Официјална Софија продолжува со истата реторика кон Македонија

Бугарија бара смирување на емоциите, но ја обвинува Македонија дека шири говор на омраза.

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, во интервју за тамошниот медиум „clubz.bg“ повторно ја обвини земјава дека не го почитува Договорот за добрососедство. Според неа, Бугарија цело време инсистира на состаноци и на историската комисија и за проектите за Коридорот 8, но дека кочничар е Македонија. Уверува дека антимакедонскиот однос и националната реторика не се дел од предизборието во Бугарија, но во Македонија, како што вели, се добиваат избори на антибугарска реторика.

„Не, не сакам да остане надвор од ЕУ. Сега не ја одобривме рамката за преговори, тоа е различно. Не случајно Бугарија го направи проширувањето на Западен Балкан приоритет за време на нејзиното претседателство и направи многу за Македонија и Албанија. Сепак, повторувам, создавањето генерација по генерација на омраза кон Бугарија не може да продолжи. Ова нема да запре ако тие утре станат членки во ЕУ, изјави Захариева.

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, пак, коментирајќи го ветото и македонско-бугарските односи во интервју за белгискиот весник „Ла либр" оценува дека земјава останува посветена на реформите, се до усвојувањето на преговарачката рамка.

„Со Софија можеме да дебатираме за историјата, не од перспектива на ревидирање на идентитетите, туку од аспект на едукативна перспектива во насока на отстранување на стереотипите од минатото што создаваат нетрпеливост меѓу општествата. Сето ова, за да се користи историјата како мост, а не како ѕид, вели Османи.

Според директорката на институтот за европски политики Симонида Кацарска, тешко дека до министерскиот состанок во ЕУ на 25 март, може да се очекува приближување на позициите од бугарска страна, особено заради изборите во Бугарија и реториката на тамошните челници.

На крај на месецов членовите на мешовитата комисија за историски прашања ќе имаат нов обид да најдат заеднички јазик за историските настани и личности. На средбата закажана за 25 и 26 февруари се очекува да се разговара за учебниците и идентитетот на револуционерот на Гоце Делчев. Во 2021 година се планира Комисијата да има пет состаноци.

Принцезата Кејт за прв пат во јавноста по објавата дека боледува од рак

Британската принцеза Кејт Мидлтон е видена во јавноста за прв пат по шест месеци, откако во март објави дека боледува од рак.

Принцезата е фотографирана во автомобил како пристигнува во Бакингемската палата за да го прослави роденденот на кралот Чарлс, пишува Mirror.

Таа на прославата пристигнача заедно со синот Џорџ и нејзиниот сопруг принцот Вилијам, пренесува Танјуг.

Во Велика Британија се славеше официјалниот роденден на кралот Чарлс, а на парадата „Trooping the Color“ што по тој повод ќе се одржи во Лондон ќе учествуваат повеќе од 1.400 војници, 400 музичари и 200 коњи.

Кралското семејство беше собрано на балконот на Бакингемската палата над кој ќе прелетаат повеќе од 30 воени авиони, пишува Мирор.

Адидас истражува голем корупциски скандал во Кина

 Германскиот производител на спортска опрема Адидас истражува огромен скандал со наводна корупција во Кина, проценет на неколку стотици милиони евра, а осомничените се локални вработени во групацијата, објави денеска британскиот весник Фајненшл

Во писмо, наводно напишано од „вработени во Адидас во Кина“, се именувани неколку кинески вработени, вклучително и извршен директор, во одделот за маркетинг буџет на компанијата.

Во документот, кој кружеше на кинеската социјална мрежа во текот на јуни, се наведува дека корупцискиот скандал „тежи“ 250 милиони евра.

Британскиот весник наведува дека документот го обвинува персоналот на Адидас за примање поткуп од даватели на услуги овластени од германската групација.

Менаџер на „Адидас“ во Кина е обвинет дека примил „милиони готовина од добавувачите, како и имот, вклучително и недвижен имот“.

Адидас, кој влезе на пазарот во Кина во 1997 година, во минатото се прошири на повеќе од 10.000 продавници. Сепак, последниве години, Адидас се соочи со подемот на локални брендови, вклучувајќи ги Анта и Ли Нинг.

Фото: Ивана Нол позираше на стадион во новото издание

Најпознатата хрватска навивачка Ивана Кнол, блесна  на Олимпискиот стадион во Берлин.

Атрактивната навивачка се појави во ново карирано издание со кое испрати порака за поддршка на нејзините„огнени“.

Кнол веднаш по појавувањето го го привлече вниманието на публиката на стадионот, и насмеано им позираше на фотографите.

Потоа Ивана се фотографирала со фановите.

притисни ентер