Османи: Без датум во март, ЕУ ќе се вмеша во изборите во април

Охрабрен од оптимистичките пораки на францускиот амбасадор Тимоние, дека датумот за преговори е близу, Вицепремиерот Бујар Османи во обид да изврши дополнителен притисок кон Унијата.

Според него, доколку на Македонија не и се додели датум за почеток на преговори на Советот во март, Брисел ќе изврши директно мешање во априлските избори во земјава. Ваквиот негов став вели дека се должи на тоа што евентуалното зелено светло од Унијата за Македонија пред изборите, би било признание за досега постигнатото на Владата, на патот кон ЕУ. Според него, земјава ги исполнила своите ветувања, а редот е и на Унијата да го испорача своето.

Со порака до Унијата да ги започне преговорите со Македонија и Албанија излезе и првиот европарламентарец Давид Сасоли. Тој го повика Европскиот совет да ги одржи ветувањата кон земјите во регионот и да ја поддржи нивната европска перспектива. Според него, одлуката за почеток на преговори со Македонија и Албанија е од големо значење и очекува Советот да донесе позитивна и недвосмислена порака.

-Мислам дека процесот на проширување не треба да биде запрен и треба да се развива веднаш. Мислам дека пристапот и одлуката за почеток на преговори со Албанија и С. Македонија е од големо значење,вели Давид Сасоли – Претседател на Европски парламент.

Почетокот на преговорите со Македонија и Албанија е и меѓу главните приоритети на Европската комисија која денеска ја усвои работната програма за 2020 година. Во програмата меѓудругото стои дека покрај заложбата да се отворат преговорите со двете држави, комисијата паралелно ќе се посвети и на новата методологија за членство. Целта во периодот кој следува, според програмата ќе биде продлабочување на партнерството кое комисијата го има со земјите од Западен Балкан, а кое би било потврдено на загребскиот самит во мај.

Видео-Фото: Ибра како вистински борец

Еден од најдобрите светски фудбалери во последните две децении, асот на Милан Златан Ибрахимовиќ покажа дека и со 40 години е вистински „ѕвер“.

Популарниот Ибра покажа дека со право не само што е мајстор со фудбалската топка дека е мајстор и во боречките вештини.

Шведскиот фудбалер со потекло од Балканот покажа и докажа зошто е носител и на црн појас.

Ибра како вистински ММА борец ја растури боксерската вреќа.

За Златан дефинитивно годините се само бројка.

Заради промоција на спортот, Златан има почесен црн појас во теквондо, кој во 2010 година му го додели олимпискиот шампион Мауро Сармиенто. Повеќе од десет години подоцна, Ибрахимовиќ се уште удира многу силно.

Најпродаваните автомобили во Европа

Со години првото место беше резервирано за „Volkswagen Golf“, а во октомври не е ниту меѓу првите десет во Европа, според „JATO Dynamics“.

Нарушувањата во производството на нови автомобили поради недостаток на чипови се веќе познати и поради тоа фаворитите во продажба од месец во месец изгледаат поинаку. Со години првото место беше резервирано за „Volkswagen Golf“, а во октомври не е ниту меѓу првите десет во Европа, според „JATO Dynamics“.

Првото место сега го има одличниот мал „SUV Peugeot 2008“ (18.109 продадени примероци), втор е „Renault Clio“ (14.639), потоа „Dacia Sandero“ (14.034), „Peugeot 208“ (13.978), на петтото место е „Ford Focus“. (12.704)…

Голфот испадна од првите десет - продадени се нешто повеќе од 11.000 возила. Поради недостиг на чипови, фабриката на Фолксваген во Волфсбург, Германија, работи на ниво кое не е забележано од 1958 година, пишува магазинот ХАК.

Санкционирани 78 возачи на автопат Велес – Скопје – Куманово

 На автопатот Велес – Скопје – Куманово при зајакната акциска контрола денеска се санкционирани 78 возачи кои возеле со брзина поголема од дозволената, информираат од Министерството за внатрешни работи.

Од нив, 22 возилa се движелe со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а шест возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

Од МВР посочуваат дека засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираат до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи со цел заеднички придонес за побезбедни патишта.

притисни ентер