Објавени се четири опции за продолжување на НБА лигата

Канцеларијата на НБА лига потврди дека се во преговори со Волт Дизни за да ја продолжат прекинатата сезона во комплексот, а натпреварите треба да започнат кон крајот на јули.

Продолжението на натпреварите ќе се одвива на едно место, во комплексот Дизни ESPN во Орландо, каде што сите екипи ќе бидат сместени, ќе тренираат и ќес е натпреваруваат.

„Нашиот приоритет останува здравјето и безбедноста на сите инволвирани, така што со експертите за јавно здравје и владините службеници подготвуваме сеопфатни правила за да обезбедиме да се воспостават соодветни медицински протоколи и заштитни мерки“, рече портпаролот на НБА, Мајк Бас.

Според написите на американските медиуми, НБА-лигата испратила прашалник до сите водечки луѓе на клубовите во петокот, со голем број можни опции за продолжување на сезоната.

Првата понудена опција е да се продолжи сезоната со играње дел од одложените игри на основниот дел од сезоната, така што сите клубови да играат помеѓу 72 и 76 од закажаните 82 натпревари. Пред паузата што се случи на 11 март, клубовите имаа одиграно помеѓу 63 и 67 натпревари.

Втората предложена опција е веднаш да се започне со плеј-офот со 16 екипи, во вообичаен формат на играње до четири победи од првото коло.

Третата опција вклучуваше модифициран плеј-оф со неколку верзии во однос на бројот на вклучени тимови. Пред почетокот на „плеј-офот“ се предложени два модела: првиот е со квалификациски турнир, а вториот вклучува играње во групи наместо класичното прво коло од плеј-офот.

Четвртата опција се однесува на времетраењето на продолжувањето на прекинатата сезона, а на генералните менаџери им биле понудени опции за завршување од првиот понеделник во септември до 1 ноември.

Управниот одбор на НБА-лигата треба да разговара за овие предлози на следниот состанок закажан за 29 мај.

Методија Ристоски нов претседател на Нотарската комора

Нов претседател на Нотарската комора е Методија Ристоски од Скопје.  Тој ќе ја води Комората до 2023 година.

Од Нотарската комора денеска информираа дека Ристоски е избран на редовното Изборно собрание што се одржало на 4 јули. Покрај Ристоски, избрани се и членови на органите на Комората.

Села од Форино: По 15 јули ќе го ослободиме и Али Ахмети од заробеништво

Коалицијата „Сега е време" меѓу Алијансата за Албанците и Алтернативата, одржа митинг во село Форино во Гостивар. 

Носителот на шестата изборна единица, исто така претседател на Алијанса за Албанците, Зиадин Села објаснувајќи делови на изборната програма, се фокусираше на ограничување на коцкањето и нагласи дека во првите сто дена по доаѓањето на власт ќе донесат закон со што казина ќе има во хотели со пет ѕвезди.

Села вети дека ако оваа коалиција победи на изборите, ниту еден Албанец нема да биде загрозен заради неговата партиска припадност. Истакна дека идејата на ДУИ за албански премиер е обид за камуфлажа на дискриминација и угнетување на Албанците.

– Не можам да разберам, како сега тие можат да побараат Албанец да биде премиер?Тие се на власт 18 години и ја добија поддршката и гласовите на Албанците. Како досега не ја остварија оваа идеја и што навистина бараат сега, рече Села.

Додаде дека доаѓа времето на промена, со што, рече, по 15 јули Али Ахмети ќе биде слободен, затоа што досега некогаш беше заробен од страна на ВМРО, а некогаш и од СДСМ.

Барајќи поддршка на овие избори, Села истакна дека Албанците треба да гласаат за албанските кандидати, а не за списоците што се дел од, како што рече, каков било договор за коалиција што и служи на другата страна.

Шефот на изборниот штаб и генералниот секретар на партијата Арбен Таравари на митингот изрази оптимизам за победа.

– Промената што ја започна Гостивар ќе продолжи со Липково и Струга. Претседателе, ви ветувам дека во Гостивар победата над ДУИ ќе биде два спрема еден, рече Таравари.

На присутните им се обратија и кандидатите за пратеници Газменд Абдија, Елхоме Мемеди, Афан Елези и Халил Снопче. Презентирајќи делови од програмата, тие меѓу другото ветија дека ќе бидат вистинскиот глас на Албанците во Парламентот, создавајќи над 25.000 слободни работни места./МИА.

притисни ентер