ОАЕ, Азербејџан и Бразил создадоа „климатска тројка“

Обединетите Арапски Емирати беа домаќини на минатогодишната конференција КОП28 во Дубаи, Азербејџан ќе биде домаќин на овогодишниот самит, а потоа Бразил во 2025 година.

Поранешните и идните домаќини на самитот на ОН за климата, Обединетите Арапски Емирати, Азербејџан и Бразил соопштија дека создаваат нов тристран формат за да се залагаат за меѓународен договор за ограничување на глобалното затоплување на 1,5 степени Целзиусови.

Обединетите Арапски Емирати беа домаќини на минатогодишната конференција КОП28 во Дубаи, Азербејџан ќе биде домаќин на овогодишниот самит, а потоа Бразил во 2025 година. Трите земји добија мандат од 198-те потписнички на договорот од Дубаи да работат заедно на патоказ за спречување на глобалното затоплување до 1,5 степени Целзиусови, клучна климатска цел која беше сериозно загрозена од глобалните емисии на стакленички гасови.

- Форматот ни помага да обезбедиме континуирана соработка потребна за да ја задржиме на повидок ѕвездата-водилка од 1,5°C – од Баку до Белем и пошироко, изјави претседателот на КОП28, Султан Ал Џабер.

Земајќи ги предвид тековните климатски ветувања, светот сè уште е на пат да се загрее меѓу 2,5 и 2,9 степени овој век, велат експертите на ОН. Ограничувањето од 1,5°C најверојатно ќе биде достигнато меѓу 2030 и 2035 година, според Меѓувладиниот панел за климатски промени (IPCC).

Според конечниот договор постигнат на КОП28, партнерството на тројката треба „значително да ја зајакне меѓународната соработка и меѓународната поволна средина за да ги поттикне амбициите во следната рунда на национално определени придонеси“.

САД уништија ракета што Хутите планираа да ја лансираат во Црвеното Море

САД соопштија дека извршиле одбранбена акција за уништување на ракета земја-воздух што  Хутите во Јемен планирале да ја лансираат кон Црвеното Море, јави Анадолија.

Американската Централна команда (CENTCOM) потврди дека американските сили вчера откриле ракета земја-воздух што требало да биде лансирана кон Црвеното Море, од регион контролиран од Хутите.

Командата додава дека нападот бил извршен во самоодбрана со образложение дека проектилот претставувал закана за американските авиони во регионот.

Во соопштението, исто така, се наведува дека Хутите од Јемен успеале да лансираат противбродска балистичка ракета во Црвеното Море, но дека ниту еден брод не е оштетен.

Од минатата есен, Хутите ги гаѓаат товарните бродови во Црвеното Море во сопственост или управувани од израелски компании или превезуваат стока до и од Израел во знак на солидарност со Газа.

Со ескалација на тензиите поради заедничките воздушни напади на САД и Велика Британија врз позициите на Хутите во Јемен, групата објави дека сите американски и британски бродови ги смета за легитимни воени цели.

Ѓоковиќ воодушеви стотици луѓе во трговски центар во САД (ВИДЕО)

Деновиве, додека тренираше на Универзитетот UCLA, Новак Ѓоковиќ сподели видео во кое го „рекламира“ производот SILA на компанијата „Waterdrop“ чиј амбасадор е.

Станува збор за коцки за хидратација со електорилит кои се „спонзорирани“ од самото име на најголемиот светски тенисер во историјата, па не е чудно што Ноле ја посети продавницата на споменатата компанија во Лос Анџелес.

По тој повод го предизвика општа еуфорија кај присутните, кои побрзаа да се фотографираат со Србинот кој во раце држеше кутија „СИЛА“.

Она што е исто така интересно е дека Ѓоковиќ најпрвин се упатил кон толпата каде што биле децата, а пред да влезе во трговскиот центар се поздравил со сите.

Секако, многу брзо потпишуваше автограми и се дружеше со обожавателите, а како изгледаше сето тоа можете да погледнете во видеото подолу:

Заврши драмата во Италија: По 44 часа закана, момче се откажа до намерата да скокне од балкон

Млад човек (23) од Пескара, Италија, кој се заканувал дека ќе скокне од терасата на својот стан, по 44 часа преговори се откажал под изговор дека е уморен.

„Доста ми е, уморен сум“, им рекол на полицајците и се симнал од оградата на терасата на која балансирал речиси два дена, објави АНСА.

Момчето од 28 февруари во 14 часот и 30 минути стоело на работ од оградата на терасата, а причините се уште не се познати.

Откако се симнал, влегол во куќата и им ја отворил вратата на специјалците на кои им рекол дека му е доста. Го завиткале во ќебе и заедно со кучето го извадиле од станот.

Екипата на итната помош му пружила соодветна нега и тој е префрлен во болница.

притисни ентер