НБА лигата доживотно протера кошаркар, кој се кладел за натпревари на кои играл

Кошаркарот на Торонто Репторс, Џонтај Портер, доби доживотна суспензија од НБА поради обложување.

Портер е суспендиран пред неколку недели кога невообичаено високите исплати „под“ беа откриени за неговите статистички перформанси во натпреварите во кои играше само неколку минути пред да побара да ја напушти играта поради повреда или болест.

Спорни беа игрите на 26 јануари и 20 март, за кои беа направени неочекувано голем број уплати на неговиот учинок, односно дека ќе остане под разликата во поени, скокови и тројки. Тој играше три-четири минути на тие натпревари, а потоа ја напушташе играта поради наводно обновена повреда на окото од пред неколку дена, односно поради болест. И во двата наврати остана подолу во сите категории.

Портер лично не се обложил на тие натпревари, но истрагата во НБА открила дека тој споделил доверливи информации за неговото здравје со луѓе за кои знаел дека се обложуваат на натпревари во НБА. Не било објавено колкав промет имало на јануарскиот натпревар, но на овој од март, познаник на кој му открил доверливи информации вложил 80.000 долари со можност да освои 1,1 милион долари. Поради сомнителната уплата и предвременото излегување на Портер, облогот бил замрзнат и не е исплатен.

Понатаму, откриено е дека во периодот од јануари до март, додека Портер настапувал за Репторс 905, тимот на Торонто во Развојната лига, на сметка на пријател уплатил вкупно 54.094 долари за 13 натпревари во НБА со добивка од 21.965 долари. Тој не учествувал на ниту еден од тие натпревари, но го имал поразот на Репторс на еден тикет (и го загуби тој облог).

„Ништо не е поважно од заштитата на интегритетот на НБА натпреварувањето за нашите навивачи, клубови и сите поврзани со нашиот спорт, и затоа срамното прекршување на нашите правила од Портер е казнето на најстрог можен начин“, рече претседателот на лигата Адам Силвер.

Портер, инаку, основал компанија за совети за тргување со криптовалути, но на Discord наводно споделувал и совети за обложување на НБА игри, а на социјалните мрежи веќе се појавиле преписки од неговите разговори и благодарност од неговите клиенти за помошта за заработката.

И за тоа немало ништо спорно додека не бил во НБА лигата, со тоа што ја најде својата зависност повеќе од две години што ги загуби во кошарката поради тешки повреди. Како средношколец, тој важел за повеќе талентиран од неговиот постар брат, шампионот во Денвер Нагетс, Мајкл Портер Јуниор, но поради повредите, никој не го избрал на драфтот во 2019 година.

Накратко играл за Мемфис, минал една сезона во Развојната лига, а минатата есен потпиша двонасочен договор со Репторс, во вториот дел од сезоната се наметна во ротацијата и имаше просек од 4,4 поени и 3,2 скока за 14. минути игра на 26 настапи.

Канаѓаните многу веројатно би го задржале 24-годишниот центар за наредната сезона, но засега тој и понатаму е целосно непознат за пошироката кошаркарска јавност и како таков идеален за НБА да го направи пример во случај на неприфатливо однесување. Обложувањето е очигледно понеприфатливо од семејното насилство или мафтањето со пиштоли, за кои лигата изрече многу полесни казни.

На социјалните мрежи казната е оценета како престрога со оглед на делото и со право се поставува прашањето како би било виновникот да е попознато име, особено ѕвезда. Но, машинеријата на НБА е почувствителна на некои работи отколку на други, а легализацијата на обложувањето на спортски настани од пред неколку години одлеа многу пари во лигата и не би било добро да го загрози тој однос на кој било начин.

Во исто време, од легализацијата на обложувањето, се зголеми бројот на закани кои на социјалните мрежи им ги упатуваа гневните обложувачи, чии тикети биле поништени.

Столтенберг со повик до членките на НАТО да ѝ дозволат на Украина да гаѓа внатре во Русија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека „дојде време“ членките на Алијансата да преиспитаат одредени ограничувања во однос на употребата на оружјето доставено до Украина.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека „дојде време“ членките на Алијансата да преиспитаат одредени ограничувања во однос на употребата на оружјето доставено до Украина, додека сојузниците остануваат поделени кога се работи за употребата од нивното оружје на цели во Русија.

Столтенберг го изјави ова за време на неформалниот состанок на шефовите на дипломатииите на земјите членки на НАТО во Прага, пред самитот на Алијансата во јули во Вашингтон.

Првиот човек на НАТО, во заминување, минатата недела во интервју за „Економист“ ги повика сојузниците да ја повлечат забраната Украина да го користи оружјето на Алијансата при напади врз воени цели на територијата на Руската Федерација.

„Економист“ наведе дека јасната, иако неименувана цел , на Столтенберг беше „политиката на американскиот претседател Џо Бајден“, со која тој ги одредува целите што Украина може да ги нападне со американско оружје.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски неколку пати апелираше до западните сојузници да дозволат да се користи донираното оружје на цели во Русија, особено по напредувањето на руските трупи во регионот Харков.

Британските медиуми пренесуваат дека членките се поделени, а меѓу некои сојузници постои страв дека таквото одобрение може да го вовлече НАТО во директен конфликт со Русија.

Рускиот претседател Владимир Путин претходно предупреди дека малите европски земји ќе претрпат „сериозни последици“ доколку оружјето на НАТО погоди цели во Руската Федерација.

Одличниот Ѓоковиќ лесно помина во третото коло на Ролан Гарос

Новак Ѓоковиќ се пласираше во 3. коло на Ролан Гарос откако го совлада Роберто Карбаљес-Баена со 6:4, 6:1, 6:2.

Српскиот тенисер бавно го започна мечот, но во последните два сета одигра фантастично и го разби Шпанецот кој повеќе немаше никакви шанси.

Карбаљес-Баена добро се држеше во првиот сет, но кога Ѓоковиќ водеше со 5:4, го загуби својот сервис, што го одреди остатокот од мечот. Србинот сѐ повеќе го подигнуваше нивото на својата игра, што Шпанецот не можеше да го следи и прашање беше само колку гема ќе му одземе на Карбаљес-Баена до крајот.

За влез во 4.коло Ѓоковиќ ќе игра со победникот од мечот Монфис - Музети што се игра подоцна вечерва.

Таравари: Ако граѓаните треба да гласаат по втор пат за неполна година, останувам градоначалник

Доколку треба да се оди на предвремени избори за градоначалник нема да ја прифатам министерската функција и не би било праведно кон граѓаните повторно да одат на избори.

Доколку треба да се оди на предвремени избори за градоначалник нема да ја прифатам министерската функција и не би било праведно кон граѓаните повторно да одат на избори, изјави гостиварскиот градоначалник Арбен Таравари на прашањето што го спречува да влезе во идниот владин кабинет.

- Дилемата е дали вреди да се оди за една година двапати на избори? 35.000 луѓе во Гостивар да излезат да гласаат во ноември оваа година и во октомври следната година, мислам дека е нечесно. Така што, ако остане актуелниот Закон за локална самоуправа, јас ќе останам тука. Единствената причина што ме колеба е таа дека не би сакал граѓаните да ги малтретираме за неполна година двапати да излезат да гласаат, изјави Таравари по средбата со австрискиот амбасадор Мартин Памер.

Таравари појасни дека сè уште нема донесено дефинитивна одлука и дека тоа би го кажал во понеделник.

Доколку стане министер, напомена дека би требало да го замени еден од советниците во општината, но смета дека претседавачот на Советот, Ваљбон Лимани е добро решение за да продолжи.

притисни ентер