Новороденче во Франција се родило заразено со корона

Лекарите на Франција го опишаа првиот потврден случај на новороденче заразено со Ковид-19 за време на бременоста.

Машкото новороденче, родено во март, имало отекување на мозокот и невролошки симптоми поврзани со ковид-19 кај возрасните, но оттогаш се опоравило, објави списанието „Nature Communications“.

Претходните истражувања сугерираат можност за пренесување на вирусот од мајка на фетус, но студијата ги дава првите докази, вели водечкиот автор Даниеле Де Лука, доктор во болницата „Антоан Белере“ во близина на Париз.

„Покажавме дека преносот преку плацентата од мајка на фетус е можен во последните недели од бременоста“, рече тој.

Минатата недела, италијанските научници објавија дека нивната студија на 31 бремена жена хоспитализирана поради „Ковид-19“ „силно сугерирала“ дека вирусот може да се пренесе на нероденото дете.

Студијата објавена во медицинскиот журнал AMАМА во март, во која се вели дека сличен број бремени жени со „Ковид-19“ дошле до истите заклучоци.

Но, доказите не биле цврсти.

„Мора да ја анализирате крвта на мајката, амнионската течност, крвта на новороденчето, плацентата ...“, рече Де Лука.

„Собирањето на сите овие примероци за време на пандемијата не е лесно. Затоа беше сомнително, но не и докажано“.

Де Лука и неговиот тим го утврдиле сето ова во случај на бремена жена во нејзините 20-тина години, која била хоспитализирана на почетокот на март.

Бидејќи таа се породила со царски рез, лекарите можеле да ги соберат сите примероци без загадување.

Највисоката концентрација на вирусот САРС-КоВ-2 била во плацентата, откриле научниците.

„Оттука, се пренесе во папочната врвца на бебето каде што се размножува“, рече Де Лука. „Тоа е преносниот пат“.

Бебето развило сериозни симптоми 24 часа по раѓањето, вклучувајќи тешка вкочанетост на телото, оштетување на белата мозочна материја и екстремна раздразливост.

Пред лекарите да се договорат за можна терапија, симптомите почнале да престануваат и по три недели бебето целосно се опоравило.

Три месеци подоцна, мајката немала повеќе симптоми.

„Лошата вест е што се случи и дека може да се случи“, вели Де Лука. „Добрата вест е дека е ретко - многу ретко во споредба со глобалното население“.

Меѓу илјадниците бебиња родени кај бремени жени со ковид-19, само еден или два проценти биле позитивни на вирусот, а уште помалку имале потешки симптоми, вели Маријан Најт од универзитетот Оксфорд, која потсетува дека најважно е бремените жени да се придржуваат кон пропишаните мерки против ширење на вирусот.

Приведен осомничен за двете запалени возила на ЕВН во Тетово

Тетовската полицијата го пронашла и привела пироманот кој во изминатата ноќ запали две возила на електродистрибутивната компанија ЕВН Македонија.

Од МВР велат дека приведен е 43-годишен тетовец кој се сомничи за кривично дело предизвикување општа опасност. Тетовската полиција интервенирала на запалено возило на улица „Иво Рибар Лола“ и во станбениот комплекс блок 70. По кратка интервенција двата пожари се локализирани и изгаснати.

Овие инциденти се случуваат во пресрет на за денеска најавените протести во шест градови низ државата против зголемување на цената на електричната енергија.

Со почеток од 18 часот е закажан протест во Скопје. Како што наведуваат организаторите, собирот е во паркот Чаир и ќе се маршира до влада.

На протестот минатата недела се побара итно поништување на последната одлука на регулаторната комисија за енергетика, нејзино распуштање и формирање независно арбитрарно тело за да се провери квалитетот на енергетските услуги.

Кривична пријава за дебранец за изнуда на пари

 Жител на Дебар заработи кривична пријава поради изнуда на пари од свој сограѓанин.

– Дебарското одделение за внатрешни работи поднесе кривична пријава против Р.Т.(51) од Дебар поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „изнуда". Тој, на деветти август годинава од својот сограѓанин А.С. побарал пари, но не ги добил истите, изјави Стефан Димоски портпарол на Секторот за внатрешни работи од Охрид.

Тој додава дека откако Р.Т. не ја добил бараната сума пари, физички го нападнал сограѓанинот А.С. нанесувајќи му повреди во пределот на главата.

Димоски информираше дека во изминатите два дена на подрачјето на општините Дебар и Центар Жупа, кои со својата активност ги покрива ОВР-Дебар, издадени се седумдесеттина прекршочни платни налози за неносење заштитна маска.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев противправно го узурпира мандатот, а соучесник во кршење на Уставот е и Пендаровски

Зоран Заев во негова корист продолжува со кршење на  Уставот.

СДСМ и Заев продолжуваат на неславната пракса на кршење на Уставот, при што сега активен учесник е и Пендаровски.

Ваквото узурпирање на мандатот е со цел да се добие дополнително време во кое претседателот на СДСМ, кој инаку самиот признава дека нема мнозинство ќе ги искористи овие 20 дена да прави непринципиелен и нехуман притисок и уцени врз пратеници за да обезбеди мнозинство во парламентот.

Уставот е јасен, потребен е доказ за поседување на мнозинство врз основа на кој се доделува мандатот. Се друго е кршење на Уставот.

Сега после изборите народот ја гледа сметката од неспособното владеење на Заев. Сега граѓаните плаќаат 7,5% повисоки сметки за струја, пропаѓа банка, цената за откуп на грозје е катастрофална, излезе на виделина дека долгот пораснал за 1 милијарда евра за три месеци. Македонија е меѓународна опасност за ширење на корона вирусот, се нема конечен план како ќе се спроведува образовниот процес и редица други неуспеси кои ги донесе власта на Заев.

Македонија со Заев продолжува да пропаѓа и тоа мора да престане.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

притисни ентер