Нова пол позиција за Хамилтон, светскиот шампион најбрз во Абу Даби

Петкратниот светски шампион во Формула1 ќе стартува од пол позицијата на утрешната  трка во Абу Дами.

Хамилтон во квалификациите пред последната трка во годишната сезона ја освои 83 пол позиција во кариерата, 11 во актуелната сезона која ја завршува со петти шампионски трофеј .

Британскиот шампион кој веќе ја обезбеди титулата во Формула 1 на патеката „Јас Марина“ оствари најбрзо време во квалификациите од 1:34.794. Веднаш до него од првиот ред на Големата награда на Абу Даби ќе стартува и клупскиот колега од Мерцедес, Финецот Валери Ботас.  

Трето и четврто време на квалификациите имаа пилотите  на Ферари, Себастијан Фетел и Кими Раиконен.

По нив на стартот ќе бидат Рикардо, Верстапен, Гросжан, Леклер, Окон и Хулкенберг.Со трката за Големата награда на Абу Даби која стартува во недела во 14 – 10 часот завршува годишната сезона во Светскиот шампионат во Ф1.

притисни ентер