Окон му ја ,,изработи” победата на Хамилтон – го закачи Ферстапен

Возачот на Мерцедес , Луис Хамилтон нанижа уште една победа во Формула 1, денеска во Бразил .

Бритаецот до пред крај на трката се сметаше дека ќе го освои второто место , но Естебан Окон го запре Макс Ферстапен , кој беше најсериозен кандидат за шампион.

Холанѓанецот возеше одлично и во 40 круг го претекна Хамилтон , кој беше пред победа. Но , во моментот кога Ферстапен требаше рутински да го претрка Естебан Окон , следуваше инцидент.

Окон иницираше контакт и тоа беше доволно болидот на Ферстапен да излета од патеката.

Хамилтон тоа го искористи и до крајот на трката остана на челната позиција. Трет пристигна Кими Раиконен, а четврт Даниел Рикардо.

За пругата кон Бугарија за 2021 проектирани 1,8 милијарди денари

Пругата кон Бугарија најприоритетна за 2021 – но и на пат да стане рекордно најскапа капитална инвестиција во земјава. 

Физибилити студиите покажале дека пругата ќе „тежи“ најмалку 600 милиони евра, без евентуалните анекс-договори и експропријации кои би произлегле при градежните зафати.

Првиот човек на транспорт Бочварски се надева дека до март конечно ќе го распишат тендерот за изведувач на пругата. Вели, цената е висока но ја оправдува бидејќи на земјава и треба вакво регионално поврзување, а особено бенефит ќе имаат македонските компании за полесен транспорт на стоките.

„Само за втората и третата делница имаме 91 мост кои треба да бидат изградени и 32 тунели. Самиот граничен премин се наоѓа во тунел. Ние во моментов имаме товарен транспорт кој што го има обемот со 90 проценти а само 10 отсто е патничкиот транспорт. Секако дека е комплексен и тежок проект, се согласувам дека станува збор за многу средства, но ние треба да опстоиме затоа што не може нашата земја да биде изземена од овој регионален тек.“вели Благој Бочварски, министер за транспорт и врски.

Нови автопатишта нема да се градат, но ќе се токми проектирање на два поголеми автопатни правци: Прилеп – Битола и Тетово – Гостивар. Догодина ќе бидат готови и двата магистрални гасоводи Неготино – Прилеп – Битола и Скопје – Тетово – Гостивар.

Бочварски уверува дека активностите на трасата Кичево – Охрид ќе земат уште поголем замав и дека првите дваесетина километри ќе бидат пуштени догодина.

„Сите клучки се испроектирани, косините, со ревизија на тој проект, веќе имаме голем замав, во вториот дел од годината имаме шест пати поголем прогрес на работите заради тоа што таму навистина се случуваат обемни градежни зафати и досега имаме околу 350 милиони евра инвестиција на овој автопат од предвидени 600,вели Благој Бочварски, министер за транспорт и врски .

Токму капиталните инвестиции министерството ќе ја чинат 4,4 милијарди денари од вкупно 5,3 милијарди кои ги одвои за следната година.

Опозицијата не се откажува од блокада на измените за онлајн собраниски седници

Обвинувајќи дека владејачкото мнозинство и спикерот Џафери без консензус се обидува да го менува деловникот, опозицијата не се повлекува од блокадата на измените кои треба да овозможат он лајн седници на Собранието. 

Според пратениците на ВМРО ДПМНЕ и Левица, со вака предложените измени се минира Жан Моне процесот, а воедно се крши и Уставот.

Амандманите се со цел никогаш процесот да не заврши, додека не се отрезни спикерот да почне да координира а не да супресира, така да ова е поука до него, ќе видиме следните чекори, можно е силеџиски да ги групираат, има некои такви муабети, но сето тоа е спротивно на деловникот. Амандманот треба да се расправа еден по еден и предлагачот има право да го елаборира без ограничување на времето, вели Димитар Апасиев – пратеник од Левица.

-Јас очекував да седнеме и да поразговараме за оваа онлајн идеја која што ја турка владејачкото мнозинство, имајќи во предвид дека собранието е функционално, ние во парламентот имаме минимум 115 пратеници секогаш присутни на седница. Единствената причина поради која што бара ова онлајн собрание е малиот број на пратеници од владејачкото мнозинство, истакна Никола Мицевски – пратеник од ВМРО-ДПМНЕ.

Од владејачкото мнозинство го осудија ваквото однесување на опозицијата, бидејќи го кочат системот да функционира. Пратеникот на СДСМ Јован Митревски вели дека поднесените амандмани се целосно нелогични .

Опозицијата во собранието продолжува со неодговорно однесување на штета на граѓаните и институциите. Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ не сакаат функционално собрание и продолжуваат со својата деструктивност да работат директно на штета на граѓаните, изјави пратеникот на СДСМ Јован Митревски.

Опозицијата здружено поднесе над 3000 амандмани, од кои најмногу се на Левица, 1400, ВМРО-ДПМНЕ поднесе 1350, а коалцијата Алијанса и Алтернатива поднесоа 300 амандмани. Пред почне расправата по нив на службите, како што велат од Собранието, ќе им бидат потребни три до четири дена за да ги архивираат и преведат. Во меѓувреме, Џафери најави дека ќе бара заедничко решение со опозицијата за да им се овозможи на пратеници кои се во изолација поради коронавирусот да учествуваат на седниците преку интернет.

Половина од барањата за информации од јавен интерес остануваат неодговорени

И една година по стапувањето на сила на законот за слободен пристап до информации, невладините ценат дека, нема свест кај институциите сами да ги објавуваат информациите со кои располагаат.

Половина од барањата за информирации од државните институции остануваа без одговор. Од скоро 500 барања испаратени од Центарот за граѓански комуникации во првата половина од годинава, на половина од нив институциите од кои се барала некаква информација не ја доставиле во законскиот рок, велат од центарот. И една година по стапувањето на сила на законот за слободен пристап до информации, невладините ценат дека, нема свест кај институциите сами да ги објавуваат информациите со кои располагаат.

Најчести баратели на информации се граѓаните, новинарите и невладините кои до агенцијата за заштита на правото за слободен пристап до информациите се пожалиле поради “молчење на управата”. Во година на коронакризата најмногу информации се барале од здравството, па оттаму само 200 жалби на адреса на агенцијата пристигнале поради недобиени одговори од здравствените институции.

Падот во транспарентноста на државните институции се правда и со епидемијата. Владиниот национален координатор за одговорно владеење и транспарентност Роберт Поповски за Канал 5 вели:

-Можеби во изминатиот период се случиле дел од забелешките на кои укажуваат невладините но треба да се има предвид и редуцираниот број на вработени поради пандемијата по чие завршување ќе се инсистира на максимална транспарентност. Колку е поголема транспарентноста толку помал ќе биде бројот на барања кои пристигнуваат врз основа на Законот.-Роберт Поповски – Национален координатор за одговорно владеење и транспарентност.

Се очекува дека државните институции и агенции ќе демонстрираат поголема отвореност за давање информации од јавен интерес по обуките на службениците задолжени за навремено давање на информации.

притисни ентер