Николиќ – За десет дена ќе потпишеме договор со Приштина

Претседателот на Србија Томислав Николиќ по средбата со еврокомесарката Кетрин Ештон во Брисел изјави дека Приштина попуштила околу прашањето за надлежностите на српските општини на Косово и дека очекува договорот со Приштина да биде потпишан за десет дена.

Претседателот на Србија Томислав Николиќ по средбата со еврокомесарката Кетрин Ештон во Брисел изјави дека Приштина попуштила околу прашањето за надлежностите на српските општини на Косово и дека очекува договорот со Приштина да биде потпишан за десет дена.

Според Николиќ ова ќе биде поттик за европската унија да ги почне преговори со Србија за членство во унијата. Николиќ изјави дека Белград има право да и помага на српската заедница на Косово подобро да живее, да има свое судство, но истовремено да биде и поврзано со Приштина.
Ешптон на 16 април ќе го претстави договорот пред членките на унијата.

Автомобил паднал на железничка пруга во Градско, повредени пет лица

Во Градско попладнево околу 19 часот, автомобил што се движел во близина на бензиска пумпа паднал од патот на железничката пруга. Повредени се пет лица.

Како што информириа за МИА д-р Василка Пановска Поп-Стефанова, началник на Брза Помош, повредените по укажаната помош се пренесени во Ургентниот центар на велешката болница.

Портпаролката на ЈЗУ Општа болница во Велес, Елеонора Јованова изјави дека кај сите повредени биле констатирани помали телесни повреди, по што се пуштени на домашни лекување.

Триесет и шестгодишник од Велес паднал од цреша

Триесет и шестгодишен велешанец попладнево паднал од цреша и се здобил со фрактури на ребра.

Елеонора Јованова, портпарол на ЈЗУ Општа болница во Велес за МИА информира дека попладне околу 19 часот, бил примен пациент кој паднал од цреша. Тој се здобил со фрактура на повеќе ребра. Бил снимен и му е укажан прва помош.

Повредениот е оставен на опсервација во Хируршкото одделение во велешката општа болница

Ученик испил литар водка и завршил во болница

14-годишно момче од Загреб завршило во болница откако за време на прославата на последниот ден на училиште испило литар водка, објавија хрватските медиуми.

Ученикот бил пренесен во болницата во многу сериозна состојба. Покрај него, уште пет други деца биле примени во болница поради алкохолна интоксикација, објави порталот Индекс.хр.

Според директорот на болницата во Клаишева, момчето веќе е подобро.

"Вкупно беа примени шест деца со интоксикација со етил алкохол. Сите се добро, четири се отпуштени. Последните двајца пациенти се отпуштени попладнево", изјави Горан Роиќ, директор на болницата за порталот ХРТ, додавајќи дека токсиколошките наоди на дрога кај малолетници биле негативни.

притисни ентер