НБА сериозно размислува за зголемување на бројот на екипи

Националната кошаркарска асоцијација на САД и Канада (НБА) ќе се фокусира на зголемување на бројот на тимови во првенството, откако го потпиша долгоочекуваниот нов договор за телевизиски права.

Ова го соопшти комесарот Адам Силвер, цитиран од американските медиуми.

Силвер прецизираше дека ова е следната голема цел на НБА, која има 30 екипи и два помалку од другите големи лиги - Националната фудбалска лига (НФЛ) и Националната хокеарска лига (НХЛ).

-Пред да го разгледаме проширувањето, треба да финализираме долгорочен договор за ТВ правата. Тие договори се при крај и навистина ќе бидат за многу години. Се надевам дека тоа ќе генерира повеќе пари за Лигата и за тимовите и дури тогаш ќе бидеме во позиција за проширување, изјави Силвер.

НБА е во преговори со сегашните и новите медиумски партнери за договор кој ќе започне од сезоната 2025/2026. Според информациите на „Вол Стрит Журнал“, ќе трае до 11 години и ќе донесе околу 75 милијарди долари на кошаркарскиот шампионат.

-Проширувањето не е нешто во што можеме да бидеме сигурни. Претходно кажав дека треба да внимаваме на потенцијалот. Не сакаме да го разводнуваме талентот во тимовите, но толку многу кошарка се игра во светот. Во моментов јас лично не се сомневам дека можеме да поддржиме уште два тима, продолжи комесарот на НБА.

Според Силвер, Сиетл и Лас Вегас имаат сериозен интерес и огромен потенцијал, а гледајќи напред, и Мексико Сити еден ден би можел да аплицира за тим. Сепак, тој нагласи дека „многу други градови во САД и Канада контактирале со НБА и покажале интерес“.

Последното проширување на НБА беше во 2004 година со додавање на Шарлот Бобкетс, сега Хорнетс. Поранешните „стршлени“ се преселија во Њу Орлеанс и беа ребрендирани во Пеликанс. По промената на името, тие ги вратија правата на Хорнетс на градот Северна Каролина. /МИА

Јанчев: 81 година од стрелањето на 12те ваташки младинци

Со положување на цвеќе и пригодна културно уметничка програма им беше оддадена почит на 12те ваташки младинци.

81 година од стрелањето на 12те ваташки младинци.

Со положување на цвеќе и пригодна културно уметничка програма им беше оддадена почит на 12те ваташки младинци.

Со свој говор кон присутните се обрати и градоначалникот Митко Јанчев:

"Почитувани присутни,

Од 15 до 28 години имаа 12те млади ваташани кои на 16ти јуни далечната 1943та година на исклучително бесчувствителен и ѕверски начин ги изгубија своите животи, токму на ова место каде што сме денес.

Ако се навратиме 7 години наназад. Сигурно сите се сеќаваме во каква состојба беше оваа локација. Го реконструиравме споменикот, хортикултурно го уредивме целиот простор, го опремивме со урбана опрема. Денес ова е едно од омилените излетнички места на младите и децата.

Изминатата година ги поставивме 12 те бисти на 12те ваташки младинци и ја отворивме спомен собата во нивна чест.

Сето ова е најмалку што можеме да направиме за нивната дадена жртва, за нивниот даден живот за нашата Македонија.

"Смртта стана немоќна пред нашата младост исправена, пред очите наши загледани уште тоа утро во иднината."

Овие зборови се испишани на овој споменик да сведочат за овој крвав злочин.

Никогаш да не ги заборавиме страдањата на овие 12 младинци, никогаш да не заборавиме дека тие, својот живот го дадоа за ова што сме ние денес. За слободата која денес ја имаме.

Слава им. ", истакна Јанчев во својот говор.

АМСМ: Интензитетот на сообраќај надвор од градските средини е умерен

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево, стои во соопштението од АМСМ.

Сопственикот на Рома го купува Евертон за 475 милиони евра

Сопственикот на Рома, Ден Фридкин, ќе го купи Евертон за 475 милиони евра, јавија денеска италијанските медиуми.

Според Туто Меркато, Фридкин како резултат на трансакцијата ќе добие 94,1 отсто од акциите, кои во моментов му припаѓаат на актуелниот сопственик на англискиот клуб, Фархад Мошири.

Целата процедура околу одобрување на договорот од Премиер лигата се очекува да потрае повеќе од еден месец, но не се очекуваат никакви проблеми.

Мошири е претседател на одборот на директори и акционер на USM Holdings. Тој се здоби со акции во Евертон во 2016 година.

Компанијата Фридкин Груп стана сопственик на Рома во август 2020 година. Според пишувањата на медиумите, сумата на трансакцијата е околу 600 милиони евра.

притисни ентер