Научниците утврдија колку време коронавирусот опстанува во вода

Научниците од Државниот истражувачки центар за вирусологија и биотехнологија ,,Вектор” од Русија  спроведоа студија за можноста на коронавируси да преживеат во вода.

Околу 99,9 проценти од неговите честички умираат на собна температура за 72 часа, соопшти прес-службата на Федералната служба за супервизија и заштита на правата на потрошувачите и благосостојбата на човекот за руската агенција ТАСС.

Докажано е дека вирусот не се размножува во дехлорирана и солена вода, но може да се зачува. Времето на деактивирање на новиот коронавирус директно зависи од температурата на водата.

Во вода на собна температура 90% од вирусот Ковид-19 угинува во рок од 24 часа, а 99,9% во рок од 72 часа, се наведува во студијата. Топлата вода доведува до негова целосна деконтаминација и истребување, додека во хлорирана вода коронавирусот целосно ја губи способноста да преживее.

Како што температурата на водата се зголемува, бројот на одржливи честички на вирусот значително се намалува, се вели во соопштението.

СДСМ: ДПМНЕ-Блокирана работи на штета на граѓаните

Сака да ја блокира иднината, хистеричниот Мицкоски нема да успее.

Мицкоски сака да ја блокира земјата, да ја блокира иднината ама не може.

Мицкоски сака да ја блокира работата на Собрание за да не се носат закони важни за граѓаните,

Мицкоски се обидува да ги блокира ваучерите од 6.000 денари за пензионерите, корисниците на право на социјална сигурност, самохрани родители, деца без родители, уметници, филмски работници.

Мицкоски се обидува да ја блокира финансиската поддршка за намалување на ковид последиците за земјоделците и лозарите.

Мицкоски е толку неспособен што не знае да менаџира ниту со неговата партија која ја доведе пред стечај.

Со блокирани сметки и замрзнати недвижности, меѓу кои и мегаломанското квази барокно здание, белиот дворец.

Хистеричниот Мицкоски одработува за странски интереси на штета на својот народ но нема да успее.

Граѓаните, заедно со СДСМ нема да дозволат Мицкоски да ја блокира нашата татковина, нема да дозволат да ја блокира македонската иднина!

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

Се влошува состојбата со ковид 19 во САД, Фаучи апелира за вакцинација

Главниот американски експерт за инфективни болести Ентони Фаучи ги повика граѓаните да се вакцинираат, со цел да бидат дел од решението кога ќе пристигнат првите дози на вакцините.

Оваа изјава доаѓа во моментите кога САД се подготвуваат за првата фаза за имунизација од ковид-19.

Ситуацијата во САД со коронавирусот значително се влошува. Придонес за тоа дадоа и семејните собири во домаќинствата по повод празникот денот на благодарноста, а се очекува бројките дополнително да се зголемуваат бидејќи претстојат празниците Божиќ и Ханука кога повторно се очекува семејни собири иако властите апелираат да се избегнат собирите по секоја цена.

Досега десетина матични лекари почнаа да волонтираат во прилепското инфективно одделение

Прилепските матични лекари почнаа да волонтираат на Инфективното одделение во градската болница за да му помогнат на медицинскиот персонал со грижата на пациентите од Ковид-19.

На одделението капациетите се полни. Матичните лекари волонтираат по шест часа дневно, од 16 до 22 часот и помагаат со пациентите во дневната амбуланта.

Според Моника Бојкоска од Здружението на матични лекари од Прилеп засега работите добро се движат. И таа се приајвила и на распоредот е в четврток.

-Матичните лекари почнаа волонтерски да вршат прегледи во амбулантата на инфективното одделение, секој ден од 16 до 22 часот. Почна од неделата, секој ден различен лекар. Досега се пријавени 10-ина матични лекари. Засега добро функционира, иако сѐ уште е рано да се каже, вели доктор Бојкоска.

Ова е една од мерките на локалниот кризен штаб за помош на медицинскиот персонал, посебно на Инфективното одделение. /МИА

притисни ентер