Низ солзи и со почит, колегите се простија од Жарко Лаушевиќ (ВИДЕО)

Во Југославското драмско позориште во Белград се одржа комеморација за Жарко Лаушевиќ.

Од актерот се простија бројни колеги. Говори имаа кумот на Жарко, Мима Караџиќ, Драган Бјелогрлиќ, Светозар Цветковиќ, Милан Мариќ, Воја Брајовиќ, Ирфан Менсур, Тамара Вучковиќ Манојловиќ, Вида Огњеновиќ, Цеца Бојковиќ и Петар Божовиќ, објави Телеграф.

„Жаре одлета од нас“, рече Божовиќ на крајот од својот говор, а потоа стана, го симна шеширот и му се поклони на актерот.

Драган Бјелогрлиќ не можеше да ги задржи солзите. Тој се присети на последната средба со прославениот актер.

„Кога најголемите ги нема, светот застанува, ѕвездите се мешаат, дишењето престанува, срцето се стега, а небото се отвора за да го прими големото. Се збунуваме од огромната празнина. Сакав да го гледам Жарко на сцената и на екранот .Сакав да го читам, неговите слики и цртежи да ги гледам, сакав да работам со него, а најмногу сакав да разговарам со него. Разговарав со него за глума, религија, нации, историја... За сè. Секој разговор, без разлика кога и каде што се случи, сите тие топли човечки разговори зрачеа со неговата џентлменска дискреција без да навлегуваат во интимноста на соговорникот. Последниот беше на терасата од неговата болничка соба, пред еден месец. Беше топол, есенски ден“, рече Бјелогрлиќ.

„Тој беше талентиран, имаше неповторлива ревност, постојано сопнувајќи ја својата кревка и слаба душа. Како злото да го избрало јунакот на современата античка драма. Низ таквиот живот, Жарко суверено ја носеше улогата на трагичен херој на Зло време. Сето тоа го направи достоинствено, зрело и мажествено. Сепак, неговата кревка и ранета душа не можеше да издржи. Таа им подлегна на раните“, додаде тој.

"Последната слика - стоиш на терасата од болницата. Уште си убав. Мафташ и ми викаш - се гледаме. Се гледаме во подобар свет, ако заслужувам да бидам до тебе", заклучи.

Потсетуваме дека Жарко Лаушевиќ почина на 15 ноември 2023 година на 63-годишна возраст по кратко и тешко боледување.

Кортни Кокс (60) се сними како излегува од замрзнувачот: „Одлично се чувствувам“

Кортени Кокс, актерката позната по улогата на Моника во серијата Пријатели, минатиот месец го прослави својот 60-ти роденден.

Својата рутина ја објави на Инстаграм за која вели дека одржува одлична фигура, но дури и самата призна дека понекогаш претерува.

„Само што го прославив роденденот... Не ми се допаѓа кој број беше, но немам избор“, почна со овие зборови во видеото снимено во теретана. Кокс рече дека треба да дадете сè од себе, а рутината за вежбање која таа им ја претстави на своите следбеници вклучуваше вежби за раце, влечење, вежби за гради, стомачни мускули и кардио.

Кортни носеше црн спортски градник и хулахопки во иста боја кои ја истакнаа нејзината витка фигура. Иако нејзиниот сет за вежбање е прилично стандарден, кон крајот на видеото работите се сменија. Актерката ја замени својата црна облека за вежбање за бикини и се сними како излегува од замрзнувачот.

„Што, ова ли е криотерапија? се пошегува познатата актерка. Инаку, криотерапијата или студената терапија вклучува употреба на ниски температури во медицинскиот третман и е пофалена за придобивки во намалувањето на воспалението и промовирањето на закрепнувањето. Иако на јавноста не и е познато дали Кокс тоа го прави секој ден, таа претходно објави видео на кое се обидува да влезе во ледена бања.

Кокс претходно изјави за „Glamour“ дека мислела дека ќе го мрази трендот на велнес, но го засакала со текот на годините. „Се чувствувам одлично со часови по влегувањето во замрзнувачот“, објасни таа и додаде: „Колку и да се плашите да влезете, знајте дека потоа ќе се чувствувате многу добро“. Таа истакна дека го сака напливот на допамин што го добива кога влегува во замрзнувачот.

Извор: Индекс.хр

Алиев: Азербејџан би можел да извезува гас преку Украина

Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев изјави денеска дека Украина и Европската унија се заинтересирани Азербејџан да ја снабдува Европа со природен гас преку Украина oткако ќе истече постоечкиот договор со Русија на крајот на годината.

„Продолжуваат разговорите со властите во Украина и ЕУ, како и со Русија, и се чини дека сите страни се заинтересирани за продолжување на снабдувањето. Ќе помогнеме ако можеме“, рече Алиев на прес-конференција, пренесе Блумберг.

Тој посочи дека производството на гас во неговата земја ќе се зголеми благодарение на новите и постоечките проекти во Каспиското Море. Во 2022 година, Азербејџан потпиша меморандум за разбирање со Европската комисија со намера да го удвои извозот на гас во Европа на 20 милијарди кубни метри до 2027 година.

„Земјата се движи кон целта. Извозот во Европа ќе се зголеми на близу 13 милијарди кубни метри оваа година од 11,8 милијарди кубни метри во 2023 година и осум милијарди кубни метри во 2021 година. Испораките ќе се испраќаат преку т.н. Јужен гасен коридор што го поврзува Азербејџан со Европа преку Грузија и Турција“, рече Алијев./MИА

Норис стартува прв на Хунгароринг

Возачот на Мекларен, Ландо Норис, ја освои пол-позицијата за Големата награда на Унгарија, откако постави најбрзо време во квалификациите благодарение на кругот што го извозе за 1:15.227 минути.

Првиот стартен ред го комплетира неговиот тимски колега Оскар Пјастри со заостанување од 0,022 секунди. Трет трката ќе ја започне актуелниот шампион Макс Верстапен, кој беше за 0,046 секунди побавен од возачот на Мекларен.

Исходот од квалификациите го реши несреќата на Јуки Цунода на две минути пред крајот. Возачот на РБ малку пошироко излезе од свиокот 3, помина преку тротоарот, „скокна“ во воздух и нанесе штета на својот автомобил, како и појавата на црвени знамиња.

Трката на Хунгароринг е закажана за в недела во 15 часот./МИА

притисни ентер