Научниците предупредуваат: Се шири нов сој на корона со голем број мутации

Научниците предупредуваат дека нов сој на ковид-19 почнува да се шири со голем број мутации, кои затоа би можеле да ја пробијат стекнатата заштита што ја добивме од разболување или вакцинирање и да предизвикаат нови бранови на пандемијата.

Досега, само 10 случаи на оваа варијанта се официјално потврдени во три земји, но некои експерти се загрижени дека нејзините мутации би можеле да му овозможат на вирусот да го избегне нашиот имунитет.

Варијантата B.1.1.529 има 32 мутации на шилестиот протеин (S), делот од вирусот со кој ги напаѓа клетките и кој што го таргетираат повеќето вакцини против Ковид.

Сојот првпат е регистриран во Боцвана, каде што сега се секвенционирани три случаи. Уште шест биле потврдени во Јужна Африка и еден во Хонг Конг кај патници кои се враќале од Јужна Африка.

Вирологот Том Пикок од Империјал колеџ во Лондон рече дека „неверојатно голема количина на мутации сугерира дека овој сој може да биде навистина проблематичен“.

Пикок напишал на Твитер дека „оваа варијанта треба силно, силно да се следи“, но додаде дека може да се покаже дека всушност станува збор за „чудна група“ која не е точно пренослива.

„Се надевам дека е така“, напишал вирологот.

Првите случаи на оваа варијанта биле забележани во Боцвана на 11 ноември, а во Јужна Африка три дена подоцна. Сојот снимен во Хонг Конг е пронајден кај 36-годишен маж кој имал негативен ПЦР тест пред да полета од Хонг Конг за Јужна Африка, каде што престојувал од 22 октомври до 11 ноември. Тој бил негативен на неговото враќање во Хонг Конг, но бил позитивен на 13 ноември додека престојувал во карантин.

Научниците сега го следат овој нов сој за да видат дали ќе почне брзо да се шири, пишува The Guardian.

Микробиологот Рави Гупта од Универзитетот Кембриџ рече дека студијата во неговата лабораторија покажала дека две мутации на B.1.1.529 ја зголемиле инфективноста и го намалиле препознавањето од антителата.

„Изгледа загрижувачки со оглед на присутните мутации. Сепак, сè уште не знаеме точно колку е заразен тој сој, што е клучна карактеристика што и дала поттик на варијантата делта“, рече Гупта.

Разбојници ја убиле сопругата на легендарен музичар

Сопругата на легендарниот музичар Кларенс Авант е убиена во вторникот во нејзиниот дом во елитната населба Трусдејл Естејтс во Лос Анџелес.

Имено, таа била убиена од крадци кои упаднале во нивната семејна куќа.

Полицијата на Беверли Хилс била повикана во куќата во Трусдејл Естејтс во вторникот вечерта околу 2.30 часот по полноќ, откако на телефонскиот број 911 добиле повик дека некој бил застрелан и убиен.

Сопругата на Авант, Жаклин Авант, итно била пренесена во болница, каде што подоцна починала. Таа имала 81 година.

Семеен извор изјавил за ТМЗ дека разбојниците пукале додека влегле во куќата и ја погодиле сопругата на Авант.

Авант (90) во тој момент бил дома, но не е јасно дали е повреден во нападот.Легендарниот музичар беше примен во Куќата на славните во октомври, а покрај него беше неговата сопруга.

Нивната ќерка Никол Авант е во брак со извршниот директор на Нетфликс, Тед Сарандос.

СЗО: За неколку дена ќе знаеме колку е заразен омикрон

Светската здравствена организација очекува за неколку дена да има повеќе информации за тоа колку е заразен новиот сој на корона, омикрон, изјави денеска техничкиот директор на СЗО Марија ван Керхове.

Во соопштението се посочува дека СЗО ќе има податоци за омикрон многу побрзо од предвиденото, бидејќи Женева претходно соопштила дека ќе бидат потребни недели за да се добијат податоците, пренесе Ројтерс.

Некои од главните прашања се дали сојот е позаразен или отпорен на заштитата од вакцини, а одговорите треба да се почекаат, се додава.

Софија Вергара на луда латино забава во кругот на семејството (ВИДЕО)

Софија Вергара (49) изгледа сензационално на прославата на американскиот Ден на благодарноста, а актерката на социјалните мрежи се пофали со фотографии и видеа од забавата на која присуствуваа членовите на нејзиното семејство.

На ѕвездата од ТВ серијата „Модерно семејство“ и` се придружија помладата сестра, музичарката Вероника (21) и внуката Клаудија (29). Веселото трио танцува пред огледалото, а на Софија подоцна во танцовите чекори и се придружила и нејзината баба.

Се чини дека на споменатата забава не присуствувал актерот Џо Манганиело (44) за кого заносната американско-колумбиска дива се омажи во 2015 година.

- Среќна шеста годишнина од бракот, љубов моја! Уште многу години заедно! Те сакам – напишала Софија на Инстаграм во вторникот.

Двојката се свршила на Божиќ за време на романтичен одмор на Хаваи во 2014 година, само шест месеци откако Вергара раскинала со Ник Лоеб. Тие се венчале во 2015 година во Палм Бич, Флорида. Заедно немаат деца, а Софија е мајка на 27-годишниот син Манол, кој го доби со поранешниот сопруг Џо Гонзалес.

притисни ентер