Научниците ги тестирале заштитините маски , се знае кои се најефикасни

Коронавирусот, непотребно е да се каже, не отиде никаде. Бројот на нови случаи на глобално ниво е во пораст од крајот на минатиот месец, а бројот на дневни смртни случаи, по драстичен пад од крајот на април, повторно драматично се зголемува.

Бројот на потврдени случаи од почетокот на пандемијата надмина 20 милиони, повеќе од 6 милиони случаи на коронавирус сè уште се активни, а повеќе од 734 илјади луѓе починаа.

Но, враќањето во целосен карантин е малку веројатно, ниту во САД, ниту во други земји. Во исто време, маските се, и покрај нерационалниот отпор и дезинформациите што се шират околу нив, едно од најефикасните оружја за борба против новиот бран епидемија, што го потврдија новите истражувања и експертите за јавно здравје ширум светот.

Тим истражувачи од Катедрата за физика при Универзитетот Дјук во САД, спроведоа едноставен експеримент за да ја тестираат ефективноста на различни типови маски за да утврдат која најдобро го спречува ширењето на вирусот.

Еден од авторите на студијата излезе со идеја кога му помагал на локално здружение да купи маски на големо за локалната заедница. Професорот сакал да биде сигурен дека здружението ќе купи маски кои се навистина ефикасни, пишува Си-Ен-Ен.

Затоа, истражувачите користеле релативно едноставен метод за да ја тестираат ефективноста на различните маски, користејќи ласерски зрак и мобилен телефон, да го анализираат преносот или ширењето на респираторните капки кои излегуваат од устата на еден човек што разговара - додека не носат маска и носат различни видови маски.

Студијата е објавена во петокот во научното списание на Американското здружение за унапредување на науката со наслов ,,Евтино мерење на ефективноста на маските за лице во филтрирањето исфрлени капки за време на говор”.

"Користиме црна кутија, ласер и камера. Ласерскиот зрак се шири вертикално за да формира тенка површина на светлина што осветлува низ процепите на левата и десната страна на кутијата", изјави еден од авторите на студијата, професорот Мартин Фишер, за Си-Ен-Ен.

Имено, кутијата имала дупка на предната страна во која може да зборува лицето што учествува во експериментот. Камерата на мобилниот телефон на задниот дел од кутијата ги снима капките расфрлани светло кои минуваат низ ласерскиот зрак во сите насоки.

Тогаш алгоритмот на компјутерот ги брои капките што се гледаат на сликата.

Истражувачите тестирале 14 широко достапни маски, вклучувајќи ја професионалната маска со филтер N95 за микроскопски фини честички, најчесто користени од здравствените работници. Секоја маска е тестирана 10 пати, при што истата личност зборувала и без маска како контролно сценарио.

Маските N95 беа, како што се очекувало, најефикасните, со еден важен детал - маската N95 без вентил е многу поефикасна во задржувањето на респираторните капки на носителот отколку маската N95 со вентил, бидејќи овој вентил создава силен проток на воздух кон надвор. Истражувачите потенцираат дека вентилот не ја намалува заштитата на лицето што ја носи маската, но може да ја намали заштитата на оние околу него, поради што маската N95 без вентил е генерално поефикасна.

Таа била проследена од трислојните хируршки маски, па дури и двослојните памучни маски, порабени според упатствата на Американскиот центар за контрола и превенција на болести. Интересно е што, маските со вентил N95 штителе полошо ,отколку памучните маски.

Маските од флис што се носат околу вратот, честопати користени од џогери и велосипедисти (gaiter mask), биле најмалку ефикасни, а плетените маски и марами, исто така биле на дното во однос на бројот на честички што ги запирале.

„Бевме крајно изненадени кога видовме дека бројот на честички што минуваат низ фликс, всушност го надминува бројот на честички што минуваат без никаква маска“, рече Фишер. Причината е веројатно дека во таквите маски материјалот ги распрснува поголемите капки во помали што сè уште минуваат и со тоа се зголемува нивниот вкупен број, но исто така го олеснува нивното пренесување преку воздухот.

„Сакаме да потенцираме дека навистина ги охрабруваме луѓето да носат маски, но сакаме тие да носат маски кои навистина функционираат“, заклучи Фишер.

Џенифер Анистон онлајн кон Бред Пит:Толку си секси! (ВИДЕО)

Она што фановите на Бред Пит и Џенифер Анистон го чекаа веќе 15 години конечно се оствари. Поранешниот пар се најде повторно заедно на малите екрани, а многумина тврдат дека меѓу нив имало искри.

Двајцата со уште неколку познати актери вчеравечер го прочитаа Fast Times at Ridgemont High.

Бред го играше Бред Хамилтон, додека Џен ја играше Линда, девојката во која е заљубен. Значи, беше навистина интересно кога ennенифер требаше да рече: "Еј, Бред, знаеш дека секогаш мислев дека си симпатичен. Толку си секси".

За сето тоа придонесе Морган Фримен, кој беше раскажувач, па во моментот кога ликот на Бред отиде во тоалет, тој рече: „Бред се одлепи“.

Иако оригиналната верзија на Fast Times at Ridgemont High има топлес сцена, Џенифер цело време беше облечена.

Претставата собра средства за хуманитарната организација CORE, што им помага на погодените од пандемијата на коронавирус.

Во шоуто играа и Шиа ЛаБеуф, Џулија Робертс, Метју Меконахи, Џими Кимел, Џон Леџенд, Хенри Голдинг, Дејн Кук и Шон Пен.

И денеска голем број починати и заразени

Црниот биланс за починати и заразени од коронавирусот и натаму се зголемува.

Додека лекарите велат дека треба да се почека за да се потврди дали ова зголемување е почеток на најавениот есенски бран и земјите од регионот бележат слично зголемување.

На темата епидемија и последици од истата од пред Владата ја вклучуваме колешката Сања Трајковска Ставров.

Предлозите за заменици министри денеска предадени во собраниската архива

Завршени се разговорите со сите потврдени и потенцијални кандидати за замници министри и сите ќе добијат шанса и ќе можат да бидат вградени во одредни други општествени области кои се под надлежност на извршната власт, истакна премиерот Заев. 

Списокот со предлози за заменици министри испратен до Собранието. Имињата на новите функционери и нивните биографии премиерот Заев попладнево ги доставил до пратениците. Од вкупно 16 заменички места СДСМ и помалите партии од коалицијата добиваат девет места, ДУИ пет, а БЕСА две.

Од листата може да се заклучи дека Заев се одлучил за поголеми промени во вториот ешалон од извршната власт.

Па, звучи имиња кои досега ги извршуваат заменичките функции во министерства не се најдоа меѓу новите кандидати. Андреј Жерновски го напушта заменичкото место во МБР и на негово доаѓа Фатмире Исаки на предлог на ДПА. Јани Макрадули во министерството за животна средина ќе го замени Христина Оџаклиевска, кадар на ДОМ. Како и

Зоран Маневски од НСДП е предложен за заменик во економија. Долгогодишниот новинар Зоран Димитровски, како предлог Демократски сојуз, ќе седне во заменичката фотелја во локална самоуправа. Димитар Ковачевски е предложен за заменик министер во финансии. Трајан Димковски довечерашен министер за земјоделство, сега преминува во заменичкото место. Енвер Хусејин за труд и социјална политика, а Илхан Рахман за политички систем. Александар Бајдевски во информатичко општество и администрација.

ДУИ уште пред неколку дена ги објави кандидатите од своите редови. Агим Нухи оди во правда. Назим Буши – МВР, Башким Хасани за одбрана, доктор Илир Хасани во здравство, Беким Реџепи – транспорт и врски. БЕСА ќе има заменици во култура и во образование и наука.

По доставениот предлог се очекува веќе од понеделник предлозите да се најдат на пленарна седница на Собранието.

притисни ентер