Научниците збунети: Извор во вселената емитува над 1.600 сигнали за 47 дена

Научниците, по анализа на податоците од еден извор на брзи радио бранови, откриле дека во 2019 година емитувала 1652 сигнали во опсег од само 47 дена.

Брзите радио -рафали (FRB) се една од најфасцинантните мистерии во космосот. Тие се исклучително моќни, некои ослободуваат 500 милиони пати повеќе енергија од Сонцето и траат помалку од трепкање на окото.

Една од најважните карактеристики на овие сигнали е дека тие се краткотрајни и непредвидливи. Обично се појавуваат одеднаш на некој дел од небото и траат само неколку милисекунди. Повторувачките FRB, односно кога тоа не е само еден интервал туку неколку по ред, се многу ретки и особено го привлекуваат вниманието на научниците.

Некои од рекурентните FRB се појавуваат периодично, во редовни интервали, на секои неколку дена или месеци.

Но, експертите од гореспоменатиот FRB (FRB 121102) не забележале периодичност, што значи дека неговиот извор можеби не е ротирачки компактен објект, како магнетар - неутронска sвезда со исклучително силно магнетно поле, пишува Science Alert.

Ова значи дека може да има повеќе од еден механизам зад овој вид радио бранови и дека е потребна дополнителна анализа за да се разбере за што станува збор.

FRB 121102 е еден од најактивните радио бранови. Астрономите, поради неговата фреквенција, успеале да го лоцираат неговиот извор и да го стават во џуџеста галаксија оддалечена 3 милијарди светлосни години од нас. Овој FRB не само што е неверојатно активен, туку има и свој циклус: активен е 90 дена, а потоа неактивен 67 дена, односно не емитува сигнали.

Затоа научниците внимателно го следеле FRB 121102 и откриле дека помеѓу 29 август и 29 октомври 2019 година, тој емитувал 1652 индивидуални сигнали. Највисоката стапка била 122 за еден час, што е највисоко ниво на активност што некогаш регистрирале.

Поради големата количина на податоци, експертите успеале да направат статистичка анализа на активноста на изворот. Откриле дека рафалите можат да се поделат во две категории - со поголема енергија и со ниска енергија.

Ако изворот на овој FRB е магнетар, односно ако е предизвикан од механизми од површината на неутронска sвезда, празнењата ќе се појавувале периодично, како светлина од ротирачки светилник. Но, научниците не снимиле таков сигнал во FRB 121102, што значи дека магнетарите можеби не се единствениот извор на брзи рафали.

Во списанието „Nature“е објавена студија наречена „A Bimodal Burst Energy Distribution of a Repeating Fast Radio Burst Source “.

Руски боксер со голи раце убил мечка, која смртно го повредила неговиот пријател

Од Русија доаѓаат вести кои делуваат како приказна од хорор филмови.

Илја Медведев, 23-годишен руски боксер, со пријателот ловел риба во Сибир кога ги нападнала мечка. Пријателот Вјечеслав Дудник бил нападнат и убиен од мечката, а потоа се свртела кон Медведев. Боксерот извадил пиштол и пукал, но мечката му го исфрлила од рака. Сепак, Медведев успеал да извади нож и да го избоде животното.

„Имаше крици, а потоа и пукотници. Кога пристигнав, видов дека Вјачеслав е мртов“, рекол рибар кој бил во близина и кој го префрлил Медведев во болница.

Според Дејли Мејл, тој има сериозни повреди и е во критична состојба.

Полициско куче изгризало навивач во Холандија, неговите колеги го нападнаа полицискиот коњ

На синоќешниот натпревар во Лигата одигран во Ротердам помеѓу Феенорд и Унион Берлин, имало жесток судир помеѓу германските навивачи и холандската полиција.

Според германски Билд, претставниците на навивачите тврдат дека конфликтот настанал поради лошата организација. Наводно, имало премал број вработени кои ги прегледувале ковид-потврдитее, а некои скенери биле неисправни.

Потврдите за Ковид се разгледувале многу бавно, што резултирало со голема гужва пред влезот и нервоза кај околу 2400 фанови.

Полицијата во Ротердам известува за настаните сосема поинаку. Велат дека биле цел на група хулигани и се судриле со полицијата. При жестоката тепачка имало повеќе повреди. Еден навивач бил каснат од полициско куче, а хулиганите повредиле полициски коњ. Имено, фрлањето пиротехнички средства го исплашило, па паднал со полицаецот кој го јавал.

Портпаролот на Унион ги поддржал навивачите и тврди дека организацијата била навистина лоша и дека повеќето навивачи целото прво полувреме го поминале во ред пред стадионот. Снимките и сликите, вели, ја потврдуваат крајната бруталност на домашната полиција во пресметката со навивачите.

Позната холивудска актерка е уапсена за време на протестите пред Белата куќа (ВИДЕО)

Полицијата во Вашингтон ја уапси актерката Алиса Милано додека протестирала со група истомисленици пред Белата куќа, барајќи промени на правото на глас.

„Само што бев уапсена додека протестирав и барав од администрацијата на Бајден и Сенатот да го искористат своето право и да го заштитат правото на глас. Застанете со мене и кажете им гласно на Сенатот и Белата куќа дека секој мора да ги има тие права, без разлика каде живеат ", напишала актерката на нејзиниот профил на Инстаграм.

Полицијата прво ја предупредила актерката дека заедно со членовите на здружението People for the American Way мора да се тргне од областа, во спротивно ќе мора да ги уапсат според законот кој забранува собирање толпи и окупирање на улици и тротоари.

Патем, актерката пред протестот објавила дека може да биде уапсена. „Денес ќе ризикувам апсење бидејќи минатата година беа воведени 425 закони кои го ограничуваат правото на глас“, рече Милано во видеото објавено на Твитер. „Затоа ќе барам нашиот претседател да направи се` што е во негова моќ за да ги усвои Законот за слобода на гласот, Законот за правата на глас на Џон Луис и Законот за државност на ДЦ“.

Актерката од порано е позната по својот политички активизам, а во 2019 година зборуваше за своето лично искуство со абортусот во знак на протест против рестриктивните закони, кои ги нарече „напад врз женските тела“.

притисни ентер