Нова тужба против државата Белгија за неспроведување на политики за заштита на климата

Адвокатката на „Климатска акција“, Одри Бејенс изјави дека бараат од Судот да постави конкретна цел за намалување на емисиите на стакленички гасови за 61 отсто до 2030 година.

Непрофитната организација „Климатска акција“ и над 70.000 лица покренаа нова тужба против Белгија со која бараат Судот да и наметне на државата спроведување задолжителни мерки за намалување на емисиите на гасовите што го предизвикуваат ефектот на стаклена градина.

Основениот суд во Брисел во јуни 2021 година, по шестгодишна судска постапка по претходна тужба, пресуди дека политиките за заштита на климата на белгиската Федерална и трите регионални влади – на Брисел, Валонија и Фландрија, „во голема мера се недоволни“ и дека тие не ги почитуваат своите обрски во оваа сфера со што „ги нарушуваат основните права на тужителите“.

Но, како што објави весникот „Соар“, според подносителите на новата тужба, и по две години четирите влади во голема мерка ја игонираат пресудата на бриселскиот Суд и не преземаат доволно мерки за намалување на емисиите на стакленички гасови.

Тужителите бараат државата да се обврзе на намалување на емисиите на овие гасови на белгиска територија за од 42 до 48 отсто до 2025 година и за од 55 до 65 проценти до 2030, споредено со нивното ниво во 1990 година.

Дополнително, се бара и казна за државата Белгија од по еден милион евра за секој месец доцнење во спроведувањето на пресудата по оваа тужба.

Адвокатката на „Климатска акција“, Одри Бејенс изјави дека бараат од Судот да постави конкретна цел за намалување на емисиите на стакленички гасови за 61 отсто до 2030 година.

- Овие 61 отсто се најмалиот минимум на кој се согласуваат сите експерти. Не е можно помалку. Секое намалување под овој процент ќе биде недоволно, изјави Бејенс.

Европскиот совет постави цел за намалување на емисиите на гасовите што го предизвикуваат ефектот на стаклена градина во ЕУ за најмалку 55 отсто до 2030 година споредено со нивото во 1990-та, како и за постигнување климатска неутралност до 2050 година.

Меѓутоа, според проценките на Европската агенција за животна средина, ЕУ нема да успее во остварувањето на зацртаната цел до 2030 година и дека со сегашните мерки и политики намалувањето на емисиите на стакленички гасови до крајот на оваа деценија ќе биде 41 процент.

Некои од земјите членки на ЕУ поставија поамбициозни цели за намалување на своите емисии на штетни гасови, како Германија која предвиде намалување за 65 отсто или Данска за 70 проценти до 2030 година. /МИА

Почна испитувањето на материјалите земени од најопасниот астероид: Ова е ризница со богатство

Лажичка темна прашина и гранули собрани од астероидот Бену, на повеќе од 300 милиони километри од Земјата, пристигна во Природонаучниот музеј во Лондон, каде што научниците се подготвуваат да го тестираат.

100 милиграми од материјалот собран од астероид стар околу 4,6 милијарди години за време на мисијата Озирис-Рекс на американската агенција НАСА стигнале до британскиот музеј, кој ќе се овозможи увид во формирањето на Сончевиот систем, пишува Гардијан.

Леталото на НАСА собрало повеќе од 70 грама материјал од астероидот, но вадењето на неговиот материјал беше тешко поради проблеми со завртките на сондата.

- Ова е извонредно. Ова е како мала ризница која не води до потеклото на Сончевиот систем. Не можам да ги дофатам примероците и да видам што можеме да научиме од нив за раниот Сончев систем - изјави за Гардијан д-р Ешли Кинг, научник кој ќе работи на испитувањето на примероците во Природонаучниот музеј.

„Можеби не звучи како да имаме многу материјал, додаде таа, но ова е доволно за работа и испитување“.

- Ова се 100 милиграми чиста убавина. Донацијата е мала, но доволна. Ова е само една лажичка материјал, но замислете една лажичка шеќер и колку поединечни зрна има во неа. Значи, ќе го проучуваме овој материјал, зрно по зрно. Можеби ни претстои цел животен век - рече проф. Сара Расел, научник од Природонаучниот музеј, Лондон, за Би-Би-Си.

Таа исто така рече дека астероидот содржи минерали слични на глина кои ја задржуваат водата, што може да покаже како Земјата станала планета со вода погодна за живот.

- Можно е астероидите како Бену да обезбедувале хранливи материи подеднакво неопходни за одржување и развој на животот на Земјата - изјави Руселова за Sky News.

Природонаучниот музеј вели дека Бену е „непроменета маса од почетокот на Сончевиот систем“ која дава индиции за потеклото на Земјата, но додава дека астероидот има потенцијал да ѝ наштети на Земјата и се смета за најопасниот астероид во Сончевиот систем.

НАСА има многу повеќе материјали што мисијата Озирис-Рекс ги врати на Земјата на 24 септември, но не се знае точно колку. Овие 100 милиграми се земени од околу 70 грама, кои биле извадени од сондата. Сепак, дел од сондата се уште е недостапен и не е целосно отворен. Се верува дека во него би можело да има уште 200 грама материјал.

Вечерва во Само Вистина дебатираа пратениците Миле Лефков и Мартин Костовски

Костовски: Техничка влада може да се укине за следните избори. Лефков: Не само што изгубивте во Куманово, туку ви се формира и трета партија.

Лефков: Вие сте од Куманово, лидерот ви е од Куманово, не само што изгубивте во Куманово, туку ви се формира и трета партија, вие да се кандидирате за претседател во било која зграда за претседател на куќен совет, ќе изгубите. Вие сте избрани од граѓаните, но за жал никој не ги почитува граѓаните. Кога зборуваме за Премиер Албанец, зборуваме за Премиер на препорака од ДУИ, најкриминалната партија, нема ден да нема скандал поврзан со нив. До кога ќе мафтате со европското знаменце за ваша корист и носите закони што се далеку од европски?

Костовски: Факт е дека конзистентноста и договорите меѓу коалиционите партнери се почитувале и ќе се почитуваат и во иднина. Ние не ретерираме од тоа да има Премиер Албанец, не е важно што е по нациоанлност, важен е квалитетот на личноста и тоа нема да се рефлектира врз рејтингот на СДСМ. Имаме лидер на партијата посветен и ве уверувам дека ќе излеземе како победници на изборите во 2024 година. Техничка влада може да се укине за следните избори, не постои заглавување по лифтови и влечеа луѓе за да гласаат, јас сум задоволен што може да зборувам да нема техничка влада.

Бојан Јовановски е пуштен на слобода

Осудениот Бојан Јовановски-Боки 13 е пуштен на слобода, дознава Канал 5 од судски извори. 

Неофицијално,причината била лошата здравствена состојба, за што Кривичен суд добил лекарски извештаи од повеќе доктори, како и цели лекарски козилиуми.

Ова значи дека Боки 13 ќе се лекува од слобода, а откако му беше извршена операција и му беше отстранет желудникот.

Адвокатот Владимир Туфегџиќ вели дека ја добиле одлуката, за која вели дека иако е задоцнета, е праведна.

притисни ентер