Нема излез од државата и за возилата што немаат налепница „НМК“ на табличките

Здивнаа и возачите и вработените на станиците за технички преглед, МВР со промена на правилникот го пролонгираше рокот за промена на назнаката на регистарските таблички најдоцна до крајот на годината. 

Граѓаните веќе ниту не треба да брзаат и да чекаат во редови, бидејќи првенствениот рок кој истече денеска веќе не важи, а најголемиот број од возачите назнаката „НМК“ ќе си ја добијат и при редовната регистрација на возилата во текот на годината...

За разлика од вчера кога недостасуваа, денеска станиците за технички преглед кои ги посети Канал 5 имаа залихи од налепници, а долгите редици, нервозата и нетрпението пред шалтерите на МВР попладнево ги немаше.

Порелаксирано е, а за разлика од вчера и побргу се стига до налепници, со продолжувањето на рокот до крајот на годината се расчисти и хаосот на станиците за технички преглед.

Па, оттаму и граѓаните кои вчера чекаа со часови ја одобруваат ваквата одлука..

-Одлично поминавме, супер, за 5 минути си ги земавме налепниците, пополнивме формулар и тоа беше целата работа, потписот, сообраќајната им ја дадовме, во ред е и тоа е./ Завршив многу бргу, не чекав. Денеска нема гужва, јас очекував повеќе дека ќе има, меѓутоа нема... /Да добив се, треба да се залепи, само сообраќајната сега треба да ја променам.

Сепак, дел од возачите кои ги затекнавме се револтирани, велат регистрирале возило пред помалку од два месеци, а сепак не им била понудена регистрација со назнака „НМК“, па сега велат се принудени повторно да го поминуваат целиот процес.

-И за лепенки и за сообраќајна, „неќни“ ја регистрирав, нормално дека ме лути губиш време./ Сега на 23 декември ја регистрирав и ништо не ми дадоа, ништо, само ми ја сменија сообраќајната. А, кога регистриравте возилото? Па сега нема две недели/За мене ова е циркус, ова е го малтретираат народот само, зошто да биде едноставно кога може да биде комплицирано./ Се на товар на народот, без секирација, кога бирократијата ќе се исбирократизира таа се дистанцира од народот, не ја интересира.

Кратенката „МК“ во сообраќајните дозволи не е спорна според Преспанскиот договор иако дел од граѓаните стравуваа дека може да им направи проблем при патување. Воедно и од МНР потврдија дека кодот НМК е само за регистарските таблички, а како што кажаа разговарале и со грчките власти од каде е добиено уверување дека кратенката МК во документите не била и нема да биде проблем..

Кијану Ривс посетил фабрика за ауспуси во Словенија и одржал таен состанок

Кијану Ривс последните денови ги помина во Словенија, а петокот и саботата ги помина во Прелук, кај Опатија, а потоа се упати кон Љубљана.

Познатиот актер беше воодушевен од Кварнер, кој го посети во друштво на филмскиот продуцент Гард Холингер, со кого во 2011 година ја основаа американската компанија „Arch Motorcycles“.

Ривс бил во Словенија поради неговиот бизнис со мотоцикли. Имено, според словенечките медиуми, Ривс одржал тајна средба со сопственикот на компанијата Акраповиќ, еден од најпознатите светски производители на издувни системи. Покрај тоа, тој ја посети и фабриката за аусуси, а по средбата во Љубљана се упатил кон аеродромот и во неделата наутро заминал од Словенија.

Киану е нормално љубител на мотори, па не случајно го избрал Прелук. Имено, таму се одржало светското првенство во мотоциклизам, а хотелот во кој престојувал се наоѓа во близина на Опатијската кривина. Освен тоа, недалеку од Риека се наоѓа и тркачката патека Гробник, поради што постои можност актерот повторно да го посети Кварнер.

Извор: Индекс

„Google“ исклучува уште една популарна апликација

Апликацијата „Google Pay“ се исклучува во Соединетите Држави.

Самостојната верзија на апликацијата „Google Pay“ веќе нема да биде достапна за американските корисници по 4 јуни оваа година.

Наместо тоа, корисниците се охрабруваат да се префрлат на „Google Wallet“. На другите пазари, апликациите сè уште ќе биде достапна.

Со исклучувањето на „Google Pay“, функциите како што се „P2P“ плаќања, наоѓање и нудење попусти и управување со банкарски сметки исто така ќе исчезнат.

„Google Wallet“ ќе стане главна услуга за безбедно складирање на информации од кредитни картички и лични документи. Паричникот се користи пет пати повеќе од „Pay“ во САД.

На корисниците им се препорачува да ги префрлат своите средства и податоци на „Wallet“ или да забранат сметка до 4 јуни.

Извор: Б92

Збогум на хидрауликата? Претставени на револуционерни сопирачки

Тоа значително ќе го намали растојанието за сопирање.

Германскиот снабдувач на автоделови „ZF“ дизајнираше нов систем за сопирање кој не бара течност за сопирачките или хидраулика за работа. Наместо тоа, силата на сопирање ја обезбедува електричен мотор директно до тркалото.

Додека чувството на сопирање треба да одговара на хидраулични сопирачки, „ZF“ ветува растојание за сопирање од 100 km/h до 0 km/h е девет метри пократко од конвенционалните сопирачки, пишува „Revijahak“.

Дополнително, опсегот на електрични автомобили треба да се зголеми за 17 проценти поради поефикасна рекуперација.

Добавувачот ветува и помали трошоци за одржување. Пониска е и емисијата на ситни честички.

„ZF“ им овозможува на производителите на возила да го состават својот оптимален систем за сопирање од класични хидраулични до нови електрични системи, во зависност од барањата.

Можни се и хибридни форми со, на пример, хидрауличен систем на предната оска и електричен систем на задната оска.

Компанијата не дава информации за точниот датум на лансирање на пазарот.

Извор: Б92

притисни ентер