Неверојатно откритие : Човечкиот фетус има мускули како на гуштерите

За време на раниот развој на човечкиот фетус, во мускулите се присутни таканаречени атавистички мускули , кои се губат со раѓање на бебето , покажа студијата на американските научници , објавена во списанието Development.

Фасцинира тоа што некои од овие мускули исчезнале кај нашите предци пред повеќе од 250 милиони години за време на еволуцијата на синаптичките влекачи во цицачи. Со други зборови, во раниот развој на човечкиот фетус присутни се мускули на влекачи, како и на ежови.

Користејќи ги напредните техники за 3D слики, научниците успеаја со голема резолуција да го покажат раниот раст на екстремитетите. Сликите што ги направија покажуваат преодно присуство на неколку атавистички мускули.

Така, од 30-те мускули во раката и стапалото, формирани околу седмата недела од бременоста, една третина или се задржала или исчезнала за околу 13 недели од бременоста.

- Она што е интересно е што забележавме различни мускули кои никогаш не биле опишани во пренаталниот развој на човекот.

Ние видовме некои од овие атавистички мускули дури и кај фетуси стари 11,5 недели, што е доста доцна - рече авторот на студијата Руи Диго, еволутивен биолог од универзитетот Хауард во Вашингтон.

- Интересно е што, некои од овие атавистички мускули ретко се среќаваат кај возрасни, или како анатомски варијации без забележителен ефект врз здравата личност или како резултат на вродени малформации, што дава фасцинантен, моќен пример за еволуцијата- додаде Диого.

Кога во 1859 година го објави своето дело , „Настанување на видовите со природна селекција“, Чарлс Дарвин опиша некои од атавистичките органи.

Дарвин , на пример , верувал дека слепото црево е товар што сме го наследиле од нашите предци, кои го користеле тој орган за специјални процеси што помагаат во варењето на храната. Но, кај современите луѓе, слепото црево нема никаква функција освен тоа што неговото воспаление може да предизвика смрт.

Покрај тоа, еден од атавистичките органи е опашната коска или тртката, остаток од далечното еволутивно минато кога нашите предци имале опашка. Покрај тоа што служат како доказ дека човекот еволуирал од примати, тие немаат друга функција.

Повторно одложен саемот за автомобили во Њујорк

Коронавирусот повторно создава проблеми за њујоршкиот саем за автомобили.

Саемот за автомобили во Њујорк беше планиран за периодот помеѓу 10 и 19 април 2020 годна, но поради пандемијата со коронавирусот е одложен за периодот меѓу 28 август и 6 септември, но тоа ни тоа не се случи.

Наредниот датум кој се споменуваше беше 11 април 2021 година, но и тоа се промени, за август месец 2021 година, најавија организаторите.

Електричните возила ќе бидат главна содржина на саемот во Њујорк, а ќе има и тест трака специјално наменета за електрични возила.

Фото: Карлеуша во секси фустан со шпенагли

Нов провокативен стајлинг на српската пејачка Јелена Карлеуша.

Атрактивната пејачка на секое снимање на шоуто „Ѕвездите на Гранд“ како да сака да се појавува во што по провокативен стајлинг од претходниот.

Русокосата Карлеуша сега се прошета во секси сребрен фустан со шпенагли, кој повеќе открива отколку што покрива.

Првиот впечаток е дека шпенаглите всушнот и го „држат“ овој фустан.

Царовска: Годинава училишни екскурзии не се дозволени

Министерката за образование и наука Мила Царовска денеска изјави дека оваа година не може да се организраат училишни екскурзии.

– Испратени се упатства од Бирото за развој на образование. Може до пет километри да имаат прошетка, движење учениците заедно со наставниците за да може да имаме социјализација. Но, од друга страна она што се случувало минатата година, зошто агенциите не ги вратиле парите сметам дека има уредби. Министерството за економија имаше препораки да се дадат ваучери коишто ќе може да се користат во наредниот период и тоа сигурно се случило, рече Царовска, одговарајќи на новинарско прашање во општина Кочани.

Министерката Царовска ги повика директорите на училиштата кои се одговорни за организација на екскурзиите, да ги викнат родителите и да најдат заеднички јазик на кој начин тие пари коишто биле од минатата година ќе им се вратат. Но, оваа година, како што потенцира, екскурзии не се дозволени.

На новинарско прашање за затоплувањето на училиштата, министерката Царовска рече дека тоа е еден дел од обезбедувањето услови во училница за да се одржи настава и тоа, како што рече, е обврска.

– Но, разговараме дека со рационализација на средства можеме да постигнеме повеќе инвестиции во инфраструктура, во ИТ опрема наместо да ги расфрламе финансиските средства само за загревање на цела училница само за еден наставник, но тоа се процеси на дискутирање. Важно беше наставата да почне од училница, да ги видиме наставниците на своите работни места заради тоа што минатата година имаше многу дилеми во јавноста дека наставниците не одат на работа, земаат цела плата, не се држи настава. Но, сега наставниците држат настава, ја држат од училница, рече Царовска.

Министерката за образование и наука рече дека навистина нема потреба од тоа да расфрламе средства и најави дека може да се донесат одлуки наставниците понатаму да работат од дома.

– Но, велам тоа го носиме заеднички со градоначалниците заради тоа што имаме наставници коишто одат со физичко присуство заради тоа што тоа Комисијата тоа го дозволила и ќе оставиме на ниво на колектив да одлучат на кој начин понатаму согласно грејната сезона ќе се одвива наставата во училиштето. Мислам дека тоа ќе биде најправедниот модел, но кога ќе го донесеме ќе биде известена јавноста, потенцира Царовска.

Одговарајќи на новинарско училиште, Царовска рече дека во ова училиште и во сите училишта во државата каде што се обезбедени ИТ уреди и интернет се одвива онлајн настава. Посочи дека наставата се одвива преку двонасочна комуникација наставници – ученици.

– Во државата првпат сите ученици и сите наставници имаат спуштено лозинки и акаунти за користење на платформа за двонасочна комуникација. 88 проценти од наставата се одвива онлајн без никакви пречки, нагласи Царовска.

Прашана за барањето на родителите од Македонска Каменица за присуство на учениците во училиштата, Царовска рече дека бојкотот на наставата е само неконструктивен начин на искажување незадоволство од пандемијата.

– Пандемијата не е нешто која што ние денеска одлучуваме го сакаме или не го сакаме во нашата држава. Тоа не снајде и ние мораме да живееме со него. Во моментот кога бојкотираме настава само учениците губат од часовите, додека наша обврска како Влада, секако и обврска на општините, е да го штитат здравјето на граѓаните. Здравјето не е флоскула, здравјето на граѓаните се живот на нашите баби, дедовци, мајки, тактовци заради тоа што младите може да пренесат. И ако одлучила Комисијата за заразни болести дека навистина на овој начин е најдобро за заштита на здравјето јас ги повикувам сите ученици и сите наставници да се придружат на овој начин на изведување на настава согласно препораките на Комисијата за физичко присуство и Комисијата за заразни болести, рече Царовска.

Министерката Царовска денеска е во Општина Кочани, каде ќе посети повеќе основни и средни училишта.

притисни ентер