Омиленото Ферари на Шумахер може да се продаде за 9,4 милиони долари

Ферари-то со кое Михаел Шумахер победи на пет трки за време на сезоната во Формула 1 во 2003 година, кога ја освои титулата светски шампион, ќе се најде на аукција следната недела во Женева.

Ова денеска го објави аукциската куќа Сотби. Црвеното Ferrari Chassis 229 со кое Шумахер се тркаше девет пати може да достигне цена и до 9,4 милиони долари, според продавачите.

„Тоа е посебно затоа што овој автомобил е еден од само четирите болиди со повеќе од четири победи во историјата на Ферари, а особено со еден од највештите возачи од неговата генерација, Михаел Шумахер“, изјави Винсент Лузуј, извршен помошник директор за продажба на РМ Сотби. Тој рече дека целниот пазар се купувачите на тркачки автомобили, бидејќи автомобилот е „подготвен за патеката“, како и колекционерите на уметнички дела.

Францускиот парламент ненадејно го отфрли предлог- законот за миграција на Макрон

Француското Национално собрание денеска го отфрли предлог-законот за миграција од страна на владата, изненадувачки исход што им нанесе удар на напорите на претседателот Емануел Макрон.

Пратениците од екстремно десничарската партија на Марин Ле Пен, како и многу конзервативци, ги здружија силите за да го отфрлат законот во Националното собрание.

Отфрлањето на предлогот не значи дека владата мора да отстапи, ниту пак сигнализира крај на законот за имиграција.

Владата сега може да одлучи да го врати назад во горниот дом на парламентот, да го испрати до мешовит комитет на сенатори и претставници за да се најде компромис или да го повлече, што е малку веројатно.

Исто така, може да користи специјални извршни овластувања за да го наметне законот без гласање.

Предлог-законот за имиграција е клучна точка во обидите на Макрон да покаже како може да биде построг кон законот и редот додека ги држи вратите на Франција отворени за странски работници.

Но, бидејќи нема мнозинство во парламентот, тој не можеше да направи нацрт што ќе ги задоволи ниту левицата ниту десницата.

Владата го претстави предлог-законот како неопходен за да се олесни депортацијата на странските криминалци.

Една одредба ја отстранува забраната за депортирање на оние мигранти кои пристигнале во Франција пред да наполнат 13 години, како што беше случајот со исламистичкиот чеченски милитант со руско потекло, кој уби наставник во октомври.

Американка дошла на магнетна резонанца, завршил со куршум во задникот

Ако некогаш сте направиле МРИ скенирање (магнетна резонанца), знаете колку е важно да ги отстраните сите метални предмети од вашата облека или тело.

Затоа следнава приказна звучи неверојатно, а тоа навистина се случило во болница во Висконсин (САД), во јули.

Пациентката (57) легнала во машината, а токму кога почнало снимањето - одекнал истрел. Никој од лекарите не сфатил што се случило додека не го слушнале лелекот.

Тогаш сфатиле дека жената крвари, па веднаш ја згрижиле, а се испоставило дека во магнетната резонанца внела наполнет пиштол!

„Оружјето беше привлечено од магнетите и испука. На телото на пациентката констатиравме рана во пределот на задникот“, се вели во лекарскиот извештај.

Останува нејасно како жената го внела пиштолот во скенерот, бидејќи поминала рутинска проверка за метални предмети и потврдила дека нема ништо на себе, пренесува Метро.

По инцидентот била задржана во болница, а подоцна се опоравила од повредата.

Ламборџини со луда преработка- има шест тркала (ВИДЕО)

Иако сите го поврзуваат Lamborghini со неговите врвни суперспортски автомобили, фокусот на продажбата е на Urus.

И таму специјалните изведби се многу пожелни. Сепак, за најпосебниот се погрижи компанија од Флорида чија специјалност е преобразување на возила во огромни ѕверови 6х6. Токму така, има сѐ повеќе љубители на оваа екстремна компанија, која особено ја популаризираше Mercedes-Benz G 63 AMG 6×6.

Во меѓувреме, Hennessey ги понуди и своите верзии на американски пикап камиони, а сега на ред е Lamborghini Urus. Тешко е да се најдат зборови за да се опише резултатот од оваа преработка. Сепак, мора да се признае дека обработката е направена повеќе од коректно, а сопственикот сигурно платил подеднакво екстремна цена.

Екстензијата ја задржа основната форма на Urus, но со мали надградби на каросеријата и нови бандажи.

притисни ентер