Нетфликс во наредните 30 дена го намалува квалитетот на стримингот во Европа

Netflix ќе го намали квалитетот на стримингот на својата услуга во Европа во наредните 30 дена. Тоа е со цел да го намалат притисокот врз интернет провајдерите, пренесува Би-Би-Си.

Побарувачката за стриминг се зголеми затоа што голем дел од Европа е во изолација поради епидемијата на коронавирус, така што повеќето луѓе се во своите домови.

Нетфликс соопшти дека намалувањето на квалитетот на сликата ќе ја намали употребата на податоците за 25%, но додаде дека гледачите сепак ќе имаат стриминг со добар квалитет.

Видеата со поголема брзина на испраќање може да изгледаат со помалку пиксели, но ќе користат помалку податоци. Објавата дојде по телефонската средба меѓу лидерите на Нетфликс и европските официјални претставници.

Тиери Бретон, еврокомесар за внатрешни пазари, порано изјави дека луѓето треба да се префрлат на стандардната дефиниција кога ХД не е неопходен. Видео час со стандардна дефиниција троши околу 1 GB сообраќај, додека HD може да троши околу 3 гигабајти истовремено.

Netflix, исто така, нуди ултра-HD 4K видео за некои од своите програми.

Нивната одлука за намалување на квалитетот на видеото се чини дека е компромис.

„По дискусијата од страна на комесарот Бретон и шефот на Нетфликс, Рид Хастингс, со оглед на вонредните предизвици околу коронавирусот, Нетфликс одлучи да започне со намалување на бит-стапката за нашиот стриминг во Европа во наредните 30 дена“, соопшти Нетфликс.

Комесарот Бретон ја пофали оваа брза реакција. За да го стори тоа, на Нетфликс му биле потребни само неколку часа по телефонскиот повик, а Бретон тврди дека ќе го зачува функционирањето на Интернетот за време на кризата со „Ковид-19“.

Поточно, користењето на интернетот се зголеми во текот на изминатите неколку недели бидејќи сè повеќе луѓе работат од дома за да избегнат излегување и зарази. На пример, Водафон забележа пораст од 50% во користењето на интернет во Европа оваа недела.

Сè уште не е познато дали истото ќе биде сторено и во другите области, како што е Северна Америка.

Главниот извршен директор на Фејсбук, Марк Закерберг, во средата изјави дека Фејсбук исто така забележува големи инциденти бидејќи корисниците се обидоа да останат поврзани со семејството и пријателите.

притисни ентер