Новата подваријанта на омикрон е откриена во 40 држави, научниците со нови сознанија

Првиот сој омикрон BA.1, познато е дека се шири побрзо од претходните соеви на коронавирус. Сега се појави подвид BA.2.

Заразил најмалку 400 луѓе во Велика Британија во првите десет дена од јануари. А неговото постоење е веќе докажано во повеќе од 40 земји, пишува Дојче веле.

Во списокот ПАНГО се наведува дека 79 отсто од досега докажаните инфекции со овој сој се потврдени во Данска. Следуваат Обединетото Кралство (6%), Индија (5%), Шведска (2%) и Сингапур (2%). Сепак, треба да се забележи дека откривањето на овој подвид на вирусот зависи од способностите за секвенционирање на PCR тестовите во одделни земји.

Брзото ширење на овој подвид сугерира дека тој би можел да биде уште позаразен од првата варијанта на сојот омикрон BA.1. Агенцијата за здравствена безбедност на Обединетото Кралство (UKHSA) го рангира BA.2 меѓу „забележителни видови“.

„Во природата на вирусите е да се размножуваат и мутираат“, рече Мера Чанд, директорка на Британската здравствена агенција. „Значи, може да се очекува дека ќе има повеќе соеви за време на пандемијата“.

Бидејќи здравствените установи ја истражуваат генетската структура на вирусот, можно е да се идентификуваат нови соеви и да се процени колку се опасни новите мутации. Сè уште е во тек анализата на подвидот BA.2. „Сè уште нема убедливи докази дека BA.2 предизвикува потежок тек на болеста од BA.1“, вели Чанд.

Британскиот министер за здравство Саџид Џавид додава дека појавата на нов сој покажува колку е важна вакцинацијата. Ги охрабрувам сите да се заштитат себеси и своите најблиски и сега да земаат засилена доза. Францускиот епидемиолог Антоан Флахо изјави за француската новинска агенција АФП: „Она што не изненадува е брзината со која овој подвид, кој широко циркулира во Азија, се прошири во Данска“.

Досега, инфекциите од подтипот BA.2 немале потежок тек од подтипот BA.1. Францускиот министер за здравство Оливие Веран исто така ја разгледува појавата на новиот подвид на сојот омикрон. „Во моментов знаеме дека BA.2 повеќе или помалку одговара на карактеристиките што ги знаеме за омикрон“, рече тој за АФП.

Германскиот виролог Кристијан Дростен од Универзитетската клиника Шарите во Берлин изјави во интервју за германската радио станица Deutschlandfunk дека спојувањето на делтата со еден од подвидовите омикрон може да развие уште поопасен вирус. Омикрон има одредени мутации во површинскиот протеин.

Посебно опасна би можела да биде рекомбинацијата на вирусот што ќе го носи шилестиот протеин омикрон и остатокот од геномот на делтата сојот на коронавирус, рече Дростен. Ова би значело поврзување на најсилните особини на двата соја. „Такво нешто е веќе опишано, па мораме да се плашиме дека такво нешто може да се случи“, рече Дростен.

Неодамна, научник од Кипар пријави нов тип на вирус наречен „делтакрон“, но можно е тоа да е грешка, велат научниците.

Сепак, научниците се убедени дека со адаптирање на вакцините можат да се стави крај на ваквите нови соеви. Германскиот производител на вакцини BioNTech и неговиот американски партнер Pfizer почнаа да спроведуваат клиничка студија за вакцина приспособена на сојот омикрон. Нејзината безбедност, подносливост и ефективност треба да се тестира, велат двете компании.

Студијата опфатила 1420 лица кои биле поделени во три групи. Во првата група спаѓаат оние кои примиле две дози од вакцината пред 90 до 180 дена и кои сега ќе добијат една или две дози од вакцината прилагодена за сојот омикрон. Оваа група вклучува 600 луѓе. Подеднакво голема е и втората група, која ги вклучува оние кои примиле бустер доза, кои ќе примат друга стандардна доза на вакцина или една доза вакцина прилагодена за сојот омикрон.

Третата група вклучува околу 200 невакцинирани лица и оние кои досега немале КОВИД-19. Тие ќе добијат три дози од новата вакцина адаптирана за сојот омикрон.

Европската агенција за лекови (ЕМА) не објави дали смета дека е неопходна вакцина адаптирана за сојот омикрон. Но, BioNTech и Pfizer пред две недели објавија дека почнале да произведуваат вакцина прилагодена за новиот сој на коронавирус. Тие очекуваат да произведат 50 до 100 милиони дози од вакцината до крајот на март или почетокот на април. И BioNTech и Pfizer го проценуваат нивниот производствен капацитет за оваа година на околу четири милијарди дози вакцини.

СБ одобри 30 милијарди долари за обезбедување на храна

Светска банка (СБ) соопшти дека ќе стави на располагање 30 милијарди долари за да помогне во снабдувањето со храна, што е отежнато поради руската инвазија врз Украина.

Предвидено е 12 милијарди долари да бидат наменети за нови проекти и повеќе од 18 милијарди долари од постоечките проекти за храна и исхрана кои се одобрени, но сè уште не се исплатени.

– Порастот на цените на храната има катастрофални ефекти врз најсиромашните и најранливите. За информирање и стабилизација на пазарот, клучно е сега земјите да даваат јасни изјави за идното зголемено производство како одговор на руската инвазија врз Украина, изјави претседателот на Групацијата Светска банка, Дејвид Малпас.

СБ најави и дека очекува нови проекти за поддршка на земјоделството и наводнувањето, како и за социјалната заштита, со цел да се ублажат ефектите од повисоките цени на храната врз сиромашните. Повеќето ресурси одат во Африка и Блискиот Исток, Источна Европа и Централна Азија и Јужна Азија.

Тие области се меѓу најтешко погодените од војната во Украина. Земјите како Египет се во голема мера зависни од украинската и руската пченица и се борат за снабдување затоа што Русија го блокираше извозот на украинските земјоделски производи од пристаништата на Црното Море и воведе ограничувања за домашниот извоз.

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Џафери во Берлин ќе му каже на германскиот колега дека ги пцуе вработените?

Дали Џафери во Берлин ќе му каже на својот германски колега дека ги пцуе, вреѓа и врши мобинг на вработените во собранието?

Нели му е непријатно на Талат Џафери и Димитар Ковачевски кога одат во земјите од ЕУ и нашите стратешки сојузници, каде моралните вредности се на највисоко ниво, и дали не се срамат дека тие дознале за нивниот примитивизам?

Како се чувствува Џафери кога зборува за човекови права, демократија и етички кодекс, а тој самиот е причина за трауми на десетици вработени во собранието?

Џафери ја срами Македонија, и позицијата која ја држи.

Талат Џафери по доаѓањето од Берлин треба да си поднесе оставка, а доколку тоа не го стори истото од него да го побара Димитар Ковачевски. Доколку и Ковачевски продолжи да релативизира, тој треба да знае дека народот го гледа и него како одобрувач на односот на Џафери, но и отворено ќе се сомнева јавноста дека односот на Џафери, е и однос на Ковачевски со неговите вработени.

Примитивизмот на оваа власт е исто така една од причините зошто ни се потребни предвремени парламентарни избори час поскоро.

Со почит,

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Бочварски и Рустеми на увид во градежните активности на автопатот Кичево – Охрид

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски денеска ќе изврши увид во градежните активности на Поделница 5 на автопатот Кичево – Охрид.

На увидот, како што информираат од Министерството за транспорт и врски, ќе присуствува и директорот на Јавното претпријатие за државни патишта, Ејуп Рустеми.

притисни ентер