Нова трагедија во Рио, поврзана со турнејата на Тејлор Свифт- младиот Габриел е избоден до смрт

Откако 23-годишната обожавателка на Тејлор Свифт, Ана Клара Беневидес, почина од срцев удар за време на концертот на поп-ѕвездата, уште еден фан на Тејлор Свифт починал откако бил избоден до смрт.

Габриел Монџенот Сантана Милхомем Сантос (25) е убиен во обид за грабеж на плажата Копакабана во Рио де Жанеиро, пренесува The Sun. Габриел отпатувал во Рио де Жанеиро на турнејата Ерас и бил пронајден мртов во плиткото со нараквица за пријателство „Swiftie“ на зглобот.

За наводното убиство приведени се тројца осомничени. Локалните медиуми јавуваат дека сите тројца веќе имаат криминално досие и дека двајца од нив веќе биле уапсени и ослободени затоа што во петокот украле 80 чоколади.

Да потсетиме дека Тејлор Свифт го одложи вториот концерт во Рио де Жанеиро поради трагичната смрт на Ана Клара Беневидес, а на следниот ѝ оддаде почит на починатиот фан со песната Bigger Than the Whole Sky во која зборува за незамисливо тага и болка.

Детските права денеска во фокусот на КОП28

Конференцијата на страните на Рамковната конвенција на Обединетите нации за климатски промени - КОП28 (COP28) го посветува денешниот ден како Денот на младите, децата и вештините, соопшти УНИЦЕФ.

Децата се исклучително ранливи на загадување и климатски промени, бидејќи се несразмерно погодени од ефектите од катастрофи, деградација на животната средина и климатската криза. Сепак, триесет години по потпишувањето на Рамковната конвенција, потребите, правата и перспективите на децата речиси целосно отсуствуваат од климатската политика, акција и инвестиции на сите нивоа. Ова треба да се промени, нагласуваат од организацијата. /МИА

Шолц повика на солидарност со Евреите во Германија на почетокот на празникот Ханука

 Германскиот канцелар Олаф Шолц повика на солидарност и сочувство за Евреите во Германија додека ја палеше првата свеќа по повод почетокот на Ханука, еврејскиот празник на светлината, јави ДПА.

- Ова е особено важно во овој момент, изјави Шолц синоќа во Берлин. - Значи, секој од нас може да им даде моќ на зборовите „Никогаш повеќе“.

Шолц ја запали првата свеќа пред Бранденбуршката порта на висок, девет гранки свеќник Ханука, познат како менора или чанукија.

Канцеларот рече дека е соодветно овој свеќник да стои во срцето на германската престолнина - „како симбол на надеж и доверба и како симбол на неразделната припадност на еврејската вера и еврејските сограѓани кон нашата земја“.

Шолц потсети на терористичкиот напад на палестинското исламистичко движење „Хамас“ против Израел на 7 октомври и на антисемитските инциденти во Германија.

- Не прифаќаме кога нашите сограѓани Евреи треба да се плашат отворено да ја практикуваат својата религија, својата култура, секојдневие, кога тие го користат своето основно право да бидат видливи, право што го имаат сите луѓе во нашето општество, без разлика на различноста, потенцираше Шолц.

Организаторот на настанот, рабинот Јехуда Теихтал ги пофали Германија и Шолц како светлина на демократијата. Пораката на Ханука е „светлина над темнина, демократија над тиранија“, рече рабинот Теихтал. Тој повика: „Повеќе светлина, повеќе радост, повеќе еврејска свест, тоа е нашиот одговор“.

Во последниве недели во Германија беа пријавени стотици антисемитски инциденти.

За време на церемонијата беа преземени засилени безбедносни мерки, а плоштадот пред Бранденбуршката порта беше опколен.

Со Ханука - Празник на светлината или Празник на осветувањето се одбележува повторното осветување на Вториот храм во Ерусалим по бунтот против Грците во 164 п.н.е. и „чудото на светлината“ на свеќата која горела осум дена.

Фестивалот, исто така трае осум дена, годинава до 15 декември. Секој ден се пали нова свеќа на свеќникот на Ханука. /МИА

Атина: Сериозно повреден полицаец и над 400 приведени по инцидентите

Сериозно повреден полицаец и над 400 приведени по инцидентите за време на одбојкарски натпревар во Атина

Еден полицаец е тешко повреден за време на инцидентите што синоќа се случија во атинска населба пред спортска сала за време на одбојкарскиот натпревар Панатинаикос- Олимпијакос, а приведени се над 400 лица, јави дописничката на МИА од Атина.

Повредениот полицаецот е во критична состојба. Тој за време на инцидентите бил погоден во горниот дел од ногата со пиротехничко средство, кое се запалило, по што бил хоспитализиран со неконтролирано крвавење.

Според болницата 31-годишниот полицаец во текот на ноќта претрпел и срцев удар, лекарите успеале да го вратат во живот и состојбата му се стабилизирала, но сè уште е во животна опасност.

Веднаш по инцидентите, натпреварот бил прекинат, полицијата ја затворила салата и забранила излез за навивачите, со исклучок на жени и деца и биле приведени 424 лица.

Од грчката полиција утрово соопштија дека „за време на натпреварот хулиганите излегоа од салата и се движеа заканувачки кон полицајците, фрлајќи предмети, камења, како и пиротехнички средства директно насочени кон полицајците, при што еден е тешко повреден“.

Хулиганите по инцидентот се вратиле на трибините, од каде што е приведена големата група од над 400 лица, кои и се задржани во Дирекцијата за миграција и се врши целосна проверка на личните податоци, се земаат изјави и слично.

- Горенаведената постапка е под надзор на Обвинителството, ќе биде завршена во следниот период и се следи, бидејќи постојат силни индиции дека меѓу приведените се и сторителите на нападот, соопштија од грчката полиција.

Додадоа дека на стадионот се пронајдени и одземени облека, остатоци од импровизирани запаливи средства, нож на преклоп, остатоци од опожарена облека, петарди и пиротехнички материјали.

Грчките медиуми пишуваат дека инцидентите биле меѓу навивачи на Олимпијакос и полицијата, а навивачите ги нападнале полицајците со молотови коктели и разни предмети, како и со пиротехнички средства.

Министерот за заштита на граѓаните Јанис Иконому во текот на ноќта ја посети болницата каде што е хоспитализиран полицаецот и порача дека нема да остане неказнет убиствениот напад од хулиганите. /МИА

притисни ентер