Неделен хороскоп за 3.-10 . август 2020 година

Неделен хороскоп за периодот од понеделник, 3. до 10 . август 2020 година. 

Лав 23.7-22.8.

Љубов

Спокојство, позитивниот дух, чувството за хумор - сето ова ќе биде истакнато во вашиот приватен живот деновиве. Затоа, не треба да се трудите премногу, само држете ги очите отворени и реагирајте кога треба.

Кариера

Вие сте во период кога некои работи дефинитивно ќе треба да се завршат. Само оваа недела е карактеристично за тоа. Ќе завршите неколку работи и ќе превртите нов лист. За некои, тоа ќе биде малку порадикално. Не брзајте, туку прво размислете.

Здравје и совет

Намален имунитет. Внимавајте на вашата диета.

Девица 23.8.-23.9.

Љубов

Поголемиот дел од слободното време ќе го поминете во обични активности уживајќи во нечија љубов. Без многу фанфари, ќе знаете како да ги цените малите работи, а вашата сакана личност ќе возврати со еднаква мерка. Ќе бидете задоволни дури и без големи желби.

Кариера

Започнува фазата кога вашето знаење се повеќе ќе се вреднува. Бидете свесни за вашата експертиза и слободно презентирајте ги своите способности. Можно е сè повеќе луѓе да ве прашаат за совет или да ви понудат тесно специјализирана работа.

Здравје и совети

Уживајте во животот и природата.

Вага 24.9.-23.10

Љубов

Вашиот копнеж ќе биде силен, а вие некако ќе останете препуштени самите на себе. Оние кои имаат добар пријател ќе се обидат да ги споделат своите фрустрации со него (неа). Оние во врска ќе го почувствуваат растојанието во врската, а некои ќе бидат во искушение поради љубомора. Почекајте.

Кариера

Вработените во услужните дејности ќе имаат многу работа, додека другите ќе бидат отворени да им помагаат на соработниците. Некои ќе се покажат како добри советници и лесно ќе го искористат своето знаење во пракса. Малите недоразбирања во комуникацијата ќе бидат минливи.

Здравје и совети

Повремена нервоза и ситни грижи.

Шкорпија 24.10-22.11.

Љубов

Најверојатно ќе дадете се од себе за да се разубавите, а исто така ќе забележите дека некоја личност од спротивниот пол постојано ве мерка. Оние кои се во врска ќе се обидат да ја освежат врската, додека самците ќе бидат среќни што ќе излезат и ќе заведуваат. Отворете се и ќе бидете успешни.

Кариера

Што е готово , готово е. Не анализирајте повеќе. Дозволете времето да работи за вас, и да се фокусирате на она што штотуку започнува. Пред вас е нешто сосема ново и сè уште не целосно дефинирано. Бидете отворени за тоа.

Здравје и совети

Не ги притискајте границите по секоја цена.

Стрелец 23.11.-21.12.

Љубов

Без оглед колку понекогаш ќе се смири вашето љубовно расположение, сепак ќе најдете трошка задоволство во срцето. Можеби нема да има толку привлечни љубовни можности, но она што досега сте го изградиле е гаранција дека минувате мирно овие денови.

Кариера

Можеби сè уште не ги гледате придобивките од новата фаза во која влегувате, но ќе ги чувствувате интуитивно. Само интуицијата ќе биде вашиот главен водач во бизнисот оваа недела. Ако се сомневате, само застанете и внимателно слушајте го вашиот внатрешен глас. Нема грешка.

Здравје и совети

Подобрување.

Јарец 22.12.-20.1.

Љубов

Нема начин да ја дочекате вашата љубовна ренесанса. Обидете се да го погледнете животот со повеќе хумор и да ги отворите очите за луѓето што ги познавате и ви посакуваат добро. Ова ќе ви го олесни справувањето со се друго. Вие продолжувате да правите како што ви одговара.

Кариера

Претежно ќе работите со леснотија затоа што ќе имате повеќе енергија од другите, а волја можеби најмногу. Ќе донесете креативност во вашата работа и ќе бидете среќни што ќе им покажете на другите околу вас не само што сте работеле, туку и како тие можат да направат повеќе и подобро.

Здравје и совети

Организирајте патување во природа.

Водолија 21.1.-19.2.

Љубов

Деновите пред вас ќе бидат запаметени по побогат еротски живот. Оние што се во врска со тоа ќе ја обноват својата врска со партнерот, додека самците ќе бидат многу нетрпеливи. Понекогаш тие ќе бидат премногу избрзани во додворување затоа што не можат да чекаат да дојдат до точка.

Кариера

Со мали чекори може да се помине исто растојание како и со големи. Недостатокот на привлечност во моментот не е знак дека бизнисот не оди добро. Малите монотони активности можат да се надминат со повеќе оригинални решенија и хумор.

Здравје и совети

Благ пад на имунитетот, но имате доволно физичка сила.

Риби 20.2.- 20.3.

Љубов

Конечно ќе дојде до подобрување на односите, но сепак повремено ќе наидете на искушенија за кавги. Љубовта ќе биде поголема, но брзината со која ќе се налутите сеуште е таму. Затоа, контролирајте се и не одговарајте на секоја провокација.

Кариера

Влегувате во фаза кога ќе ви биде ветено многу. Понекогаш се чини дека ќе ви биде понудена работа од бајките, но бидете реални и внимателни. Особено е важно да се провери законитоста. Сè што не држи вода, пуштете го. Дозволете им да кажат што сакаат.

Здравје и совети

Не претерувајте со храна и пијалок.

Овен 21.3-20.4.

Љубов

Веројатно ќе се чувствувате осамено или како целиот свет да кова заговор против вас. Смирете се и повлечете се во тишина и медитација. Не очекувајте ништо од тоа што го имате. Ова е најдобриот начин за надминување на овој тежок период.

Кариера

На почетокот можеби ви се чини дека вашето знаење и експертиза не се вреднуваат правилно. Како и да е, во вториот дел од неделава, ќе станете сè повеќе потребни за оние со кои работите. Не размислувај премногу, само работете.

Здравје и совети

Подобро е да верувате отколку да се сомневате.

Бик 21.4- 20.5.

Љубов

Потребата за интимност ќе ви се зајакне. Затоа многумина што веќе имаат партнер ќе бидат среќни да се вгнездат во нивниот дом и тивко да уживаат заедно. Нема да излегувате многу. За самците, тоа значи повеќе сончање, а помалку дружење и шанси за љубов. Освен ако не излезат.

Кариера

Ќе работите на различни фронтови, но нема да има ништо толку моќно за да ве одржат целосно окупирани. Добро ќе функционирате со внимателно организирани паузи. Тие се потребни затоа што сега имате помалку моќ од вообичаеното.

Здравје и совети

Ќе размислите за смислата на животот, а малку и за смртта.

Близнаци 21.5.-21.6.

Љубов

Вашата потреба за друштво ќе биде доста нагласена, така што ќе излегувате постојано. Ќе бидат неформални собири со луѓе блиски до вас и пријатели. Нема да имате големи очекувања, но само таа релаксација може да ви донесе нова љубов.

Кариера

Со текот на неделата, сè повеќе ќе сфаќате дека тие нематеријални или скриени теми стануваат важни. На крајот на неделата, ова ќе ви стане толку важно што ќе можете да ги игнорирате реалностите. Запомнете да ја завршите својата работа.

Здравје и совети

Одете таму каде што се чувствувате добро.

Рак 22.6-22.7.

Љубов

Повремено ќе ви се чини дека љубовта е на друга планета. Чувството на осаменост и фрустрација ќе биде благо, но присутно. Најдобро е да барате весели луѓе или да ги игнорирате грижите со тоа што ќе се справите со она што знаете дека го сакате. Доаѓаат подобри денови.

Кариера

Можно е овие денови да воспоставите или обновувате деловни контакти со луѓе кои работат на друг континент. Ова дефинитивно ќе ви донесе благосостојба и ќе ги прошири вашите хоризонти. Колку и да изгледа неверојатно, ќе биде добро. Здравје и совети

Бидете повоздржани во вашите реакции.

Хрватски магазин и се извини на починатата Мира Фурлан за натпис од 1991 година

Главниот уредник на Глобус, Здравко Милиновиќ и се извини на Мира Фурлан поради несоодветен напис во 1991 година.

„Иако предоцна, длабоко и се извинуваме на Мира Фурлан“, гласи насловот на „Јутарњи лист“, весник што е во истата групација со Глобус.

Мира Фурлан почина минатата недела. По веста за нејзината смрт во Соединетите држави, хрватската јавност започна да го доведува во прашање ставот кон неа во раните 90-ти.

Во 1992 година, во Глобус бил објавен три-делен фељтон. Еден од насловите бил „Тешкиот живот на лесната жена“, а во текстот, верз база на озборувања и шпекулации, го прекопале нејзиниот приватен живот и ја обвинија на предавство на Хрватска. Биле наведени нејзините љубовни партнери, било пишувано за погребот на нејзината мајка и било споменато дека нејзината мајка има еврејско потекло. Во тоа време главен уредник на Глобус бил Денис Куљиќ.

Второто продолжение на фељтонот бил под наслов: „Неподготвени за животната улога“. Третото имало наслов „Приказната за два града“. Причината за овие текстови бил фактот што Мира Фурлан настапила во театар во Белград и по притисоците во хрватските медиуми, се преселила во САД. Фељтонот бил објавен од крајот на јануари до средината на февруари 1992 година.

Глобус во монографијата по повод 30 години објавување на неделникот, во кој биле споменати некои неуспеси, не го спомнува овој.

"Ние не ги спомнавме трите продолженија на фељтонот за Мира Фурлан. Сега, кога одличната актерка ја нема засекогаш, кога многумина (дури и негативците) се сетија на медиумскиот линч на Мира Фурлан, времето кога таа беше отпуштена од Хрватскиот народен театар и остана без станот во Загреб, можеме да ги покриеме ушите, да молчиме и да чекаме сè да помине.

Но, вистината боли. Затоа Глобус, барем сега и барем предоцна, мора длабоко да се поклони и длабоко да се извини “, стои во текстот потпишан од главниот уредник на„ Глобус “, пишува ,,Јутарњи лист” .

Над 130 уапсени по насилните протести во Холандија

Полицијата во Холандија уапсила повеќе од 130 претежно млади луѓе на четвртата вечер од строгиот полициски час поради коронавирусот, но немало поголеми испади како претходните ноќи, соопштила денеска полицијата.

Вчера вечер било многу помирно од претходните, кога немирите се повторија во неколку градови низ Холандија.

Групи претежно млади луѓе се собрале во градовите низ целата земја, а полицијата известила за неколку изолирани судири.

„Спречена е голема ескалација“, соопшти полицијата, која била распоредена во голем број за да ги спречи насилствата како резултат на отпорот на илјадници Холанѓани на воведениот полициски час во саботата.

Во Ротердам, на местото на особено насилните немири претходната вечер, уапсени се 81 лице, главно на возраст под 25 години, и ќе бидат обвинети за поттикнување и јавно насилство.

Бранот насилство е реакција на поострите мерки против коронавирусот, вклучително и полицискиот час.

Полицијата соопшти дека демонстрантите, организирани преку социјалните мрежи, намерно провоцирале судир со полицајците.

Заев -Сахакјан:Јакне партнерството со УНДП за подобрување на глобалните и национални предизвици

Претседателот на Владата Зоран Заев денеска ја прими постојаната претставничка на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) Нарине Сахакјан.

Според соопштението од Владата ,тие ја оценија досегашната соработка како плодна и успешна и разменија мислење за тековните активности и остварување трансформациски промени во креирањето на јавните политики.

На состанокот беше разговарано за тековните и идни активности на УНДП, со фокус на главните предизвици на локалниот развој и Проектот „Градење на општинските капацитети за имплементација на проекти" спроведувани од УНДП за финансирање на изработка на техничка документација во области како хидротехнички проекти, системи за дистрибуција на гас, јавни објекти, бизнис и индустриски и други инфраструктурни проект.

Се дискутираше и беше истакната поддршката и соработката на УНДП во изработката на Националната стратегија за развој на земјата, при што беше констатирано дека продолжува посветеноста и имплементацијата на документот: „Рамка за соработка на одржлив развој на Обединетите нации" за периодот 2021-2025 година, како стратешка програмска рамка за активностите на Обединетите нации во нашата држава, во насока на постигнување на Целите за одржлив развој и Агендата 2030 на ОН.

Беше поздравена меѓусебната соработка и отвореноста на Владата за унапредување на соработката, особено во проекти за побрз и одржлив развој на економијата, како и инвестирање на капитални проекти кои го подобруваат животот на граѓаните во општините.

На средбата стана збор и за подготовка на промоција и отпочнување со работа на крајот на идниот месец, на Лабораторијата за акцелерација, која Канцеларијата на УНДП ја основа во земјата, со цел приклучување на најбрзата и најголема светска мрежа за учење за предизвиците и целите на одржливиот развој.

Со станување на членка на мрежата од 90 лаборатории, кои опфаќаат 114 земји, Македонија ќе има увид во сите информации на УНДП во обезбедувањето решенија за постигнување на целите на одржливиот развој до 2030 година.

притисни ентер