Научниците истренирале робот не само да оди , туку и да вежба гимнастика (ВИДЕО)

Хуманоидниот робот , настанат во компанијата Boston Dynamics  пред три години едвај одеше , а сега вежба гимнастика.

На Јутјуб каналот на компанијата е објавено видео со хуманоидниот робот Атлас , кој изведува компликувани гимнастички елементи.

Атлас успеа за релативно краток временски период успеа да го достигне нивото на професионален спортист, а во видеото тој покажува движења кои се очекувааат од човек по неколку години тренинг.

Во овој случај, Атлас го користи целото тело, од нозете, рацете, до мускулите на торзото за да изврши сложени движења.

Инженерите кои стојат зад овој потфат велат дека користеле нов метод за развој на движење за роботот да ги изврши овие маневри.

Тие користеле алгоритми кои ги претворија дадените вежби во груби описи на можни движења.Тогаш Атлас ги „проучувал“ овие движења, ги претворил во свои вежби и, со употреба на нов контролор за движење, направил една континуирана вежба од нив.

Снимките на Атлас за еден ден има над три милиони прегледи.

притисни ентер