Обрадор-10 000 мигранти дневно се упатуваат кон САД поради нивните санкции кон Куба и Венецуела

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор синоќа процени дека околу десет илјади мигранти дневно брзаат кон јужна американска граница поради економските санкции наметнати од САД на земји како Куба и Венецуела.

Лопез Обрадор рече дека бројот на мигранти кои стигнале до границата на Мексико со САД делумно се должи на фактот што само минатата недела околу шест илјади мигранти дневно преминувале во неговата земја од Гватемала. Според него, многу од овие мигранти патуваат низ Централна Америка преку преминот Дариен меѓу Панама и Колумбија, кој е покриен со џунгла и полн со опасност.

САД ги санкционираа Куба и Венецуела поради, како што велат, нивното потиснување на демократијата.

Обрадор посочи дека санкциите се должат на идеолошки разлики, а не на недостаток на почитување на човековите права и рече дека „санкциите и блокадите се неодржливи“.

Тој вчера ја критикуваше и американската помош за Украина и порача дека САД треба да потрошат дел од парите испратени во Украина за економски развој во Латинска Америка. Тој ги повика САД „да ги отстранат блокадите и да престанат да ги малтретираат независните и слободни земји“.

Според него, треба да има „интегриран план за соработка за Венецуелците, Кубанците, Никарагванците и Еквадорците, Гватемалците и Хондуранците да не бидат принудени да емигрираат“.

Во последниве недели, има зголемување на бројот на мигранти од Венецуела кои се движат низ Мексико во обид да стигнат до границата со САД. Мексико ја осуди руската инвазија на Украина, но усвои политика на неутралност и одби да учествува во санкциите. /МИА

Дивата од модните писти слави 58 роденден: Се трудам да бидам добра

Познатата манекенка Синди Крафорд го прслави својот 58 роденден.

- Благодарна за уште еден сет роденденски свеќички - порача таа на Инстаграм.

Жената која упадна на модните писти во деведесеттите продолжува да плени со својата природна убавина. Длабоко во шестата деценија од животот без никаква пластика на себе, таа сè уште се колне во убавина.

Покрај редовните вежби, врвниот изглед го постигнува и со посебен режим на исхрана.

Избира здрава храна и признава дека се труди „80 проценти од времето да биде 80 отсто добра“.

Денот започнува со смути направено од кокосово млеко, третина од замрзната банана, шолја свеж спанаќ, 10 листови нане, една лажичка протеини и малку зрна какао. За ручек најчесто јаде салата со пилешко, а за вечера подготвува ќофтиња од мисирка со салата и зеленчук.

Извор: Аваз

Милитао би можел да се врати на фудбалските терени во март

Одбранбениот фудбалер на Реал Мадрид, Едер Милитао е блиску до враќање во тимот.

Како што пренесе „Relevo“ Бразилецот ќе има време да закрепне навреме за четвртфиналето на Лигата на шампионите доколку мадридскиот клуб стигне до оваа фаза.

Четвртфиналето во елитното фудбалско натпреварување ќе се одржи во средината на март.

Во август 2023 година, во 1. коло од Ла Лига против Атлетик (2:0), Милитао ги скина вкрстените лигаменти на коленото.

За тренерот на Реал Мадрид со евентуалното враќање на Милитао ќе биде големо олеснување пред завршниот дел од сезоната. /МИА

Паолини го освои трофејот во Дубаи

Италијанската тенисерка Јасмине Паолини е победничка на ВТА 1000 турнирот во Дубаи, ОАЕ.

Паолини во денешното финале беше поуспешна од Русинка Ана Калинскаја во три сета. Мечот траеше 2 часа и 16 минути и заврши со резултат 4:6, 7:5, 7:5 во корист на италијанската претставничка.

Дваесет и петгодишната Русинка двапати сервираше ас, направи четири двојни грешки и реализираше шест брејк топки од осум шанси. Паолини немаше ниту еден ас, направи една двојна грешка и седум брејк топки реализира од девет можности.

Паолини го освои својот втор ВТА трофеј во сингл. Пред тоа таа стана победничка и на три турнири во двојки.

Од друга страна, Калинскаја не успеа да ја освои својата прва ВТА титула во сингл. Сепак, за време на турнирот во Дубаи, Русинката победи три претставнички на Топ 10 – Ига Швјонтек (1), Елена Остапенко (9) и Коко Гоф (3). /МИА

притисни ентер