НБА ја објави листата на 75 најдобри кошаркари во историјата

Најсилното светско кошаркарско првенство НБА лигата ја објави листата на 75 најдобри кошаркари на сите времиња.

На листата полна со кошаркарски легенди се само двајца преставници од Европа, славниот Германец Дирк Новицки и натурализираниот Грк Јанис Адетокумбо.

Пред три дена во кошаркарските арени низ САД стартуваше 75 сезона од НБА лигата, во таа чест секој ден беа објавувани листи од по 25 кошаркари, кои според реководството на лигата се најдобрите во кралицата на спортските игри во историјата.

Првата ноќ во НБА беа објавени 25 имиња на кошаркари од листата на најдобрите на сите времиња.

На оваа листа се Карим Абдул Џабар, Јанис Адетокумбо, Нејт Арчибалд, Чарлс Баркли, Боб Кузи, Дејв Ковенс, Кевин Дурент, Џулиус Ирвинг, или Др Џеј, Џорџ Гервин, Хал Грир, Џејмс Харден, Елвин Хејс, Џери Лукас, Мозес Мелоун, Кевин Мекхејл, Џорџ Мајкан, стив Неш, Дирк Новицки, Хаким Олаџувон, Боб петит, Вилис Рид, Оскар Робертсон, Дејвид Робинсон, Бил Расел и Џон Стоктон.

Во вториот ден беа објавени нови 25 кошаркари, на оваа листат се: Мајкл Џордан, Лери Бирд, Скоти Пипен, Кевин Гарнет, Тим Данкан, Пол Арзин, Рик Бери, Вилт Чембрлен, Клајд Дрекслер,ППатрик Јуинг, Волт Фрејзер, Џон Хавличек, Ален Ајверсон, Меџик Џонсон, Сем Џонс, Карл Мелоун, Роберт Периш, Крил Пол, Бил Шарман, Ајзеа Томас, Нејт Тармонд, Вест Анселд, Бил Волтон, Џери Вест и Џејмс Ворти.

Листата на најдобрите 75 кошаркари во историјата на НБА е комлетирана утрово со нови 26 имиња, што значи дека раководството на НБА сепак одлучило да има 76 кошаркари на вечната листа.

На последниот список се имињата на Долф Шејс, Елџин Бејлор, Пит Маравич, Дејв Бинг, Лени Вилкенс, Били Канингем, Ерл Монро, Дејв Дебушир, Шекил О Нил, Доминик Вилкинс, Денис Родман, Реј Ален, Двејн Вејд, Коби Брајант,Џејсон Кид, Гери Пејтон, Боб Макаду, Пол Пирс, Стеф Кари, Реџи Милер, Кармело Ентони, Леброн Џејмс, Кавај Ленард,Демијен Лилард, Расел Вестбрук, и Ентони Дејвис.

Видео-Фото: Ибра како вистински борец

Еден од најдобрите светски фудбалери во последните две децении, асот на Милан Златан Ибрахимовиќ покажа дека и со 40 години е вистински „ѕвер“.

Популарниот Ибра покажа дека со право не само што е мајстор со фудбалската топка дека е мајстор и во боречките вештини.

Шведскиот фудбалер со потекло од Балканот покажа и докажа зошто е носител и на црн појас.

Ибра како вистински ММА борец ја растури боксерската вреќа.

За Златан дефинитивно годините се само бројка.

Заради промоција на спортот, Златан има почесен црн појас во теквондо, кој во 2010 година му го додели олимпискиот шампион Мауро Сармиенто. Повеќе од десет години подоцна, Ибрахимовиќ се уште удира многу силно.

Најпродаваните автомобили во Европа

Со години првото место беше резервирано за „Volkswagen Golf“, а во октомври не е ниту меѓу првите десет во Европа, според „JATO Dynamics“.

Нарушувањата во производството на нови автомобили поради недостаток на чипови се веќе познати и поради тоа фаворитите во продажба од месец во месец изгледаат поинаку. Со години првото место беше резервирано за „Volkswagen Golf“, а во октомври не е ниту меѓу првите десет во Европа, според „JATO Dynamics“.

Првото место сега го има одличниот мал „SUV Peugeot 2008“ (18.109 продадени примероци), втор е „Renault Clio“ (14.639), потоа „Dacia Sandero“ (14.034), „Peugeot 208“ (13.978), на петтото место е „Ford Focus“. (12.704)…

Голфот испадна од првите десет - продадени се нешто повеќе од 11.000 возила. Поради недостиг на чипови, фабриката на Фолксваген во Волфсбург, Германија, работи на ниво кое не е забележано од 1958 година, пишува магазинот ХАК.

Санкционирани 78 возачи на автопат Велес – Скопје – Куманово

 На автопатот Велес – Скопје – Куманово при зајакната акциска контрола денеска се санкционирани 78 возачи кои возеле со брзина поголема од дозволената, информираат од Министерството за внатрешни работи.

Од нив, 22 возилa се движелe со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а шест возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

Од МВР посочуваат дека засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираат до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи со цел заеднички придонес за побезбедни патишта.

притисни ентер