Нова рунда дијалог меѓу Белград и Приштина на високо ниво утре во Брисел

 Нова рунда дијалог меѓу Белград и Приштина на високо ниво, во која ќе учествуваат претседателот на Србија Александар Вучиќ и премиерот на Косово, Албин Курти, ќе се одржи утре во Брисел.

Домаќин на состанокот ќе биде високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика, Жозеп Борел, а во дијалогот ќе учествува и специјалниот пратеник на ЕУ за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак.

На состаноците ќе се разгледа тоа што е постигнато досега во дијалогот што го води високиот претставник и ќе се фокусира на патот за напредок, соопшти Европската служба за надворешни работи.

Мицкоски: Транзитот на гас низ Македонија е во корист на Европа

Денеска претседателот на Владата на Република Македонија, Христијан Мицкоски во своето обраќање на Самитот на европската политичка заедница кој се одржа во Лондон се осврна на енергетиката.

„Енергетиката е денес важно прашање во светот во услови на руска агресија на Украина. Да се зборува за енергетика во политиката е една работа, а кога се зборува за реализација на енергетски проекти од технички аспект е сосема друга. Да нагласам дека реализацијата на енергетските проекти бара време, не може само да замислиш и веднаш истото да се реализира. Мора да направиш план, да ја завршиш домашната работа и потоа да следи една декада до реализација“, истакна Мицкоски.

Тој посочи дека е неопходна регионална соработка на овој план, бидејќи сите земји од регионот и Европа треба да најдат алтернатива на рускиот гас и неговата злоупотреба за политичко влијание.

„Мора да ги консолидираме нашите планови и да работиме заедно, затоа што без разлика дали сме членови на ЕУ или кандидати за членство, ние мора да работиме заедно, затоа што сите ние сме поврзани. Ние сме мала земја, ние не сме голем конзумер на енергија, но сме значен дел затоа што сите транзитни договори низ Украина истекуваат до крајот на годината. Единственото решение ќе останат јужниот и турскиот поток што значи руски гас и Русија ќе го искористи тоа за политичко влијание. Затоа мора да најдеме начин како да го замениме рускиот гас со други извори“, кажа премиерот Мицкоски.

Премиерот Мицкоски посочи дека Македонија забрзано работи на полето на енергетиката, се работи на изградба на интерконектори и целта е државата да има важна улога во идниот транзит на азербејџански, катарски, американски или друг извор на гас кон Европа.

„Ние можеме да бидеме значаен транзитен фактор. Ние ја забрзуваме изградбата на интерконектор со Грција и наскоро ќе почнеме со изградба на интерконектор со Србија. Со тоа и централно европските земји би имале подобар пристап до азербејџански, катарски, казахстански и гас од САД. Транзитот низ мојата земја е во корист на Европа. За таа цел ние имаме нов ресор во Владата, министерство за енергетика, рударство и минерални суровини кое ќе биде одговорно за ова прашање, бидејќи сакаме да бидеме значаен играч на ова поле“, рече Мицкоски.

Европската централна банка донес еодлука за каматната стапка

Европската централна банка ја задржа основната каматна стапка на 3,75 отсто, оставајќи ја вратата отворена за можното намалување во септември .

Европската централна банка ја задржа основната каматна стапка на 3,75 отсто, оставајќи ја вратата отворена за можното намалување во септември и покрај загриженоста дека геополитичката несигурност и брзиот раст на платите ќе продолжат да ги зголемуваат цените, пишува Фајненшл тајмс.

Оваа одлука била очекувана, пренесува Ројтерс, а со ова ЕЦБ не дала никакви навестувања за нејзиниот следен потег, со образложение дека домашните ценовни притисоци се уште се високи и дека инфлацијата ќе биде над целта веќе следната година.

ЕЦБ ги намали стапките од рекордно високите стапки минатиот месец, потег што дури и некои од нејзините креатори на политиката го сметаа за избрзан откако напредокот во намалувањето на инфлацијата до целта од 2 отсто заглави.

Со домашната инфлација сè уште тврдоглаво висока и стабилен раст на платите, банката најверојатно ќе биде повнимателна во однос на понатамошните чекори.

Тоа значи дека каматните стапки на главните операции за рефинансирање и каматните стапки на маргиналната кредитна линија и на депозитната линија остануваат на 4,25%, 4,50% односно 3,75%.

Турист во сафари парк го згрози светот- фрли пластика во уста на нилски коњ (ВИДЕО)

Турист кој бил во посета на популарен сафари парк предизвика гнев кај љубителите на животни ширум светот, откако на интернет се појави видео на кое се гледа како фрла пластична кеса во устата на гладен нилски коњ.

Инцидентот се случил во паркот Таман Сафари во Богор, Индонезија, а вработените во паркот го пронашле и го осудиле посетителот: тие наводно ја нашле табличката на возилото во кое се наоѓало одговорното лице и ја повикале преку локалните медиуми за јавно да се извини, објави Јаху.

Видеото од вознемирувачкиот момент стана вирално на социјалните мрежи и собра два милиони прегледи откако беше снимено минатиот месец. На видеото се гледа сребрен автомобил покрај дупка за наводнување каде нилскиот коњ ужива во бањањето. Во близина на вилицата на нилскиот коњ има и висечки морков, а наместо тоа, во устата на нилскиот коњ е вметната пластична кеса, а животното со колебање ја затвора устата пред да се обиде да го џвака опасниот „оброк“.

Видеото предизвика големо негодување на интернет.

„Се надевам дека таа личност и нилскиот коњ ќе се сретнат повторно еден ден, во средина која е поповолна за нилскиот коњ“, вели една личност.

"Се надевам дека ќе бидат фатени и уапсени! Тоа може да убие нилски коњ!"

Некој додаде дека „тие луѓе треба да бидат забранети од секој сафари парк и да не се дозволуваат во близина на било кое животно“.

Многу гледачи рекоа дека овој чин е направен намерно и дека делува одвратно.

Овој турист не се задржа само на оваа случка: тој наводно „боцкал“ елен со морков додека бил на сафари турнеја. Ветеринарите го прегледале нилскиот коњ и било констатирано дека се е во ред.

Во видеото објавено на страницата на Инстаграм на паркот Таман Сафари, посетителите се предупредуваат да не им наштетуваат на животните.

„По инцидентот во кој посетител вметна пластика во устата на нилски коњ во сафари паркот во Богор, ги потсетуваме гостите да ги следат процедурите и законските прописи.

Г-дин Супријади, чуварот на нилските коњи, брзо го отстранил пластичниот отпад и ги предупредил посетителите на паркот да не фрлаат опасни предмети од кој било вид врз животните.

„Животните во паркот „Богор сафари“ се заштитени со закон, а оние што ќе го прекршат ќе бидат строго санкционирани и кривично гонети.“ се наведува во предупредувањето на управата.

притисни ентер