Неделен хороскоп за 3.-10 . август 2020 година

Неделен хороскоп за периодот од понеделник, 3. до 10 . август 2020 година. 

Лав 23.7-22.8.

Љубов

Спокојство, позитивниот дух, чувството за хумор - сето ова ќе биде истакнато во вашиот приватен живот деновиве. Затоа, не треба да се трудите премногу, само држете ги очите отворени и реагирајте кога треба.

Кариера

Вие сте во период кога некои работи дефинитивно ќе треба да се завршат. Само оваа недела е карактеристично за тоа. Ќе завршите неколку работи и ќе превртите нов лист. За некои, тоа ќе биде малку порадикално. Не брзајте, туку прво размислете.

Здравје и совет

Намален имунитет. Внимавајте на вашата диета.

Девица 23.8.-23.9.

Љубов

Поголемиот дел од слободното време ќе го поминете во обични активности уживајќи во нечија љубов. Без многу фанфари, ќе знаете како да ги цените малите работи, а вашата сакана личност ќе возврати со еднаква мерка. Ќе бидете задоволни дури и без големи желби.

Кариера

Започнува фазата кога вашето знаење се повеќе ќе се вреднува. Бидете свесни за вашата експертиза и слободно презентирајте ги своите способности. Можно е сè повеќе луѓе да ве прашаат за совет или да ви понудат тесно специјализирана работа.

Здравје и совети

Уживајте во животот и природата.

Вага 24.9.-23.10

Љубов

Вашиот копнеж ќе биде силен, а вие некако ќе останете препуштени самите на себе. Оние кои имаат добар пријател ќе се обидат да ги споделат своите фрустрации со него (неа). Оние во врска ќе го почувствуваат растојанието во врската, а некои ќе бидат во искушение поради љубомора. Почекајте.

Кариера

Вработените во услужните дејности ќе имаат многу работа, додека другите ќе бидат отворени да им помагаат на соработниците. Некои ќе се покажат како добри советници и лесно ќе го искористат своето знаење во пракса. Малите недоразбирања во комуникацијата ќе бидат минливи.

Здравје и совети

Повремена нервоза и ситни грижи.

Шкорпија 24.10-22.11.

Љубов

Најверојатно ќе дадете се од себе за да се разубавите, а исто така ќе забележите дека некоја личност од спротивниот пол постојано ве мерка. Оние кои се во врска ќе се обидат да ја освежат врската, додека самците ќе бидат среќни што ќе излезат и ќе заведуваат. Отворете се и ќе бидете успешни.

Кариера

Што е готово , готово е. Не анализирајте повеќе. Дозволете времето да работи за вас, и да се фокусирате на она што штотуку започнува. Пред вас е нешто сосема ново и сè уште не целосно дефинирано. Бидете отворени за тоа.

Здравје и совети

Не ги притискајте границите по секоја цена.

Стрелец 23.11.-21.12.

Љубов

Без оглед колку понекогаш ќе се смири вашето љубовно расположение, сепак ќе најдете трошка задоволство во срцето. Можеби нема да има толку привлечни љубовни можности, но она што досега сте го изградиле е гаранција дека минувате мирно овие денови.

Кариера

Можеби сè уште не ги гледате придобивките од новата фаза во која влегувате, но ќе ги чувствувате интуитивно. Само интуицијата ќе биде вашиот главен водач во бизнисот оваа недела. Ако се сомневате, само застанете и внимателно слушајте го вашиот внатрешен глас. Нема грешка.

Здравје и совети

Подобрување.

Јарец 22.12.-20.1.

Љубов

Нема начин да ја дочекате вашата љубовна ренесанса. Обидете се да го погледнете животот со повеќе хумор и да ги отворите очите за луѓето што ги познавате и ви посакуваат добро. Ова ќе ви го олесни справувањето со се друго. Вие продолжувате да правите како што ви одговара.

Кариера

Претежно ќе работите со леснотија затоа што ќе имате повеќе енергија од другите, а волја можеби најмногу. Ќе донесете креативност во вашата работа и ќе бидете среќни што ќе им покажете на другите околу вас не само што сте работеле, туку и како тие можат да направат повеќе и подобро.

Здравје и совети

Организирајте патување во природа.

Водолија 21.1.-19.2.

Љубов

Деновите пред вас ќе бидат запаметени по побогат еротски живот. Оние што се во врска со тоа ќе ја обноват својата врска со партнерот, додека самците ќе бидат многу нетрпеливи. Понекогаш тие ќе бидат премногу избрзани во додворување затоа што не можат да чекаат да дојдат до точка.

Кариера

Со мали чекори може да се помине исто растојание како и со големи. Недостатокот на привлечност во моментот не е знак дека бизнисот не оди добро. Малите монотони активности можат да се надминат со повеќе оригинални решенија и хумор.

Здравје и совети

Благ пад на имунитетот, но имате доволно физичка сила.

Риби 20.2.- 20.3.

Љубов

Конечно ќе дојде до подобрување на односите, но сепак повремено ќе наидете на искушенија за кавги. Љубовта ќе биде поголема, но брзината со која ќе се налутите сеуште е таму. Затоа, контролирајте се и не одговарајте на секоја провокација.

Кариера

Влегувате во фаза кога ќе ви биде ветено многу. Понекогаш се чини дека ќе ви биде понудена работа од бајките, но бидете реални и внимателни. Особено е важно да се провери законитоста. Сè што не држи вода, пуштете го. Дозволете им да кажат што сакаат.

Здравје и совети

Не претерувајте со храна и пијалок.

Овен 21.3-20.4.

Љубов

Веројатно ќе се чувствувате осамено или како целиот свет да кова заговор против вас. Смирете се и повлечете се во тишина и медитација. Не очекувајте ништо од тоа што го имате. Ова е најдобриот начин за надминување на овој тежок период.

Кариера

На почетокот можеби ви се чини дека вашето знаење и експертиза не се вреднуваат правилно. Како и да е, во вториот дел од неделава, ќе станете сè повеќе потребни за оние со кои работите. Не размислувај премногу, само работете.

Здравје и совети

Подобро е да верувате отколку да се сомневате.

Бик 21.4- 20.5.

Љубов

Потребата за интимност ќе ви се зајакне. Затоа многумина што веќе имаат партнер ќе бидат среќни да се вгнездат во нивниот дом и тивко да уживаат заедно. Нема да излегувате многу. За самците, тоа значи повеќе сончање, а помалку дружење и шанси за љубов. Освен ако не излезат.

Кариера

Ќе работите на различни фронтови, но нема да има ништо толку моќно за да ве одржат целосно окупирани. Добро ќе функционирате со внимателно организирани паузи. Тие се потребни затоа што сега имате помалку моќ од вообичаеното.

Здравје и совети

Ќе размислите за смислата на животот, а малку и за смртта.

Близнаци 21.5.-21.6.

Љубов

Вашата потреба за друштво ќе биде доста нагласена, така што ќе излегувате постојано. Ќе бидат неформални собири со луѓе блиски до вас и пријатели. Нема да имате големи очекувања, но само таа релаксација може да ви донесе нова љубов.

Кариера

Со текот на неделата, сè повеќе ќе сфаќате дека тие нематеријални или скриени теми стануваат важни. На крајот на неделата, ова ќе ви стане толку важно што ќе можете да ги игнорирате реалностите. Запомнете да ја завршите својата работа.

Здравје и совети

Одете таму каде што се чувствувате добро.

Рак 22.6-22.7.

Љубов

Повремено ќе ви се чини дека љубовта е на друга планета. Чувството на осаменост и фрустрација ќе биде благо, но присутно. Најдобро е да барате весели луѓе или да ги игнорирате грижите со тоа што ќе се справите со она што знаете дека го сакате. Доаѓаат подобри денови.

Кариера

Можно е овие денови да воспоставите или обновувате деловни контакти со луѓе кои работат на друг континент. Ова дефинитивно ќе ви донесе благосостојба и ќе ги прошири вашите хоризонти. Колку и да изгледа неверојатно, ќе биде добро. Здравје и совети

Бидете повоздржани во вашите реакции.

Променливо облачно со повремени врнежи од дожд

Попладне, како и во вечерните и ноќните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално во форма на невреме со поинтензивен пороен дожд и појава на град. 

Променливо облачно со повремени врнежи од дожд. Попладне, како и во вечерните и ноќните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално во форма на невреме со поинтензивен пороен дожд и појава на град.

Максималната температура ќе биде во интервал од 23 до 29 степени.

Во Скопје променливо облачно, попладне и во текот на ноќта нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, како и со услови за појава на град.

Одбележани 19 години од нападот кај Карпалак

​ Со панихида и положување цвеќе пред спомен плочата кај месноста Карпалак на автопатот Тетово-Скопје утрово беше оддадена почит кон 10-те загинати бранители од Прилепско кои беа убиени во заседа во оружениот конфликт во 2001 година.

Почит им оддадоа делегација од Министерството за одбрана и Армијата на Република Северна Македонија предводена од началникот на Генералштабот, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски и државниот секретар во Mинистерството за одбрана, Драган Николиќ, претставници на Владата, од кабинетот на Претседателот, Собранието, општина Прилеп, семејствата на загинатите, политичката партија ВМРО ДПМНЕ и поголем број здруженија на бранителите, како и граѓански организации.

-Денеска одбележуваме 19 години од погубието на Карпалак. Деветнаесет години на ова исто место со една иста изјава сме барајќи да се направи достоинствено обележје за загинатите, мислам дека тие тоа го заслужија. И медиумите се сведоци дека и денес цвеќето беше положено на банкина, што не е достоинствено. Го положија животот на браникот на Република Македонија за идеалите за опстој на оваа земја како Република Македонија. Ние преживеаните следбеници на нивните дела со гордост ги почитуваме. Тој кобен 8 авгсут 2001 се случи, но ни тие случки не престануваат, тука е кумановско Диво насеље, Смилковско езеро, да не зборуваме за другите настани као што се Вејце, Бриони, Љуботенски бачила за кои многу малку е кажано за нив, изјави Ацо Јовановски-Реган, кој бил дел од резервните припадници на Армијата во конвојот од Прилеп.

Од одборот на бранителите исто така сметаат дека треба подостоинствено одбележување на местото на настанот.

-Како и претходните години и оваа година се помал е бројот на луѓе за чествување на овој настан. Причините не ни се познати, но некој очигледно работи овој настан полека да се заборава. Затоа што и оваа година како и минатата година никој од државните власти тука на местото не истакна ниту еден збор зошто се дојде овде и што е тоа што денес одбележуваме. Мислам дека Министерството за одбрана ќе смогне сили и подостоинствено ова го чествува, а на бранителите да го даде местото за кое се заслужни. Апелирам и до бранители да смогнат сили да се организираат во смисла да не не заборави нивниот придонес во Република Македонија, изјави Марин Најдов од Одбор на бранители.

На 8 август 2001 околу 10 часот конвој на АРМ беше подмолно нападнат од заседа. При тоа беше погодено едно транспортно возило на Армијата во кое беа осум војници и двајца офицери, сите од резервниот состав. Загинаа Нане Наумоски (48) ,Сашо Китаноски (39) Бранко Секулоски (42), Горан Миноски (29) Ердован Шабаноски (20), Веби Рушитоски (26) сите од Прилеп, Марко Деспотоски (27) од прилепско Новоселани, Љубе Грујоски (31) од прилепско Пашино Рувци, Дарко Велјаноски (27) од прилепско Ропотово, и Пеце Секулоски )29) од прилепско Бело Поле.

МВР: 378 прекршоци за неносење лична заштита на лице

Во текот на изминатото деноноќие (07/08.08.2020 година) на територијата на Република Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 378 прекршоци. 

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид -19.

притисни ентер