Одбележан Светскиот ден на крводарителството

 Црвениот крст по повод Светскиот ден на крводарителството се приклучи кон глобалната кампања за промоција на крводарителството под мотото „Дарувај крв и придонеси светот да продолжи да се движи". 

Заедно со Институтот за трансфузиска медицина денеска им додели плакети на министерствата за здравство, за внатрешни работи и за одбрана во знак на благодарност за досегашната соработка, кои ги примија првите луѓе на овие институции министрите Венко Филипче, Оливер Спасовски и Радмила Шекеринска Јанковска.

Генералниот секретар на Црвениот крст, Саит Саити истакна дека во светот годишно се собираат 118 милиони крвни единици и доколку пет отсто од вкупното светско население би дарувале крв, тогаш сигурно би биле обезбедени потребните количества во светски рамки.

– За жал ова не е секогаш и секаде така. Високоиндустриските земји тоа го постигнуваат некако, но помалкуразвиените земји се уште не го постигнале. Ние како земја, за среќа наша, сето ова го постигнуваме и некаде нашите потреби од крв се програмираат на 55.000 крвни единици на годипно ниво, рече Саити.

Она што ние сега го постигнуваме датира од 1953 година кога Црвениот крст, Институтот за трансфузиона медицина и Министерството за здравство заедно работат на спроведување на програмата. Според Саити, во девеседетите години во земјата е постигнат максимумот на целите на концептот за максимум доброволно крводарување.

– Од 2010 до денес ги постигнуваме 55.000 програмирани крвни единици, кои значат целосно задоволување на потребите на здравствениот систем во државата, рече Саити нагласувајќи го позитивниот пример на припадниците на министерството за одбрана и за внатрешни работи, но и поддршката од Министерството за здравство.

Припадниците на Армијата, и покрај потешкотиите, учествувале во вкупната бројка на крводарување со околу 1800 до 1900 крвни единици, а не заостанува ни МВР.

– Сакаме да им одадеме признание преку вас, да ги поздравиме сите тие луѓе преку вас кои го направија тој потег за пример минатата година, рече Саити, кој повика да се дарува крв и да придонесеме светот да се движи понатаму.

Министерот за здравство Венко Филипче рече дека во изминатата пандемиска година не биле загрозени ниту еден тип на интервенции благодарение на тоа што целокупната програма за крводарителство, која што се спроведува во рамките на МЗ, а во организација на Институтот трансфузиона медицина со помош на Црвениот крст. не запре.

– Динамиката беше еднаква – близу 800 акции во 17 места во државата, дозволи да се земат 55.000 единици крв, тромбоцитна маса и она што беше многу актуелно што спаси многу животи, ковалесцентната плазма, типична за еден дел во лекувањето на пациентите со Ковид -19. Ние ја унапредуваме програмата на Министерството во континуитет. Минатата година таа беше зголемена за близу 20 проценти со истата динамика ќе продолжиме и понатаму заради тоа што Црвениот крст навистина го залужува. Црвениот крст е еден од најсериозните партнери и најдобри партнери којшто ги имаме во текот на менаџирањето на оваа криза, како и во делот на крводарителството, така и во делот на волонтерските акции, поддржување на нашиот систем во ковид-центрите и посебно сега во процесот на спроведување на имунизација во сите пунктови ширум земјата, рече Филипче.

Директорот на Институтот за трансфузиона медицина, Венко Стомнароски истакна дека минатата година била многу тешка, но оти се надминале сите предизвици.

– Поминавме една многу тешка година. Институтот за трансфузиона медицина беше ставен на многу голема одговорност. Се спремивме силно за да одговориме на предизвиците за да не бидеме критикувани од јавноста за да паднеме во искушение народот и нацијата да не остане без крв. Се соочивме со тоа, но тоа треба да ни биде еден добар пример понатаму низ годините да бидеме спремни за секакви катасрофи, рече тој.

Министерката за одбрана Шекеринска Јанковска заблагодарувајќи се благодарницата од името на сите припадници на Армијата и МО, им честиташе на претставниците на Црвениот крст за тешката работа што ја завршија оваа година. Спасовски, пак, ги повика сите граѓани да даруваат крв затоа што на тој начин спасуваат живот.

На настанот имаше вклучување во живо во дневниот центар за дарување крв на Град Скопје и во Инстутот за трансфузиона медицина, каде крв даруваа припадници на Армијата и на МВР.

Чудо на Алјаска: Отровен гас излегува од новоформираните езера (ВИДЕО)

Езерата на Алјаска кои се формираат поради топењето на вечниот мраз „ослободуваат“ метан во атмосферата, предупредуваат научниците.

Овие езера, наречени термокарсти, се толку полни со гас, опасен за климата, што може да се види како клокотат на површината. Според истражувањата од 2021 година, со топењето на „вечниот мраз“ на Алјаска се создаваат сѐ повеќе вакви езера.

Вечна шума или вечен мраз е името во геологијата за почва што е на температура од 0 степени Целзиусови, или пониска, за период од две или повеќе години. Топењето на вечниот мраз на Алјаска, односно ледената покривка која треба да биде замрзната во текот на годината, се должи на климатските промени; повисоки температури и поголем број шумски пожари.

Експериментот за ранливост на Арктикот Бореал (ABoVE) на НАСА го проучува влијанието на ваквите новоформирани езера врз климатските промени. Кога „вечниот мраз“ се топи, масивните блокови мраз вградени во земјата исто така се топат, што предизвикува колапс на земјата.

„Пред многу години земјата беше околу десет метри повисоко и имаше шума од смрека“, рече Кејти Волтер Ентони, еколог од Универзитетот во Алјаска-Фербенкс, опишувајќи го термокарстот Big Trail во Алјаска.

Волтер Ентони работи со проектот ABOVE за да го проучи влијанието на езерото Биг Треил врз климатските промени. Како што водата навлегува во дупките, така навлегуваат и бактериите.

„Големото Езеро Трејл изгледа како некој да ја отворил вратата од замрзнувач и оставил храната да се стопи и да се распадне. Како што бактериите го разградуваат материјалот, тие ослободуваат гас метан“, вели Волтер Ентони.

На Арктикот има милиони езера, но повеќето од нив се стари илјадници години и повеќе не испуштаат многу гас. Само поновите, како Биг Трејл, кое се појави пред помалку од 50 години, ослободуваат високи нивоа на метан.

Ваквите езера испуштаат толку многу метан што многу лесно се запалуваат, како што може да се види на видеото.

Иако јаглерод диоксидот (CO2) е главниот двигател на климатските промени, истекувањето на метанот исто така ги забрзува проблемите со глобалното затоплување. Метанот е стакленички гас, што значи дека ја задржува топлината во атмосферата што зрачи од земјата, наместо да дозволи Земјата да се олади.

Тој е многу помоќен од CO2 во оваа смисла, односно е околу 30 пати поефикасен во задржувањето на топлината. Но, исто така се расфрла побрзо од CO2, кој всушност се задржува подолго во атмосферата, пишува Business Insider.

„Намалувањето на емисиите на метан е исклучително важно во борбата против климатските промени и глобалното затоплување. Метанот, исто така, придонесува за формирање на озон на ниво на земја, кој предизвикува приближно 500.000 предвремени смртни случаи ширум светот секоја година“, рече Рик Спинрад, шеф на американскиот Национален институт за океани и атмосферска администрација (NOAA).

Човечките активности како што се земјоделството, користењето гориво и депониите придонесуваат за емисиите на метан. Но, постојат и природни извори; како мочуришта или новосоздадени езера како ова.

NOAA во април објави дека зголемувањето на температурите може да предизвика таканаречена повратна врска која еден ден повеќе нема да можеме да ја контролираме.

Синот на Николас Кејџ ги зачуди сите со невообичаениот имиџ со шминка на очите (ФОТО)

31-годишниот син на Николас Кејџ, Вестон Кејџ Копола, кој ретко се појавува во јавност, е виден во центарот на Лос Анџелес.

Фотографите го снимиле како поминува улица во друштво на русокоса, со која подоцна отишол во ресторан.

Вестон ги изненади обожавателите со својот уникатен имиџ. Има долга коса, сива маица и панталони од змиска кожа со соодветни чизми, а очите силно ги истакнал со молив.

Вестон се оженил со Хилари Кејџ Копола во 2018 година и има четири деца: синовите Лусијан и Сорин и близнаците Сајрес и Венеција.

Неговите претходни сопруги се Даниел Кејџ, со која беше во брак од 2013 до 2016 година и Ники Вилијамс, со која се ожени во 2011 година, а се разведе во 2012 година.

Вестон е најстариот син на Николас Кејџ и актерката Кристина Фултон.

Норвешка ќе ја ангажира војската за заштита на нафтените и на платформите за гас

Норвешка ќе распореди војска за да ги заштити своите нафтени и гасни капацитети од можна саботажа, откако беа нападнати двата руски гасоводи кои носат гас во Европа, изјави норвешкиот премиер.

Истекувањето на гас како резултат на можна саботажа откриена вчера на гасоводите „Северен тек“предизвика конфузија на енергетските пазари и ја зголеми загриженоста за безбедноста.

Норвешка моментално е најголемиот европски снабдувач на гас и водечки светски снабдувач на нафта. Има повеќе од 90 морски полиња за гас и нафта, од кои повеќето се поврзани со мрежа на гасоводи што се протега на околу 9.000 километри. „Војската ќе биде повидлива во норвешките нафтени и гасни постројки“, рече премиерот Јонас Гар Стоере на прес-конференција.

На нападот „ќе биде одговорено заедно со нашите сојузници“, рече тој. Норвешка е членка на НАТО алијансата. На море, морнарицата ќе биде ангажирана за заштита на поморските инсталации, а на копно, полицијата би можела да го зголеми своето присуство на инсталациите, рече тој.

НАТО и Европската унија ја истакнаа потребата да се заштити критичната инфраструктура и предупредија на „силен и обединет одговор“ доколку има повеќе напади.

Во понеделникот, Норвешката агенција за безбедност на нафта повика на поголема внимателност поради неидентификуваните беспилотни летала видени во близина на морските платформи за гас и нафта на Норвешка, предупредувајќи дека тие можат да претставуваат ризик од несреќи или намерни напади.

Шторе рече дека прелетувањата со беспилотни летала „најчесто се случиле во септември“ и дека биле со „различни големини“ и дека нивната активност била „невообичаена“. Сепак, тој повтори дека не гледа конкретни закани против морскиот сектор за гас и нафта на Норвешка и дека не побарал воена помош од сојузниците.

притисни ентер