку конфликтот со директорот на баварците Хасан Салихамиџиќ.

Германските медиуми остро коментираат дека откако Салхимаиџиќ е дојден на функцијата, Баерн кој беше познат по сигурноста за тренерите и работата на долги патеки, сега го смени курсот и пребрзо ги менува шефовите и тоа со добро завршена работа.

Се тврди дека од истите причини Баерн предвреме ги набрка Нико Ковач и Карло Анчелоти.

Критиките одат до таму што на Баерн јавно му се упатува прашање...дали е можно секогаш да се виновни тренерите, а директорите да се во право?

притисни ентер