Од четврток Србија го укинува задолжителниот ПЦР тест за македонските граѓани

Македонските државјани од денеска ќе можат без ПЦР тест да влезат во Црна Гора, а за два дена тоа ќе можат да го сторат и во Србија.

Веста за тоа ја соопшти премиерот Заев на неговиот фејсбук профил, каде информираше дека во телефонскиот разговор со неговата српска колешка Ана Брнабиќ било договорено укинување на ПЦР тестот за влез во Србија, со што повторно ќе се обезбеди непречена комуникација и транзит меѓу граѓаните на двете земји. Претходно, црногорската министерка за здравство Јелена Боровиниќ Бојовиќ информираше дека Црна Гора ги отвора границите за странците без задолжителен ПЦР Тест.

-Дозволен е влез во Црна Гора без задолжително тестирање за коронавирус. Црногорските државјани, странци кои имаат постојан или привремен престој во Црна Гора, како и странци ќе можат да влезат во Црна Гора преку сите гранични премини со почитување на здравствените мерки, без претходен тест во согласност со јавното предупредување на институтот за јавно здравје,вели Јелена Боровиниќ – Бојовиќ – Министерка за здравство на Црна Гора .

Македонските државјани до сега можеа без задолжителен ПЦР тест да влезат само во Албанија и Косово. Грчката граница е затворена од почетокот на пандемијата, а влезот во соседна Бугарија е дозволен со негативен ПЦР Тест. За Влез во Македонија пак, согласно владината одлука од октомври минатата година им е дозволен на државјаните од Србија, Црна Гора, БИХ и Косово без ПЦР тест.

Сообраќајот по влажни коловози, снег провејува во Маврово и кај Стража

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Снег со слаб интензитет провејува во Маврово и на планинскиот премин Стража.

На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони.

Од АМСМ препорачуваат прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има појава на утринска магла и можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.

Дневен хороскоп за 24. јануари 2021 година

Дневен хороскоп за недела 24. јануари 2021 година. 

Водолија 21.1.-19.2.

Љубов

Ќе ве води силна плима на чувства , ќе блескате и ќе имате потреба за љубов повеќе од порано. Ќе ви биде возвратена.

Кариера

Пред вас е ден одличен за секаков вид пријатни , естетски и уметнички проекти.

Здравје и совет

Изразете се слободно .

Риби 20.2.- 20.3.

Љубов

Доколку сте во тајна љубовна врска , денеска вонеа би можеле да доживеете вистинска љубовна екстаза.

Кариера

Уметниците денеска ќе бидат посебно инспирирани за големи и квалитетни дела. За сите се однесува дека треба подобра организација.

Здравје и совет

Обрнете внимание на соништата.

Овен 21.3-20.4.

Љубов

Денеска би можело да дојде до искрени изливи на емоции од страна или кон личност од работното место. Другите во личниот живот ќе бидат успешни.

Кариера

На работното место денеска ќе ви биде пријатно. Можни за ангажмани поврзани со убавина или со уметност , односно со работи што го прават животот посреќен.

Здравје и совет

Не обрнувајте внимание на ситници.

Бик 21.4- 20.5.

Љубов

Ќе бидете расположени за шеги и забава , а ќе ви недостига јасна цел поврзана со трезвенсот и емотивност.

Кариера

Се чини дека колегите толку ве сакаат што се подготвени се да направат за вас. Немојте тоа да го злоупотребувате.

Здравје и совет

Барате пријатна диета за себе.

Близнаци 21.5.-21.6.

Љубов

Засилени од претходните љубовни успеси , вашата самодоварба ќе порасне , а вие ќе тргнете во нови подвизи.

Кариера

Ќе се двоумите дали во нешто што е стабилно и добро да внесете малку чудни идеи , што уште не сте ги испробале.

Здравје и совет

Некои размислуваат за диета.

Рак 22.6-22.7.

Љубов

Како што ќе минува денот , вие ќе бидете се понежни и поемотивни. плимата на чувства ќе направи да блескате.

Кариера

Во ситните деловни задачи ќе има мал хаос , што ќе треба да го надминете со добар план и подобра организација.

Здравје и совет

Преминете од зборови на дела.

Лав 23.7-22.8.

Љубов

Вашиот главен адут во љубовните теми ќе биде сензуалноста и смилосот за еротика. Многумина ќе заведуваат , без оглед на резултатот.

Кариера

Влијанијата се многу различни. Од една страна убаво напредувате и имате поддршка од другите , а од друга , некого иритирате.

Здравје и совет

Ќе има мали неровози.

Девица 23.8.-23.9.

Љубов

Денеска во личните прашања ќе успеете да ја поврзете еротиката со идеалите. Се ќе стане појасно , а вие ќе бидете помирни.

Кариера

Се чини како да нема ниедна нејаснотија , што сега не би можеле да ја решите.Затоа многумина ќе ве прашаат за совет.

Здравје и совет

Излезете им во пресрет на другите.

Вага 24.9.-23.10

Љубов

Денеска ќе се чувствувате стабилно ,а од вас ќе зрачи токлаво колилчество на самодоверба , што ќе оставате впечаток како се можете да постигнете.

Кариера

Кај некои ќе дојде до окрупнување на имотот или заработката што ќе ви изгледа како вистинско мало богатство.

Здравје и совет

Здрави сте и инвентивни.

Шкорпија 24.10-22.11.

Љубов

Во попладневните часови ќе дојде до поголема отвореност меѓу вас и саканата личност. Доколку се додворувате , ќе станете дрдорливи.

Кариера

Ќе анализирате можни опцииза влоувања и развој на работата врз добри финансиски темели.

Здравје и совет

Вашите идеи се се подобри и подобри.

Стрелец 23.11.-21.12.

Љубов

Вашиот партнер денеска ќе биде особено емотивен и инспириран за љубов. Оние кои сеуште се сами, ќе ги измачува копнеж.

Кариера

Во соработката со другите ќе покажете исклучителна способност за дипломатија , па дури и да не ви се допаѓа.

Здравје и совет

Проблеми со исхраната.

Јарец 22.12.-20.1.

Љубов

Повеќето работи ќе се одвиваат според желбите на вашиот партнер , а на вас ќе остане само да ги следите.

Кариера

Некои ќе сонуваат за подобри деловни партнери , иако оние кои сега ги иамте не се толку лоши. Треба дас е разбудите и самите дасе уверите во тоа.

Здравје и совет

Разбистрете ги мислите во тишина.

Видео: На Бугарите не им беше баш смешно, на Србите –да

Скечот кој е хит на социјалните медиуи и кој го насмеа целиот регион, а не само Македонците ја илустрира паниката меѓу антиваксерите, кои во се гледаат заговор.

Скечот кој е хит на социјалните медиуи и кој го насмеа целиот регион, а не само Македонците ја илустрира паниката меѓу антиваксерите, кои во се гледаат заговор.

-Да умрам не сакам Бугарска вацина! Да ми ставите некој чип па да се разбудам како Бугарка? Нема шанси!!

линк до целата вест на Српски Курир : Курир .рс

притисни ентер