Научниците тврдат:Вакцината нема напролет да ни го врати нормалниот живот

Дури и ако имаме ефикасна вакцина против коронавирус на пролет, тоа нема да значи враќање во нормалниот живот.

Ова произлегува од извештајот објавен од група реномирани научници собрани од Британското Кралско друштво, најстарата независна научна академија во светот.

Според Би-Би-Си, вакцината за коронавирус јавноста често ја доживува како еден вид свет грал што ќе стави крај на пандемијата на короната.

Но, сите ограничувања што беа воведени, може само постепено да се ублажат и може да почекаме уште една година за ефективна вакцина.

Во моментов, се работи на дури 200 можни вакцини против коронавирус ширум светот, а самиот процес се случува со невидена брзина во светот на науката.

„Вакцината ни дава голема надеж за потенцијален крај на пандемијата, но во исто време знаеме дека историјата на развој на вакцините е проследена со неуспех“, рече др. Фиона Кали од Националниот институт за срце и бели дробови во лондонскиот Империјал колеџ, еден од најпрестижните универзитети во светот.

Би-Би-Си наведува дека има оптимистички најави, дури и оние кои доаѓаат од научни советници на британската влада, според кои некои луѓе би можеле да се вакцинираат оваа година, додека масовната вакцинација може да започне на почетокот на 2021 година.

Но, научниците од Кралското друштво предупредуваат дека тоа ќе биде долг процес.

"Дури и ако вакцината е достапна, тоа не значи дека сите ќе бидат вакцинирани во рок од еден месец. Зборуваме за шест месеци, девет месеци ... година", вели Нилај Шах, професор по хемиско инженерство на Империјал колеџ.

„Животот нема одеднаш да се врати во нормала во март“, додава Шах.

Во извештајот на Кралското друштво се наведува дека научниците сè уште се соочуваат со „огромни“ предизвици.

Некои од експерименталните пристапи на кои се работи, како што е РНК вакцината, никогаш не поминале низ процесот на масовно производство.

Тука е и прашањето на суровините, од самите вакцини, преку контејнерите за вакцини, сè до капацитетот за ладење, имајќи предвид дека некои вакцини мора да се чуваат на температура од минус 80 степени Целзиусови.

Проф. Шах проценува дека процесот на вакцинација ќе мора да се одвива постепено. Само во Велика Британија, вакцинацијата против корона треба да се одвива 10 пати побрзо од годишната вакцинација против грип, со 30 000 обучени здравствени работници да мораат да работат цело време.

Резултатите од првите студии сугерираат дека вакцините предизвикуваат одговор на имунолошкиот систем, но студиите сè уште не покажале дали тој одговор е доволен за да обезбеди целосна заштита или ублажување на симптомите на ковид-19, според Би-Би-Си.

„Ние едноставно не знаеме кога ќе биде достапна ефективната вакцина против коронавирус, колку навистина ќе биде ефективна и, што е клучно, колку брзо може да се дистрибуира“, рече професорот Чарлс Бангам, шеф на Одделот за имунологија на Империјал колеџ.

„Дури и да е ефективна, малку е веројатно дека ќе можеме целосно да се вратиме во нормала, па веројатно е дека дури и ако имаме вакцина за која знаеме дека е ефикасна, ќе мора постепено да ги ублажуваме ограничувањата“, додаде тој.

Масовни протести во Полска против забраната за абортус(ВИДЕО)

Илјадници Полјаци денеска со автомобили, велосипеди и пеш ги блокираа улиците,петти ден од протестите против одлуката на Уставниот суд со кој се воведува речиси целосна забрана за правото на абортус во таа претежно католичка земја.

Носејќи транспаренти „Доста е“, „Нема да бидам твој маченик“ и „Сакам право на избор, а не терор“, демонстрантите се собраа во десетици градови и покрај ограничувачките мерки против коронавирусот.

„Жените се силни“, рече Малгоржата Рутковска, стоејќи на една од главните улици во Варшава, велејќи дека протестите ќе продолжат се додека не се отстрани забраната.

Одлуката на Уставниот суд минатиот четврток предизвика невидена критика против моќната полска католичка црква, за која се смета дека има блиски врски со конзервативната националистичка влада предводена од Партијата на законот и правдата.

Засилени се и критиките кон владејачката партија , која што дојде на власт пред пет години на крилјата на ветувањето за воведување на повеќе традиционални вредности.

Штом пресудата стапи на сила, абортусот ќе биде забранет во случај и на фетални дефекти. Тоа ќе биде дозволено само во случај на силување, инцест или ако се загрозени здравјето и животот на мајката.

Критичарите велат дека судот донел пресуда во име на партијата, која во минатото се воздржувала од заострување на законите за абортус поради незадоволство од јавноста. PiS го негира тоа. Судот е дел од планот на владата за реформа на судскиот систем, што Европската комисија го критикуваше, обвинувајќи ја владата за саботирање на владеењето на правото со политизирање на судовите. Владата повика на прекин на протестите поради растечкиот број на случаи со коронавирус кои се закануваат со колапс на здравствениот систем.

Покрај изолираните судири со полицијата, протестите останаа главно мирни, а во некои случаи локалните медиуми објавија дека полицијата ги поддржува демонстрантите.

"Она што се случуваше последните денови е апсолутно неприфатливо. Пандемиските мерки се кршат", рече Михал Дворчик, шеф на кабинетот на премиерот Матеуш Моравиецки.

Полска денеска објави 10.241 случаи на инфекција, помалку од рекордните 13.632 во петокот.

Парламентот утре ќе расправа за влијанието на пресудата за владината програма за помош на семејствата со деца со попреченост.

Протестите треба да продолжат во близина на куќата на лидерот Партијата на законот и правдата, Јарослав Качински, во елитната населба во Варшава.


Шекил: Од првата плата потрошив милион долари за само еден час

Постојат многу спортисти кои не успеаја да се снајдат откако одеднаш почнаа да заработуваат огромни пари и банкротираа по кариерата. Тоа скоро му се случи и на Шекил О’Нил.

Легендарниот центар дојде во НБА лигата во 1992 година кога потпиша за Орландо, а потоа, според неговото сопствено признание, знаел многу малку за финансиите.

"По потпишувањето, купив неколку луксузни автомобили, накит, купив сè. Потрошив толку многу што банката ми се јави и ми рече дека тоа ќе ме уништи ако продолжам да трошам толку многу", рече О'Нил во шоуто " Shark Tank " и продолжи:

"Потрошив милион долари од првата плата за само еден час. Еден човек од банката ме предупреди да не трошам толку многу затоа што не сметав на даноци и на такви работи", изјави легендарниот кошаркар, кој денес тежи околу 400 милиони долари.

Во Белгија мора да работат и заразените доктори со корона

Од докторите заразени со коронавирусот во белгискиот град Лиеж е побарано да продолжат да работат за да се избегне колапс на системот, пренесува Би-Би-Си.

Околу една четвртина од медицинскиот персонал во Лиеж бил заразен со коронавирус, а денес 10 болници во тој град побарале од заразениот персонал да продолжи да работи доколку нема симптоми.

Шефот на белгиската асоцијација на медицински синдикати, др. Филип Девос, за Би-Би-Си, изјавил дека тие „немаат друг избор“ ако сакаат да спречат колапс на здравствениот систем за неколку дена.

Девос тврди дека постои „очигледен ризик“ лекарите и другиот инфициран медицински персонал да ги заразат пациентите.

Во тој град на истокот од Белгија, околу една третина од тестовите се покажале позитивни, што доволно зборува за сериозноста на ситуацијата.

Болниците ги префрлаат пациентите во други здравствени установи и ги откажуваат неитните операции. Сето ова се случува неколку дена откако белгискиот министер за здравство Франк Ванденброуке објави дека земјата се приближува кон „цунами од инфекции“, додавајќи дека властите „повеќе не ја контролираат ситуацијата“.

Одлуката во Лиеж доаѓа во време кога цела Европа се бори со голем пораст на бројот на заболени од коронавирус.

Италија, најтешко погодена во пролетта, ги затвори спортските сали, театрите и базените за да го забави ширењето на вирусот. Вчера, пријавени се 21.200 нови случаи на инфекција во земјата.

Италијанската влада предупреди дека големото зголемување на бројот на заразени прави голем притисок врз здравствените служби, но премиерот Џузепе Конте не сака да нареди нов карантин, што според него би било погубно за економијата.

Во Белгија се затворени и спортските сали и базените, а продавниците мора да се затворат во 20 часот. Маските се задолжителни на сите јавни места.

Во Франција, официјалните лица предупредуваат дека дневниот број на новозаболени лица во таа земја може да биде околу 100.000, што е двојно повеќе од официјално потврдената бројка.

притисни ентер