Одложено е историското лансирање на НАСА и Спејс Икс со човечки екипаж (ВИДЕО)

Спејс Икс , приватна компанија на мултимилионерот Илон Маск, вечерва требаше да лансира двајца Американци во орбитата од космодромот на Флорида, што би бил првиот лет на астронаути на НАСА од американско тло за последните девет години.

SpaceX со тоа можеше да стане првата приватна компанија што лансира луѓе во вселената.

Ракетата Falcon 9 требаше да полета од вселенскиот центар Кенеди во 22:33 часот.

Тоа требало да биде почеток на 19-часовен лет од страна на астронаутите Даг Харли и Боб Бенкен во новата капсула Crew Dragon до Меѓународната вселенска станица (ISS).

Лансирањето е откажано 15 минути пред полетувањето поради лошите временски услови, а нов обид ќе има на 30 мај.

НАСА го пренесуваше лансирањето во живо на својот канал на „Јутјуб“, а пред лансирањето, исто така, објави програма за полетување.

22:18 Полетувањето е откажано поради лошите временски услови. Ќе се обиде повторно да се полета во сабота во 3:22 часот по локално време.

22:05 Вилијам Шатнер и Бил Неј им посакаа среќа на астронаутите.

22:03 Она што е важно за полетувањето е времето, бидејќи во близина има тропска бура. Одобрувањето за полетување сè уште е во тек заради временските услови.

22:02 Приодната лента е одвоена од авионите.

21:59 SpaceX започна со полнење гориво во ракетата. Поаѓањето се очекува за 35 минути. Џон Инспукер од „Спејскс“ рече дека сè оди во вистинската насока.

Историското полетување го следат луѓе ширум светот. Покрај каналот Јутјуб на НАСА, каде сè се следи детално, НАСА ги објавува и сите клучни чекори на Твитер.

НАСА сега внимателно ги следи астронаутите кои се упатуваат во вселената, па дури е објавено и како започнале утрото и што имале за појадок.

Двајцата астронаути мавтаа кон собраните медиуми додека се упатија кон автомобилот Тесла, кој ги возеше кон ракетата за лансирање. Тесла е исто така во сопственост на Илон Маск.

Таму се збогуваа со своите жени и деца.

На крајот, тие се подготвија и се сместија за полетување, што требаше да се случи во 10:23 часот.

Астронаутите требаше да се симнат од истата платформа од која последниот Шатл со кој управуваше Харли на НАСА влезе во вселената во 2011 година.

Во Кејп Канаверал беа претседателот Доналд Трамп и потпретседателот Мајк Пенс.

Успешна мисија би била да се постигне главната цел на НАСА, т.е., како што рече шефот на агенцијата Џим Бриденштајн, да ги испрати „американските астронаути со американска ракета од американска почва“ назад во вселената.

Американски астронаути последните девет години се движат во вселената со руската ракета Сојуз.

Руските научници ја завршија првата фаза од клиничките тестирање на вакцината против Ковид – 19

Првиот московски државен медицински универзитет „Сеченов“ објави на 12 јули дека е завршено тестирањето на вакцина против Ковид-19 од руско производство. 

Ова го соопшти Вадим Тарасов, директор на Институтот за транслациона медицина и биотехнологии на Првиот медицински универзитет.

Клиничкото тестирање на безбедноста на вакцината е вршено на Првиот медицински универзитет. Целта на клиничкото тестирање беше да се провери безбедноста, а не ефикасноста на новиот препарат.

Научниците планираат до 28 јули да ја завршат следната фаза клинички тестирања, насочени кон проверка на ефикасноста на новата вакцина.

Научниците проценуваат дека масовното производство на препаратот ќе започне до почетокот на септември 2020 година. Неопходно е таа претходно да добие сертификат од руските медицински органи, а тој процес ќе трае неколку дена и ќе биде завршен до почетокот на август.

ЗЕВЗЕК ИЗБОРИ 2020 - Пази петарда!

Единствено на Канал 5! Зевзечки поглед на ИЗБОРИ 2020 - утре во 12:00, 13:00, 14:00, 16:00 и 17:00 часот, на програмата на Канал 5!

Не пропуштајте!

ЗЕВЗЕК ИЗБОРИ 2020 - Пази петарда!

Бритни Спирс ги загрижи фановите со објавата на Инстаграм

Новите фотографии објавени на Инстаграм од пејачката Бритни Спирс ги загрижија нејзините обожаватели.

Таа најпрвин објави фотографија од себеси како држи букет маргаритки и со порака што за некои им беше чудна.

„Бог е во малите работи, сè е важно“, напиша таа до фотографијата на која некои ги забележале неуредните нокти со изгребан лак за нокти.

„Дали ни испраќа повик за помош со овие нокти?“ се прашуваа фановите, а многу други изразија загриженост, читајќи го истиот повик на фотографијата со цвеќиња.

Таа наскоро објави фотографија на која позира во жешки панталони и кратка маица и со малку замачкана шминка.

„Бог да ве благослови сите“, напиша таа покрај фотографијата.

Следеа веднаш барањата од обожавателите да објави видео, за да им покаже дека е во ред.

"Брит, добро сте. Ве молиме, објавете видео за сите загрижени фанови", "Бог да те благослови, сите се бориме за вас", "Шминката околу очите е повик за помош", "Ако сте во опасност, облечете на следната фотографија нешто розово “, и пишале фановите.

GOD BLESS YOU ALL !!!!!

A post shared by Britney Spears (@britneyspears) on

Некои дури заклучија дека фотографиите воопшто не ги објавува таа и дека ова е знак дека е во опасност. Започнаа да пишуваат во коментарите дека полиција треба да биде испратена на нејзината адреса.

„Дали некој ја знае нејзината адреса? Треба да ја повикаме полицијата да ја провери нејзината состојба. Повикајте ги сите да ги поплават со повици“, беа некои од коментарите.

притисни ентер