Норвешка го урна рекордот по бројот на златни медали на ЗОИ

Со победата на Јоханес Тингнес Бое во биатлонската трка на 15 километри со масовен старт, Норвешка стигна до рекордниот 15-ти златен медал на Зимските олимписки игри во Пекинг, со што стана првата земја што го постигнала тоа.

Норвежаните пред четири години во Пјонгјанг освоија 14 златни медали, рекорд што досега го делат со Германија и Канада.

Германците исто така освоија 14 злата во Пјонгјанг, а тоа и успеа на Канада во 2010 година во Ванкувер. По триумфот на Бое, Норвежаните стигнаа до рекордното 15-то злато во Пекинг, шесто во биатлон. Тие освоија четири во крос-кантри скијање, две во нордиско комбинирано и по една во брзо скијање, ски скокови и скијање во слободен стил.

Норвешката олимписка жетва ја предводеше биатлонецот Јоханес Тингнес Бое со четири златни медали, додека биатлонецот Марта Олсбу Ројселанд освои три. Шефот на норвешката мисија Торе Овербо не е изненаден од успехот на земјата на ЗОИ. „Има многу причини зошто сме суперсила во зимските спортови. Тоа има врска со форматот на натпреварувањето“, изјавил тој за Ројтерс.

„Ние сме добри во спортови со многу дисциплини кои ни овозможуваат да освоиме многу медали“, додаде тој. Потоа се обиде да го открие норвешкиот рецепт за успех: „Ние сме многу професионални. Имаме професионални тимови и тесно соработуваме, работиме во сите спортови, па учиме еден од друг“.

Норвежаните имаа и долгорочен пристап кога ја земаа предвид висината на Игрите во Пекинг. „Некои спортови одлучија да прават многу повеќе основен физички тренинг на голема надморска височина од другите.

Од моето искуство, како тренер и поранешен спортист, мислам дека е многу важно да поминете многу недели и денови, дури и месеци, на голема надморска височина две или три години пред да имате натпревар на поголема надморска височина“, додаде поранешниот норвешки веслач.

За Овербо, норвешките златни медали се резултат на многу фактори и тој е свесен дека работите во спортот можат брзо да се променат. „Понекогаш конкуренцијата е посилна отколку што мислите, тогаш ќе се чувствувате поразочарани отколку кога конкуренцијата е малку послаба. Но, ние сме многу горди на перформансите, па се обидуваме да анализираме што е што, се трудиме да се развиваме дури и кога сме на највисоко ниво“, заклучил тој.

Гутереш нареди истрага по веста дека нигериската војска врши насилни абортуси

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш побара истрага за наводите дека нигериската војска спроведува програма за систематски и принудни абортуси, изјави портпаролот на ОН Стефан Дујарик.

Нигериската војска води тајна програма за абортус во североисточниот дел на земјата, која систематски и незаконски се спроведува најмалку од 2013 година.

Како дел од програмата, биле прекинати најмалку 10.000 бремености, а многу од тие жени и девојки биле киднапирани и силувани од исламистички милитанти, според сведоштвата на десетици очевидци и документација до која дојдоа медиумите. „Генералниот секретар со загриженост ги забележува наводите за систематски и присилни абортуси, наводно извршени од нигериската војска врз жени и девојки нападнати од Боко Харам“, напиша портпаролот на ОН Стефан Дујарик во е-пошта.

„Овие наводи заслужуваат темелна истрага и спроведување на итни корективни активности и мерки за одговорност, доколку е потребно. Дујарик не прецизираше кој треба да спроведе таква истрага, ниту пак навлегол во други детали. Нигерискиот министер за одбрана вчера изјави дека војската нема да го истражи извештајот, велејќи дека тоа не е точно. Нигериската влада немала коментар.

Бразилска манекенка ги збудале навивачите во Катар

Бразилската манекенка Изабел Гуларт (38) го привлече вниманието кога од трибините ги следеше натпреварите на Бразил.

Заносната бринета соодветно носи жолт ансамбл додека на ракавите ѝ е закачено знамето на нејзината татковина. Оставајќи малку на имагинацијата во тесната облека, Гуларт ја покажа својата завидна фигура и витките нозе. Ја оставила пуштена косата додека се фотографира со насмевка.

Манекенката, која е свршена со германскиот голман Кевин Трап, беше видена како скока од радост на трибините кога Бразил ја победи Јужна Кореја. Резултатот беше 4:1, а со тоа и Бразил го резервира своето место во четвртфиналето. Вечерва, кога Бразилците беа елиминирани од Хрватска, таа не беше забележана на трибините. .

Гуларт беше ангел на Викторија Сикрет од 2005 до 2008 година, а познат е и како модел за Sports Illustrated Swimsuit Issue и Armani Exchange.

САД со санкции за 65 лица и ентитети од 17 земји, за корупција и повреда на човековите права

На Меѓународниот ден за борба со корупцијата и во пресрет на Денот на човековите права, САД преземаат десетина акции за промоција на повикот за одговорност за вршителите на корупција и за повредите на човековите права.

САД преземаат десетина акции за промоција на повикот за одговорност за вршителите на корупција и за повредите на човековите права, а со санкции и визни ограничувања за 65 лица и ентитети од 17 земји, јави дописникот на МИА од Вашингтон.

– Руската инвазија на Украина е суров потсетник дека корумпираните режими се меѓу оние кои најмногу вршат повреди на човековите права и злоупотреби. САД преземаат акции за адресирање на овие сеприсутни глобални предизвици, изјави денеска државниот секретар Ентони Блинкен.

Некои од тие лица и ентитети кои се ставени на списокот на санкции, а според Глобалниот акт Магнитски и Статијата 7031(с) за визни рестрикции на Стејт департментот, се од Иран, Кина, Русија, Северна Кореја, Хаити и Шри Ланка.

Под санкциите на САД се ставени и Централната изборна комисија на Русија и неколку службеници од администрацијата на претседателот Владимир Путин.

– Ја повторуваме нашата осуда за бруталните чинови на насилство на Иран врз мирните демонстранти, тековното негирање на човековите права и основни слободи и сеприсутната репресија и државно спонзорираното насилство врз жените, истакна Блинкен.

– Нашите акции се да ги нарушат и одвратат неселективните задржувања и физичко насилство од страна на Кина врз членови на верски малцински групи во Автономниот регион на Тибет и оние на Северна Кореја каде се забранува слободата на дижење, се напаѓаат барателите на азил и се експлоатира трудот за правење профит за државата, додаде тој.

притисни ентер