ОН предупредуваат дека помошта во храна за 1,4 милиони бегалци во Чад може да биде прекината

Помошта во храна за 1,4 милиони бегалци во Чад кои избегаа од конфликтот во регионот Сахел може да биде прекината поради недоволно средства, соопшти денеска Светската програма за храна при ОН (WFP).

Најголем дел од бегалците дошле од Судан, бегајќи од тамошниот конфликт, кој трае од април оваа година, се наведува во соопштението.

Голем број раселени луѓе преминаа во соседен Чад, вршејќи притисок врз сиромашната земја, која стана домаќин на една од најголемите и најбрзо растечките бегалски популации во Африка, наведува WFP.

„Оваа заборавена криза метастазираше додека очите на светот беа вперени во други глобални кризи. Не можеме да дозволиме светот да стои настрана и да дозволиме нашите спасувачки операции во Чад да запрат“, рече директорот на WFP Чад, Пјер Онорат.

Агенцијата посочува дека неухранетоста е сериозен проблем со девет од 10 новопристигнати кои пријавиле „лоша или маргинална потрошувачка на храна“ во претходниот период.

Хонорат рече дека на WEP итно му се потребни 185 милиони долари (околу 170 милиони евра) во следните шест месеци за да продолжи да дава поддршка за настраданото население.

Тој додаде дека во отсуство на тоа финансирање, агенцијата ќе биде принудена да прави „брутални избори“ за да даде приоритет на одредени потреби и групи.

- Во декември, Светската програма за храна ќе биде принудена да ја прекине помошта за внатрешно раселените бегалци од Нигерија, Централноафриканската Република и Камерун поради недоволни средства, потенцира Хонорат.

Од јануари, помошта ќе биде скратена и за 1,4 милиони луѓе во Чад, вклучително и новодојдените од Судан кои нема да добијат храна кога ќе ја преминат границата.

КФОР демантира дека учествувал во преговори за повлекување на Срби од Бањска

Кфор денеска ги демантираше тврдењата од неодамнешниот извештај на Меѓународната кризна група (МКГ) дека учествувала во наводните преговори за повлекување на група „српски борци“ по настаните во селото Бањска минатата година.

„Тоа не е точно. Кфор во ниту еден момент не бил вклучен во наводните преговори“, се посочува во соопштението на Кфор.

Во соопштението се демантираат наводите од извештајот на МКГ дека по настаните во Бањска во септември минатата година, припадници на КФОР преговарале за „повлекување на група српски борци во околните шуми, од каде исчезнале“.

Душко по скандалот со Северина, проговори за развод од Јелена Карлеуша!

Ден по скандалот екс фудбалерот Тошиќ изјави- Разводот е во интерес на сите е!

Екс фудбалерот а сега менаџер Душко Тошиќ проговори за разводот со пејачката Јелена Карлеуша.

Тошиќ откри дека преговорите за договорен развод биле неуспешни!

Вчера топ тема во балканските медиуми беше веста дека фудбалерот Душко Тошиќ, кој се уште е во брак со пејачката Јелена Карлеуша, и испраќал пораки на хрватската пејачка Северина Вучковиќ.

Во пораките Тошиќ на секој начин се обидува да флертува со популарната Севе. Но тој вели дека имал друга намера.

Душко откри дека и испраќал пораки на хрватската пејачка бидејќи „сакал да ја ангажира да пее на неговата јахта“.

Денес екс фудбалерот окри пак детали за него долгоочекуваниот развод од неговата се уште актуелна сопруга Јелена Карлеуша.

„Преку адвокат се обидуваме да договориме спогодбен развод. Одржавме неколку состаноци на таа тема кои, за жал, завршија неуспешно. Се уште се трудам да избегнам развод со тужба, бидејќи тоа би било трауматично искуство за сите на нас, особено на нашите деца, се надевам дека во наредниот период ќе се договориме за развод, што е во интерес на сите“, изјави Тошиќ.

Формула 1: Леклер конечно победи во Монте Карло

Возачот на Ферари, Шарл Леклер победи на денешната трка во Формула 1 за Големата награда на Монако.

Леклер, кој стартуваше од пол-позицијата и водеше во текот на целата трка, победи за прв пат на домашната патека во Монте Карло и во својот роден град ја забележа шестата победа во кариерата.

Второто место го зазеде Оскар Пјастри од Мекларен, а третото Карлос Саинц од Ферари.

Возачот на Мекларен Ландо Норис го освои четвртото место, петти беше Џорџ Расел од Мерцедес, а шести актуелниот шампион Макс Верстапен од Ред Бул.

Седумкратниот светски шампион Луис Хамилтон од Мерцедес го освои седмото место и освои дополнителен поен за најбрзиот круг на трката.

Денешната трка во Монако беше во прекин четириесетина минути поради инцидент во првиот круг кога возачот на Хас, Кевин Магнусен удри во болидот на Серхио Перез од Ред Бул.

Шампионатот во Формула 1 продолжува на 9 јуни со Големата награда на Канада.

притисни ентер