Операта „Валкира“ во сабота во НОБ - прво спектакуларно издание на Вагнер

Во изведба на гостите од Софиската опера и балет, во сабота, 18 мај, за првпат на сцената на Националната опера и балет (НОБ) ќе прозвучи операта „Валкира“ од оперскиот реформатор Рихард Вагнер.

Операта ќе биде прикажана во рамки на 52 издание на „Мајски оперски вечери“.

Според уметнички раководител на операта Орце Ицковски, гостувањето на оваа опера е еден од најексклузивните настани во ова издание на фестивалот. Тој денеска на прес-конференција најави дека привилегијата да се слушне Вагнер е привилегија за сите нас, а најмногу за посетителите.

-Би сакал да кажам дека ни е огромно задоволство и чест да ги примиме гостите од Софија. Привилегијата да се слушне Вагнер за првпат во Македонија е привилегија за сите нас, особено за публиката, бидејќи комплетна изведба на Вагнер во државата до сега немало и ова ќе биде спектакуларно издание за нашите „Мајски оперски вечери“, рече Ицкоски.

Директорот на НУ Национална опера и балет, Васо Ристов на прес-конференцијата посочи дека гостувањето на Софиската опера и балет го договарале уште минатата година и најави спектакл за кој ќе има голем интерес од публиката.

-За ова гостување со маестро Карталов почнавме да се договараме уште минатата година, за 51 издание на „Мајски опери вечери“, каде што маестро Карталов ни беше гостин. Дојдовме до идеја Софиската опера и балет да земе учество на 52 „Мајски оперски вечери“. Ете, се случи тоа, овие денови тие се наши гости, а во сабота ќе имаме голем спектакл, кој што има голем интерес од публиката и мислам дека веќе билетите се пред самиот крај, додаде Ристов.

Директорката на Културниот информативен центар на Бугарија во Скопје, Антонија Велева рече дека гостувањето на Софиската опера и балет во Скопје е од големо значење за партнерството меѓу двете држави.

-Чест и задоволство е за нас што Софиската опера и балет има можност да гостува во Скопје со прекрасна претстава. Ме радува што Бугарија ја има честа оваа година да учествува на „Мајските оперски вечери“. Благодарам што бевме поканети како партнери и овие настани навистина се од големо значање за двете држави. Многу е важно да има вакво партнерство и вакви средби и во иднина, рече Велева на прес-конференцијата.

Таа за во септемри најави гостување и на Националната опера и балет на Македонија во Софија.

Директорот на Софиската опера и балет Пламен Карталов на прес-конференцијата рече дека гостувањето е благодарение на долгодишната соработка и напомена оти е сигурен дека ќе понудат добра претстава за публиката во Скопје.

-За мене е огромна чест да бидеме тука во Скопје. Ова е благодарение на долгогодишната соработка со мојот колега и пријател Васко Ристов, при што се исполни желбата да учествуваме на „Мајските оперски вечери“ во Скопје. Оваа наша доверба трае повеќе години. Одлучивме да претставиме еден репертоар кој што го нема на Националната опера и балет во Скопје, рече Карталов.

Диригентот на операта, Еван-Алексис Крист од САД потенцираше дека на секој љубител на операта ќе му се допадне оваа драма, најмногу поради музиката, но и поради историските аспекти.

-Последниве три години имав можност да соработувам со маестро Карталов, кој навистина има голема имагинација и креативност да создава прекрасни сцени од музички аспект. Имавме проби изминативе пет недели и тој постојано зборуваше за светлото и за музиката, како да ја прилагодиме и како да ја искористиме. Убеден сум дека на публиката ќе и се допадне операта од Рихард Вагнер онолку колку што и мене ми се допаѓа, додаде Еван-Алексис Крист.

Тој напомена дека иако самата опера е долга, трае четири часа, секогаш кога доаѓа крајот тој посакува истата да продолжи и понатаму да трае.

-Ќе видите колку бугарските оперски пејачи имаат неверојатни гласови, прекрасни гласовни способности. Имаат богата традиција, исто како и вие овде, и сметам дека навистина ќе ви се допадне, посочи Еван-Алексис Крист на прес-конференцијата.

Младенци дошле во Европа на меден месец, па им се случила трагедија- невестата одеднаш починала

Австралијка, која неодамна се омажила, починала во прегратките на својот сопруг откако доживеала мозочна аневризма додека биле на меден месец во Европа.

Медисон Норона од Нов Јужен Велс колабирала додека шетала во Амстердам со својот сопруг, откако доживеала мозочно крварење.

Нејзиниот сопруг Кајл со скршено срце изјавил дека била оперирана за да се намали притисокот од крварењето и „се борела до самиот крај“.

„Лекарите не можеа да поверуваат колку е голема аневризмата и не можеа ништо да направат за да ја спречат или спасат“, напишал тој на Интернет.

Рече дека Меди се борела како и секогаш до самиот крај, пренесува Daily Mail.

„Таа почина во моите раце опкружена со нејзините најблиски во 22.59 часот во Амстердам. Не можам да поверувам што се случи, скршен сум на милион парчиња.“

„Секогаш и засекогаш, душо“, напишал скршениот сопруг.

Десетици луѓе му испратија пораки со поддршка и сочувство по страшната вест.

Медисон и Кајл се венчале на 21 април.

Поставена е страница GoFundMe за да се соберат пари за да се врати Медисон дома во Австралија.

Пијан малолетник во Индија со Порше прегази две лица, доби казна- да напише есеј

Гневот расте во Индија откако на тинејџер кој наводно уби две лица додека возел пијан, му било наредено да напише есеј како казна, а многумина повикаа на построга казна и го обвинија судството за попустливост.

Несреќата се случила минатиот викенд, а 17-годишникот со Порше со голема брзина се движел низ градот Пуна пред да удри во мотоцикл, при што загинале две лица. Малолетникот бил приведен, а подоцна изведен пред Судот за малолетници, каде бил пуштен со кауција и 15 дена општествено корисна работа.

Тој, исто така, бил казнет да напише есеј за безбедноста на патиштата, рече заменик-главниот министер на Махараштра, Девендри Фаднавис.

„Гневот порасна после ова. Според полициските информации, момчето има 17 години и 8 месеци. Ова е грозоморно злосторство“, им рече тој на новинарите, посочувајќи на промените во индиските закони за малолетници од 2015 година кои дозволуваат на децата над 16 години да им се суди како на полнолетни лица доколку извршиле „грозоморно“ кривично дело.

„Ова беше изненадувачка наредба донесена од Одборот за малолетничка правда“, рече Фаднавис.

CNN се обиде да дојде до адвокатот на наводниот возач, Прашант Патил, за коментар.

Фаднавис додаде дека градската полиција на Пуна го истражува малолетникот за наводно убиство кое не значело убиство. Тие, исто така, побарале од судот за малолетници да ја разгледа одлуката за кауција, рече тој.

На снимката од надзорната камера, неколку моменти пред несреќата, се гледа бело Порше кое брзо се спушта по главната сообраќајница. Се гледаат луѓе како брзаат кон местото на несреќата.

Таткото на малолетникот е уапсен бидејќи наводно му дозволил на својот син да вози иако бил малолетен, објави полицискиот комесар на градот Пуна, Амитеш Кумар. Законската возраст за возење во Индија е 18 години.

Уапсени се и три лица кои служеле алкохол на малолетници, додаде Кумар.

„Ние го усвоивме најстрогиот можен пристап и ќе направиме сѐ што е во наша моќ за да обезбедиме двата млади изгубени животи да добијат правда и обвинетиот да биде соодветно казнет“, рече тој.

Инцидентот е на насловните страници во индиските медиуми и предизвика гнев кај пошироката јавност, а многумина на социјалните мрежи ги осудуваат условите за кауција на момчето.

Суреш Кошта, чија 24-годишна ќерка загина во несреќата, ги повика властите да преземат построги мерки против наводниот возач.

„Беше погрешно да се дозволи малолетник да вози“, им рече тој на новинарите надвор од својот дом, задржувајќи ги солзите. „Прво треба да знаете да возите.“

Рахул Ганди, лидер на главната опозициска партија во Индија, Индискиот национален конгрес, праша дали возач на автобус или таксист ќе бидат подеднакво казнети.

„17-годишен син на богато семејство вози Порше под дејство на алкохол е фатен и барано е да напише есеј“, рече Ганди во видеото објавено на X. „Тогаш зошто есеи не им се доделени на возачи на камиони или возачи на автобуси?"

Мечка влезе во ресторан и учтиво седна на маса- келнерите не се појавија (ВИДЕО)

Видеото е снимено на 16 мај во планинско одморалиште во градот Гетлинберг (Тенеси), а видеото стана вирално на мрежите.

Имено, шумската ѕверка сакала да се „интегрира во општеството“, па учтиво влегла во ресторан, седнала на стол и се послужила со остатоците.

Кој знае, можеби мечката сакала да порача нешто од менито, но од келнерот нема ни трага ни глас.

Останува нејасно како животното било избркано, бидејќи снимањето е прекинато, а во позадина се слуша глас кој ги предупредува гостите „да се преместат на безбедно растојание“.

притисни ентер