Нетси потврдија дека Ирвинг нема да игра за нив, ако одбива да се вакцинира

НБА лигата не може да ги натера играчите да се вакцинираат, но може да состави протоколи што ќе им го отежнат животот доколку не ја примиле вакцината.

Така и направија, а најозлогласената жртва е Кајри Ирвинг, од кого сега полека јавно се откажуваат неговите Бруклин Нетс.

Властите во Њујорк забрануваат настап на спортисти кои не се вакцинирани, што би значело дека Ирвинг, доколку продолжи со својот план, ќе пропушти половина од основниот дел од сезоната. НБА лигата и Синдикатот на играчи (НБПА) постигнале договор дека играчите кои одбиваат да се вакцинираат и кои одбиваат да ги следат инструкциите на локалната власт, нема да можат да играат на домашни натпревари, и затоа нема да бидат платени. Според тие прописи, Ирвинг ќе загуби околу 381.000 долари по натпревар, или околу 16 милиони долари за целата сезона.

Да се ​​има играч на кој може да се смета на секоја друга игра не е ни во интерес на франшизите, па макар да е квалитетен кошаркар како Ирвинг. Подготвувањето акција за тимот со него во игра кога не може да настапи не е прифатлива идеја за Нетс и така тие одлучиле дека Ирвинг, сe` додека не постапува според правилата на Њујорк за вакцинација против коронавирус, ниту ќе тренира, ниту ќе игра за нив. Ова го потврдил генералниот менаџер на тимот Шон Маркс.

"Кајри донесе лична одлука, ние го почитуваме неговото право на избор. Во моментов неговиот избор го спречува да биде полноправен член на нашиот тим и нема да дозволиме некој делумно да учествува во тимот. Решивме дека тој нема да тренира со нас или да игра за нас додека не стане полноправен дел од тимот “, рече Маркс.

За да се влезе во салата на Нетс, треба да се прими барем една доза од вакцината против корона.

Видео-Фото: Ибра како вистински борец

Еден од најдобрите светски фудбалери во последните две децении, асот на Милан Златан Ибрахимовиќ покажа дека и со 40 години е вистински „ѕвер“.

Популарниот Ибра покажа дека со право не само што е мајстор со фудбалската топка дека е мајстор и во боречките вештини.

Шведскиот фудбалер со потекло од Балканот покажа и докажа зошто е носител и на црн појас.

Ибра како вистински ММА борец ја растури боксерската вреќа.

За Златан дефинитивно годините се само бројка.

Заради промоција на спортот, Златан има почесен црн појас во теквондо, кој во 2010 година му го додели олимпискиот шампион Мауро Сармиенто. Повеќе од десет години подоцна, Ибрахимовиќ се уште удира многу силно.

Најпродаваните автомобили во Европа

Со години првото место беше резервирано за „Volkswagen Golf“, а во октомври не е ниту меѓу првите десет во Европа, според „JATO Dynamics“.

Нарушувањата во производството на нови автомобили поради недостаток на чипови се веќе познати и поради тоа фаворитите во продажба од месец во месец изгледаат поинаку. Со години првото место беше резервирано за „Volkswagen Golf“, а во октомври не е ниту меѓу првите десет во Европа, според „JATO Dynamics“.

Првото место сега го има одличниот мал „SUV Peugeot 2008“ (18.109 продадени примероци), втор е „Renault Clio“ (14.639), потоа „Dacia Sandero“ (14.034), „Peugeot 208“ (13.978), на петтото место е „Ford Focus“. (12.704)…

Голфот испадна од првите десет - продадени се нешто повеќе од 11.000 возила. Поради недостиг на чипови, фабриката на Фолксваген во Волфсбург, Германија, работи на ниво кое не е забележано од 1958 година, пишува магазинот ХАК.

Санкционирани 78 возачи на автопат Велес – Скопје – Куманово

 На автопатот Велес – Скопје – Куманово при зајакната акциска контрола денеска се санкционирани 78 возачи кои возеле со брзина поголема од дозволената, информираат од Министерството за внатрешни работи.

Од нив, 22 возилa се движелe со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а шест возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

Од МВР посочуваат дека засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираат до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи со цел заеднички придонес за побезбедни патишта.

притисни ентер