Основачот на Твитер донира милијарда долари за борба против коронавирусот

Основачот и сопственик на Твитер, Џек Дорси, дал 1 милијарда долари за борба против пандемијата на коронавирус.

Во серијата објави на Твитер, тој соопшти дека тој износ е 28 проценти од неговите средства. За да ја достигне таа сума, постепено ќе продава акции на својата друга компанија со седиште во Сквер специјализирана за дигитални плаќања.

„Кога се бориме против пандемијата, ќе пренасочиме пари кон здравствената заштита, образованието на децата и универзалниот приход“, додаде милијардерот, чие богатство „Форбс“ го проценува на 3,3 милијарди долари.

На овие две полиња, Џек Дорси гледа можно решение за „проблемите со кои се бори светот “.

Универзалниот приход го поттикнува зголемениот интерес на политичарите и претприемачите во време кога милиони луѓе ги загубија своите работни места како резултат на економската криза поврзана со коронавирусот.

„Тоа е генијална идеја што треба да биде испитана“, додаде тој.

Средствата ќе бидат доделени преку неговата почетна мала фондација на транспарентен начин. Планот за исплата, кој го објави на интернет, покажува дека првите 100.000 долари се наменети за „Фонд за храна на САД“.

„Важно е да се задржи транспарентно, така што другите и јас лично можеме да научиме од тоа“, напиша Дорси, кој им донираше една третина од своите акции на Твитер на вработените во 2016 година.

„Се надевам дека ќе ги инспирира другите. Животот е премногу краток, па ајде да сториме сé што можеме за да им помогнеме на луѓето“.

Џеф Безос, сопственик на Амазон и најбогат човек во светот, пред пет дена објави на Инстаграм дека дава 100 милиони долари на американските банки за храна.

Марк Закерберг, основачот на Фејсбук и неговата сопруга Присила Чан донираа 25 милиони долари за да се најде лек против коронавирусот.

притисни ентер