Обична профилна фотографија може да ги блокира мобилните телефони

Десетици сопственици на мобилни телефони со инсталиран оперативен систем Андроид имаат необичен проблем.

Како позадина на нивните мобилни телефони, тие ставаат прекрасна фотографија од езерото, облаци на зајдисонце и зелен брег. После тоа, уредите мистериозно се блокираат.

Според БиБиСи, погодени се повеќе видови уреди, вклучувајќи ги и Самсунг и Гугл Пиксел. Откако ќе се постави фотографијата, екранот на уредот започнува да се вклучува и исклучува постојано и нема лек за ова и често е потребно да се ресетира телефонот на фабрички поставки.

Самсунг планира да објави ажурирање за неколку дена, на 11 јуни, што може да го реши проблемот, а Гугл допрва треба да го утврди проблемот, за што стотици корисници разговараат на социјалните медиуми.

Богдан Петрован, новинар кој го следи развојот на технологијата за „Андроид“, вели дека вирусот сè уште не го погодил неговиот „Хуавеи 20 про“, но се пробил во неговиот „Гугл Пиксел 2“.

- Штом фотографијата се појави како позадина, мобилниот телефон „се распаѓа“. Тој се обидел да го рестартира, но екранот продолжува да се исклучува и вклучува. Рестартирањето на уредот во безбедносен режим не го решава проблемот - вели Петрован.

Затоа, сè уште не е јасно кои уреди вирусот ги напаѓа и кои не, иако сите се наоѓаат во верзијата на оперативниот систем Андроид 10. Не постои јасно објаснување зошто се случува ова.

Инвеститорот Дилан Расел разви своја теорија, која исто така е анализирана од развивачите Кен Мунро и Дејв Лоџ.

- Како што се развиваше дигиталната фотографија, паметните телефони почнаа да проверуваат на кој простор секоја боја ја покрива фотографијата, за да можат правилно да ја прикаже.

На пример, со оваа анализа, телефонот „знае“ како точно да ги прикаже сите нијанси на зелената боја. Постојат неколку начини да се дефинира просторот што го заземаат боите. Некои користат класични, а други не користат класични RGB формати. Исто така, можно е намерно да се постават фотографии што имаат повеќе информации отколку што може да се справи телефонот со нив. Телефоните се „блокираат “ затоа што не знаат како да се справат со оваа фотографија, а програмерите очигледно не го очекувале тоа – објасни Расел, пренесува Би-Би-Си.

Премиерот на Федерацијата БиХ има коронавирус

Премиерот на Федерацијата Босна и Херцеговина, Фадил Новалиќ е позитивен на коронавирусот, јавуваат босанските медиуми.

Новалиќ ги почувствувал првите симптоми на неодамнешното одбележување на 25-годишнината од геноцидот во Сребреница со Мировен марш, а денеска имал треска, болки во мускулите и гадење.

Според медиумите, самиот Новалиќ побарал да биде тестиран.

БиХ денес има 90 нови случаи и ова е прв пат по подолго време бројот на ново заразени во таа земја да се спушти под 100. Пред два дена имало дури 316, што е највисоко од почетокот на епидемијата во таа земја.

Тој сега е во изолација, како и луѓето со кои комуницирал. Не се знае точно колку лица се во прашање, пишува Аваз. Ќе бидат тестирани и министрите со кои бил во врска последниве денови затоа што тој се приклучил на Мировниот марш по владината седница на ФБиХ.

Роналдо има проблеми поради видеото објавено од сестра му (ВИДЕО)

Аргентинскиот весник  Оле пишува дека Кристијано Роналдо ќе биде казнет со парична казна поради неговиот син Кристијано Роналдо Џуниор кој нелегално вози џет-ски во Мадеира, Португалија.

Не би било откриено толку лесно ако сестрата на Кристијано, Елма Авеиро, не објавила видео во кое 10-годишното дете вози џет-ски. Јасно е, споменатото видео наскоро исчезна од сите социјални мрежи.

„Дејли мирор“ пишува дека полицијата испитува кој е сопственик на спорниот џет-ски, а доколку се покаже дека Португалецот е сопственик, тој би можел да добие сериозна казна.

Шефот на крајбрежната полиција во Португалија, Гереиро Кардозо изјави дека е покрената истрага и дека е свесен за сè што се случило, со објавување на парична казна на ѕвездата на Јувентус.

Патем, Роналдо, игра во топ форма за Јувентус. 35-годишниот играч има постигнато 32 гола на 40 натпревари, а клубот од Торино се доближува до новата италијанска титула.

СЗО: Пандемијата би можело да се влоши

Пандемијата на коронавирус може да се влоши доколку државите не преземаат строги здравствени мерки на претпазливост, предупреди Светската здравствена организација (СЗО).

„Да бидам искрен, премногу земји се движат во погрешна насока, а вирусот останува јавен непријател број еден“, рече лидерот на СЗО, Тедрос Аданом Габриезус, од седиштето на Обединетите нации во Женева.

„Ако не се почитуваат основите, оваа пандемија само ќе се влошува“, додаде тој.

Денеска бројот на коронавирусни инфекции во светот надмина 13 милиони, со повеќе од половина милион смртни случаи.

Тедрос исто така посочи дека од 230.000 нови случаи забележани во неделата, 80 проценти доаѓаат од 10 држави и 50 проценти од само две држави - Бразил и САД, кои се најпогодени земји од пандемијата, а претседателот Доналд Трамп е чест критичар на СЗО.

„Во блиска иднина, нема да има враќање во старата нормала. Останува уште многу за што да се грижиме“, предупредува Тедрос.

Шефот за вонредни состојби на СЗО, Мајк Рајан изјави дека нивниот тим пристигнал во Кина за да го испита потеклото на вирусот и во моментов се наоѓаат во карантин, стандардна процедура, по што ќе започнат да работат со кинеските научници.

Тедрос откри дека СЗО сè уште нема добиено официјално американско барање да се повлече од таа организација, како што објави Трамп. Американскиот претседател смета дека на почетокот на кризата СЗО отишла на помош на Кина, каде е забележан првиот случај на инфекцијата.

Трамп, кој за време на викендот за прв пат е виден во јавноста со заштитна маска, честопати е мна удар на критичарите кои сметаат дека тој не ја сфаќа пандемијата доволно сериозно, што републиканецот го отфрла.

притисни ентер