Од денеска се враќа публиката на фудбалските натпревари во Грција

Новите правила за стадионите ќе се спроведат во следните два месеци, а предвидуваат задолжителен електронски надзор на спортски објекти со современи камери од март и дигитална идентификација на сопствениците на билетите од првата половина на април.

Натпреварите од првата фудбалска лига во Грција од денеска повторно ќе се играат со публика по пауза од два месеци по воведената забрана од грчката Влада во рамките на мерките за справување со спортското насилство, јави дописничката на МИА од Атина.

Новите правила за стадионите ќе се спроведат во следните два месеци, а предвидуваат задолжителен електронски надзор на спортски објекти со современи камери од март и дигитална идентификација на сопствениците на билетите од првата половина на април.

Минатата среда, алтернативниот министер за спорт на Грција Јанис Вруцис и министерот за дигитална политика Димитрис Папастергиу ги презентираа новините што имаат за цел да се спречи насилството меѓу навивачите кое во земјата сè почесто одзема човечки животи.

Вруцис порача дека и при најмало прекршување на предвидените мерки, односно како што рече, ако биде фрлен и само еден опасен предмет се затвора стадионот и следниот натпревар екипата домаќин ќе го игра без публика, зад затворени врати.

-Нашата цел е да не влијаеме на првенството. Го почитуваме раководното тело на фудбалот и Фудбалската федерација, како и на секој друг спорт, исто како што ги почитуваме прописите на УЕФА и ФИФА. Но, наше право е да ја гарантираме безбедноста на граѓаните на стадионот, затоа кога ќе процениме дека постои небезбедна средина, тогаш строго ќе се запази сè што е предвидено во законот, порача Вруцис.

Паралелно со укинувањето на мерката за забрана на публика на натпреварите од првата фудбалска лига што важеше до вчера, стапуваат во сила и одлуките со кои Постојаниот комитет за справување со насилство веднаш ќе изрекува административни казни кога станува збор за најчестите насилства на навивачите како што се фрлање запаливи средства или опасни предмети во спортските објекти, објавување транспаренти или други натписи од политичка, верска или идеолошка природа, со навредлива, расистичка или сексистичка содржина итн.

Надлежниот министер објасни и дека од 6 март ќе биде задолжителен електронски надзор на спортски објекти со поставување современи камери со конкретни спецификации, обврска што ја имаат екипите, а камерите се однесуваат на првата фудбалска и кошаркарска лига.

Дополнително, од 9 април се воведува дигитална идентификација на сопствениците на билетите, што ќе се врши преку мобилните телефони.

Министерот за дигитална политика на Грција Димитрис Папастергиу, детално објасни како ќе функционира идентификацијата, посочувајќи дека иако досега постоеше електронски билет немаше можност за лична идентификација, а решението сега доаѓа од технологијата преку мобилниот телефон.

Ќе се користи апликацијата на грчката Влада, односно дигиталниот паричник каде што ќе се внесува билетот и автоматски ќе излегува баркод со личните податоци на сопственикот на билетот, кој ќе се скенира на влезовите на стадионите.

За странските државјани, процедурата е идентична, но со скенирање на пасошот и вметнување на билетот.

Паралелно ќе постои и „црна листа“, апликацијата преку личниот и единствен број ќе ги исфрла оние кои имаат забрана за влез на стадионите и нема да можат да внесат податоци за електронскиот билет.

Исклучок од овие правила се меѓународните натпревари што се под УЕФА, бидејќи како што објаснија надлежните министри, таму важат правилата на европската федерација.

По зголемениот број случаи на спортско насилство и откако полицаец им подлегна на повредите по напад од навивачи за време на одбојкарски натпревар во Атина во декември минатата година, грчката Влада воведе мерки, меѓу кои сите натпревари од првата фудбалска лига во Грција, два месеци се играа зад затворени врати.

Муцунски: На Македонија и граѓаните им треба претседател кој ќе биде лидер на нацијата

Ние за жал последните години видовме како претседател не треба да има државата. 

Претседател – аналитичар, претседател кој ги кажува проблемите, но дали можеме да се сетиме на еден проект кој што тој го предводел, на еден предизвик, а многу предизвици има во државата, кој што тој го решил. Само кажуваше колку е лоша состојбата во државата, најпрактичен ни е последниот пример со состојбата со пасошите. Па потоа не можеа да се договорат со лидерот на неговата партија Ковачевски кој да се јави кај нашиот сосед Грција во обид да се реши проблемот и на крај никој не се јави и проблемот остана. Тоа е пример како не треба, вели Тимчо Муцунски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ на денешната панел дискусија на тема „Претседател на народот, заштитник на сувереноста, Уставот и законите“ на Конвенцијата за избор на кандидат за претседател на Република Македонија на ВМРО-ДПМНЕ.

Потпретседателот Муцунски рече дека на денешната Конвенција ќе се понуди надеж и претседател кој ќе биде лидер на нацијата.

Но, ние сме дојдени денес да понудиме надеж, да дадеме решенија. Да разговараме за претседател кој што треба да биде лидер на нацијата. Претседател кои што има широки надлежности во внатрешната политика, а уште пошироки надлежности во надворешната политика. Да претседател кој што ќе биде претседател на земја членка на НАТО, на земја која што посакува да стане полноправна членка на ЕУ. Но, претседател кој што ќе не води по тој пат со заштитен дигнитет и заштитени национални интереси, додаде тој.

Муцунски истакна дека треба да се избере активен претседател на државата кој што ќе се грижи за македонските национални малцинства кои живеат надвор од државата, односно како што рече тој не само претседател кој зборува за проблемите, туку претседател кој што помага и нуди решенија.

Претседател кој ќе се грижи за македонските национални малцинства кои што живеат надвор од границата на нашата држава, прашања кои што е целосно запоставено. Претседател кој ќе се грижи за ширење на влијанието и знаењето на македонскиот јазик, како на катедрите кои ги има на странските универзитети, така и помеѓу македонската дијаспора. Претседател кој што ќе ги промовира македонските компании, тоа е тоа што ни недостасува, активен претседател. Претседател кој што не говори само за проблемите, туку претседател кој што ни помага и нуди решенија, изјави Муцунски.

Муцунски посочи дека сите добри претседатели на Македонија доаѓале токму од ВМРО-ДПМНЕ.

Сите добри претседатели доаѓале од ВМРО-ДПМНЕ. Луѓе кои што биле предложени од нашата партија позади кои нашата партија застанала и кои што знаеле да ја водат Македонија и во потешки предизвици од предизвиците кои ги имаме денес, нагласи Муцунски.

На крај, Муцунски нагласи дека најзначајната одлука ја носат граѓаните на Македонија, потенцирајќи дека и покрај тоа што има центри на моќ кои што не сакаат успех на кандидатот за претседател на државата од ВМРО-ДПМНЕ, нема поголема сила и центар на моќ од тоа што автохтоно ќе го кажат граѓаните на Република на Македонија на претседателските избори.

Најзначајна е одлуката која ќе ја донесат граѓаните на Mакедонија. Првиот круг претседателски избори ќе биде предизвик, има многу сили, многу центри на моќ кои што не сакаат успех на ВМРО-ДПМНЕ и кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ. Но, нема поголема сила и поголем центар на моќ од тоа што автохтоно ќе го кажат граѓаните на Република Македонија, заклучи Муцунски.


САД уништија ракета што Хутите планираа да ја лансираат во Црвеното Море

САД соопштија дека извршиле одбранбена акција за уништување на ракета земја-воздух што  Хутите во Јемен планирале да ја лансираат кон Црвеното Море, јави Анадолија.

Американската Централна команда (CENTCOM) потврди дека американските сили вчера откриле ракета земја-воздух што требало да биде лансирана кон Црвеното Море, од регион контролиран од Хутите.

Командата додава дека нападот бил извршен во самоодбрана со образложение дека проектилот претставувал закана за американските авиони во регионот.

Во соопштението, исто така, се наведува дека Хутите од Јемен успеале да лансираат противбродска балистичка ракета во Црвеното Море, но дека ниту еден брод не е оштетен.

Од минатата есен, Хутите ги гаѓаат товарните бродови во Црвеното Море во сопственост или управувани од израелски компании или превезуваат стока до и од Израел во знак на солидарност со Газа.

Со ескалација на тензиите поради заедничките воздушни напади на САД и Велика Британија врз позициите на Хутите во Јемен, групата објави дека сите американски и британски бродови ги смета за легитимни воени цели.

Ѓоковиќ воодушеви стотици луѓе во трговски центар во САД (ВИДЕО)

Деновиве, додека тренираше на Универзитетот UCLA, Новак Ѓоковиќ сподели видео во кое го „рекламира“ производот SILA на компанијата „Waterdrop“ чиј амбасадор е.

Станува збор за коцки за хидратација со електорилит кои се „спонзорирани“ од самото име на најголемиот светски тенисер во историјата, па не е чудно што Ноле ја посети продавницата на споменатата компанија во Лос Анџелес.

По тој повод го предизвика општа еуфорија кај присутните, кои побрзаа да се фотографираат со Србинот кој во раце држеше кутија „СИЛА“.

Она што е исто така интересно е дека Ѓоковиќ најпрвин се упатил кон толпата каде што биле децата, а пред да влезе во трговскиот центар се поздравил со сите.

Секако, многу брзо потпишуваше автограми и се дружеше со обожавателите, а како изгледаше сето тоа можете да погледнете во видеото подолу:

притисни ентер